Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості первісного нагромадження капіталу в Англії

Англія XIII-XV ст. з населенням 3-3,5 млн осіб (у 5 разів менше, ніж у Франції), з міським населенням близько 20% була економічно відсталою країною. Але вже в XVIII столітті Англія стає провідною державою світу, володіння якого були розкидані по всіх континентах.

Швидкому економічному розвитку Англії сприяв ряд факторів. Переміщення торгових шляхів в Атлантичний океан після великих географічних відкриттів поставило Англію в центр світових торгових шляхів і світової торгівлі. Розвиток промисловості в західноєвропейських країнах і зростаюча потреба промисловості Європи в овечої вовни з'явилися стимулом для розвитку вівчарства та створення мануфактур. Англія стала основним постачальником вовни.

Відбулися значні зрушення в соціальній структурі суспільства - з'явилися промислова буржуазія і дворянство, які стали вести сільськогосподарське виробництво на основі капіталістичних відносин. Економічна політика держави в цей період була спрямована на захист інтересів буржуазії і сприяла розвитку мануфактурного виробництва, торгівлі і судноплавства.

Свою позитивну роль зіграли рання відміна кріпосного права і перехід від натуральної ренти до грошової. У XV столітті основною частиною селянського населення стали копігольдери - спадкові власники земельних наділів, які виплачують за право користуватися землею грошову ренту.

Проте головною причиною розвитку капіталізму в Англії був більш інтенсивний, ніж в інших країнах, процес первісного накопичення капіталу. Формування вільної від власних засобів виробництва робочої сили проходило в Англії у класичній, важкою для селянства формі.

Як зазначалося раніше, необхідними умовами для розвитку капіталістичних відносин є формування ринку вільної найманої робочої сили та накопичення грошового капіталу. Процес відділення дрібного виробника від засобів виробництва та формування найманої робочої сили розпочався в Англії у XV ст. і завершився в XVIII ст. Примусове обезземелення селян стало необхідною передумовою формування вільної найманої робочої сили і відбувалося на основі "обгородження".

У зв'язку зі збільшенням попиту на вовну в XVI ст. і зростанням її ціни вівчарство стало більш прибутковим, ніж землеробство. Крупні поміщики і заможні селяни стали перетворювати свої землі в пасовиська, огороджувати їх і розводити овець. Вони захоплювали общинні землі, зганяли з них селян, зносили садиби і села і здавали їх фермерам під солідну ренту. Йшов процес примусового обезземелення селянства. Одночасно внаслідок "революції цін" реальна заробітна плата знизилася, і стало вигідним використання в сільському господарстві найманої праці.

Важливу роль у процесі первісного нагромадження капіталу відіграла Реформація (XVI ст.) - церковна реформа, відповідно до якої церковні землі та майно монастирів були частково продані дворянам, фермерам і багатим селянам, а селян - спадкових орендарів - зганяли з цих земель. Секуляризація церковних земель збагатила королівську казну і збільшила земельні володіння "нових дворян, одночасно позбавляючи колишніх користувачів церковних земель засобів до існування.

Основним результатом аграрного перевороту став розвиток капіталістичного фермерства і зникнення дрібних землеволодінь. Були ліквідовані залишки общинної власності і створено необхідний резерв робочої сили для розвитку мануфактурного виробництва і капіталістичного сільського господарства. Безземельні селяни, позбавлені засобів існування, ставали найманими робітниками. "Криваве законодавство", спрямоване проти бродяжництва, також примушувало їх ставати найманою робочою силою.

Одночасно йшов процес нагромадження великих грошових коштів у невеликої групи людей. У первісному накопиченні капіталу велику роль зіграли работоргівля і піратство. Вже в XVI ст. Англія виходить на перше місце по постачаннях африканських рабів в Європу.

Іншим важливим джерелом накопичення коштів була світова торгівля. У XVII ст. Англія починає боротьбу з торговою монополією Голландії. Був прийнятий акт, згідно з яким торгівельні перевезення між Англією і її колоніями могли вести тільки англійські судна. Створена в 1600 р. англійська Ост-Індська компанія забезпечила монополію Англії в торгівлі з Індією та Китаєм, що приносило величезні прибутки. Створення Московської, Левантийской, Марокканської, Эстландской, Гвінейської і Вест-Індійської торгових компаній також приносило величезні прибутки англійським купцям.

Мануфактурну промисловість в Англії отримала найбільший розвиток спочатку у виробництві вовни і була поширена в сільських районах, оскільки тут не діяли цехові обмеження. Поступово стали розвиватися мануфактури і в інших галузях - металургії, вугільної, суднобудуванні.

Розвитку мануфактурного виробництва в Англії сприяла політика протекціонізму, проведена урядом країни. Якщо спочатку основною метою підвищення митних зборів на імпортні товари було прагнення забезпечити позитивний торговельний баланс і збільшити приплив золота і срібла, то тепер її головним завданням стає сприяння розвитку національної промисловості. Високі мита стали не тільки джерелом доходів державного бюджету. Обмеження імпорту призвело до зростання доходів підприємців і прискорення розвитку промисловості.

Свою роль у первісному накопиченні капіталу зіграла система державних позик, коли англійські королі займали гроші під відсотки у купців і лихварів і англійська буржуазія отримувала додаткові грошові доходи.

Розвитку процесу первісного нагромадження капіталу сприяла також специфічна форма організації кредиту в Англії. Спочатку роль банкірів виконували ювеліри, які приймали на зберігання металеві гроші, а натомість давали банківські квитки - банкноти, причому не один на всю суму відразу, а кілька. Тому в Англії банкноти могли пред'являтися до оплати і використовуватися замість металевих грошей різними групами населення, а не тільки багатими купцями.

В кінці XVII ст. був заснований Англійський акціонерний банк, який приймав на зберігання вклади і видавав банкноти більш надійні, ніж банкноти ювелірів. Однак основною функцією Англійського банку був торгово-промисловий кредит, що сприяло первісного накопичення капіталу. Банк акумулював вільні капітали, які потім інвестувалися у розвиток мануфактурного виробництва.

Система міжнародного кредиту також внесла свій внесок у розвиток англійської промисловості. Уряд і підприємці широко використовували іноземний, в першу чергу голландський, капітал як один з джерел первісного нагромадження капіталу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості первісного нагромадження капіталу Росії
Особливості первісного нагромадження капіталу Німеччини
Особливості первісного нагромадження капіталу Франції
Особливості первісного нагромадження капіталу
Особливості первісного нагромадження капіталу
Процес первісного нагромадження капіталу
Наслідки первісного нагромадження капіталу
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
Первісне накопичення капіталу
НАКОПИЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ:МЕРКАНТИЛІЗМ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси