Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня ділове середовище підприємства

Дуже важлива частина зовнішнього середовища підприємства - ділове середовище. Ст. Смирнова і У. Рейзел представляють складові ділового середовища підприємства у вигляді діаграми (рис. 2.1).

1. Залежність підприємства від постачальників матеріальних, енергетичних та інших ресурсів досить велика. Несвоєчасна поставка, постачання неякісних ресурсів, заміна одних видів ресурсів іншими, завищення цін на ресурси тощо - все це ставить підприємство в повну залежність від постачальників, створює великі складності в роботі. Тому завдання підприємства - максимально мінімізувати свою ресурсну залежність.

Рис. 2.1. Ділове середовище підприємства

Наступна складова ділового середовища - конкуренти. Завдання керівництва підприємства - визначити можливості конкурентів і прийняти необхідні заходи до того, щоб убезпечити себе від реальних і потенційних загроз з їх боку. Оптимальний варіант у цих умовах - розробити та почати виробництво продукції або надання послуг, що протистоять конкурентним і відрізняються більш високою якістю і споживчими властивостями. Іншими словами, у боротьбі з конкурентами потрібна наступальна, а не оборонна позиція.

2. Важливе місце у складі ділового середовища підприємства займають споживачі продукції та послуг. Це не тільки індивідуальні покупці та клієнти, але і оптові і роздрібні тортовые фірми, магазини, торгові агенти, офіційні дистриб'ютори. Склад споживачів продукції і послуг залежить від багатьох факторів: специфіки продукції та послуг підприємства, масштабів виробництва продукції і надання послуг, ринків збуту та ін У числі споживачів продукції та послуг все більшу роль відіграють різні товариства захисту споживачів, контролюючі організації, товариства захисту та інші подібні організації. Вони вступають в безпосередній контакт з виробниками продукції і організаціями, що надають послуги, з приводу якості вироблюваної продукції і надаваних послуг, дотримання вимог екології, сумлінності реклами і т. п.

Вплив споживачів продукції і послуг достатньо велика і виявляється в найрізноманітніших формах: висунення особливих вимог до якості продукції і обслуговування, до технічних характеристик продукції, встановлення певного рівня цін і т. д. Виявляється і зворотний вплив виробників на споживачів гарантією високої якості продукції та послуг, встановленням більш низьких або стабільних цін на продукцію і послуги і т. п.

3. Значну частину ділового середовища підприємства становить інфраструктура - банки, фондові біржі, кадрові агентства, страхові компанії, аудиторські та консультаційні фірми, різні транспортні організації та ін., надають підприємству широкий спектр послуг. Так, фінансові організації забезпечують підприємство необхідними для його діяльності фінансовими ресурсами, кадрові агентства і служби зайнятості, як і навчальні заклади, - необхідними трудовими ресурсами.

Все більшого поширення в Росії отримує страховий бізнес, здійснює страхування майна, відповідальності, ризиків, особистостей та ін. Високими темпами поширюються консультаційні та аудиторські послуги. Все більше підприємств і фірм звертаються за наданням допомоги у розробці інформаційних технологій, стратегічного планування та організаційного розвитку, фінансового управління, управління персоналом та його підбору, маркетингу і відносин з громадськістю та ін Все більшу частку собівартості продукції підприємств складають транспортні послуги, які надають транспортні організації.

4. В ділове середовище підприємств включаються також державні та муніципальні організації, а також органи влади. Вплив державної влади, регіональної та місцевої адміністрації, податкової інспекції на підприємства різноманітне і проявляється у прийнятті законів та інших нормативних актів, що визначають правову базу підприємництва; ліцензування діяльності підприємства; справлянні податків та контроль за їх сплатою та ін У сучасних умовах вплив цієї частини ділового середовища на діяльність підприємства дуже велика, так як вона схильна до частих і часто непередбачуваних змін, що ускладнює діяльність підприємства.

5. Певний вплив на діяльність підприємств надає міжнародний сектор ділового середовища. Особливо яскраво це проявляється при створенні спільних підприємств, реалізації спільних проектів, здійснення доставок товарів з-за кордону і вихід наших підприємств на зарубіжні ринки та ін В останні роки широко поширилася купівля акцій вітчизняних компаній іноземними інвесторами. Взаємодія російських підприємств у сфері міжнародного сектора, конкуренція з боку іноземних фірм на російському ринку, нерідко призводить до витіснення російських виробників, ставить перед ними завдання протистояння цій конкуренції. Необхідно підвищувати якість і технічні характеристики вітчизняної продукції і виробити заходи протистояння, державного регулювання, розробки і здійснення нових правил, специфічних прийомів сучасного менеджменту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори зовнішнього середовища
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
Зовнішнє середовище підприємства
Зовнішнє середовище підприємства підприємницького
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
Вивчення зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства
Зовнішній вигляд ділової людини
Організація та її внутрішнє та зовнішнє середовище
Середовище функціонування підприємства
Аналіз зовнішнього середовища
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси