Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. Австро-угорщина в 1817-1918 рр.

Компроміс

Divide et impera.

В кінці 60-х років, після нещасливих воєн з Італією і Пруссією, викинуті з Німеччини керівні кола австрійської буржуазії переконалися, що дальша війна з Угорщиною - найбільш значною і сильною частиною імперії - загрожує самому існуванню Австрії, як самостійної держави. Ослаблене і розхитане цієї чвар держава, очевидно, не може протистояти сильним суперникам ні на полях битв, ні навіть у мирному міжнародному обороті. У 1866 р. Енгельс мав відомі підстави говорити про майбутній перехід до Німеччини німецьких провінцій Австрії. Панівні класи Австрії не могли в той час байдуже ставитися до загрози, що нависла над її державну самостійність з боку Німеччини. До того ж у посилювалася Італії вони побачили нову і дуже реальну небезпеку, загрозливу залишкам італійських володінь Австрії. Опинившись без колишньої підтримки німецьких німців, австрійські німці відчували з неприємною ясністю свою слабкість. З іншого боку, пануючі класи Угорщини зовсім не були впевнені в тому, що Угорщина, надана самої собі, зможе з успіхом протистояти Росії. Доносив ж Паскевич російському государю після упокорення Угорщини в 1848 р.: "Угорщина - біля ніг вашої величності". Поступаючись голосу розсудливості, угорські поміщики і німецька буржуазія вирішили укласти компроміс, розмежуватися, довести до мінімуму можливість взаємних зіткнень і звернути всі зусилля на збереження свого панування над підлеглими класами і націями. Саме в цей час тодішній глава австрійського уряду Бейст кинув своєму угорському колезі стала знаменитою фразу про придушення слов'янських народів. То була "стара спеціальна система управління, коли буржуазна влада наближає до себе деякі національності, дає їм привілеї, а інші нації принижує, не бажаючи возитися з ними". Таким чином, наближаючи одну національність, вона тисне через неї на інші.

Зміст угоди 1867 р.

Для цього обидві сторони і розв'язали один одному руки угодою 1867 р., перетворив

Австрію і Угорщину в дві окремі держави, що мають деякі загальні встановлення. Законом 12 червня Угорщина запропонувала, а законом від 21 грудня Австрія прийняла план нового пристрою і нових відносин (Основний державний закон про загальні справи і про способи їх пристрою). Тепер знову стали офіційно уживані старовинні назви Цислейтании і Транслейтании (по імені річки Лейты, що відділяла ерцгерцогствами Австрійське від Угорщини), де під Цислейтанией разумелась вся сукупність австрійських земель, а під Транслейтанией - Угорщина, зовсім поглинула Трансільванію, але з автономної Хорватією. Обидві держави отримали загального спадкового монарха, який був імператором для Австрії і королем для Угорщини. Йому належало верховне спостереження за загальними, як побачимо зараз, справами, він призначав загальних міністрів, затверджував закони, що стосуються спільних справ, і мав указний право щодо їх же. Саме, загальними були визнані деякі певні галузі управління: іноземні справи, організація армії і флоту (з різними обмеженнями) і фінанси (тобто лише ті, власне, витрати, які викликаються веденням спільних справ). Завідування спільними галузями управління передавалося трьом міністрам приналежності, які були єдиними загальноімперськими (крім монарха) органами управління (ст. 1). Для спостереження ж з обох сторін за загальним управлінням створювався оригінальний орган у вигляді так званих делегацій: делегація рейхсрата і делегація сейму в рівному числі членів (60). Делегації скликалися один раз на рік на дуже коротку сесію. Вони працювали строго окремо, і лише у випадках розбіжностей допускалося спільне засідання - не для дебатів, однак, а виключно для голосування щодо спірного питання. На таких спільних засіданнях перевагу отримувала все-таки угорська делегація, так як члени її відрізнялися більшою згуртованістю, ніж члени австрійської делегації, набагато більш строкатою і розрізненої за національним складом. Делегації, звичайно, не управляли, законодавчі ж їх функції були вкрай обмежені й зводилися майже виключно до встановлення загального бюджету. Закон відніс до їх компетенції всі спільні справи (ст. 13 закону 1867 р.). Контроль за ними вони здійснювали, головним чином, шляхом интерпеллирования міністрів, які вважалися відповідальними перед делегатами. Звичайно, зважаючи на абсолютно незвичайного характеру делегацій, робив їх і віддалено несхожими на парламент, справжньої парламентської відповідальності міністрів тут не виходило.

Так як крім всього цього потрібно було передбачити потребу в однаковій політиці обох держав по відношенню до найважливіших питань господарського життя, то закон 1867 р. про загальні справах перераховує галузі, які, хоча і не знаходяться у веденні якої-небудь загальної адміністрації, проте "управляються на основі загальних принципів, від часу до часу узгоджуваних". Це - торгові і тарифні справи, непрямі податки, особливо зачіпають промисловість, - грошова система, залізні дороги, військова система (ст. 2). Ці питання регулювалися паралельними однаковими законами, исходившими окремо від рейхсрата і від сейму, але подготовляемыми особливими паритетними комісіями ("депутациями") того й іншого.

Таким чином, об'єднання дійсно стосувалося лише самого необхідного. Переважна більшість питань державного управління дозволялося зовсім окремо і самостійно парламентом та урядом кожної з цих країн, помітно відрізнялися один від одного за своїм політичним устроєм. Жодне з відомих науці визначень не підходило для цього об'єднання: тут, очевидно, не виходило ні особистої унії, ні реальної, ні федерації, ні конфедерації в якому б то не було вигляді. Погодилися на тому, що це - "дуалістична", двоєдина монархія. Внутрішній устрій кожної з двох держав визначався самостійними конституціями і внутрішня їх життя протікало в різних умовах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Конституційна Угорщина
Кавказька війна (1817-1864)
Германия в 1871-1918 рр.
Революція 1918 року
Англія і Британська імперія 1871-1918 рр.
Співпраця, компроміс і конкуренція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси