Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загальні і спеціалізовані фактори

Загальні фактори - це чинники, діючі в широкому спектрі галузей: мережа автомобільних доріг і залізниць, персонал з вищою освітою.

Спеціалізовані фактори - це фактори, що застосовуються в обмеженому числі галузей або навіть в одній-єдиній. До них відносяться, наприклад, персонал з вузькою спеціалізацією (кадри модельєрів Франції), добре розвинена мережа НДІ в області оптики (Німеччина), інфраструктура специфічного типу (наприклад, порт, який спеціалізується на навалювальних хімічних вантажах, цільова підготовка інженерів для космічної галузі в колишньому СРСР, розпочата наприкінці 1940-х рр. у зв'язку з підготовкою освоєнням космічного простору).

М. Портер підкреслює важливість такого спеціалізованого фактора, як діяльність наукових центрів. Потужний спеціалізований фактор - науковий центр світового рівня - "працює" у багатьох країнах. Наприклад, всі новинки у сфері виробництва синтетичних миючих засобів - це результат вдосконалення рецептур, створюваних науково-дослідними центрами. Так, американський концерн "Прокгер енд Гембл" витрачає на дослідження і розробку в цій області щорічно близько 1 млрд дол. Данія, маючи дві лікарні, що спеціалізуються на дослідженні та лікуванні діабету, є лідером в експорті інсуліну. Голландія - лідер в області квітництва - має провідні дослідницькі інститути по вирощуванню, пакування та транспортування квітів.

Формування спеціалізованих факторів вимагає постійного і значного фінансування, але зате ці фактори іноземним конкурентам складніше продублювати і фізично, і психологічно, оскільки для їх створення необхідні довгострокові інвестиції.

На думку М. Портера, найбільш значне і стійке конкурентна перевага створюється тоді, коли в галузі діють одночасно розвинені і спеціалізовані фактори. Так, у виробництві оптичних приладів німецькими фірмами вдавалося постійно поліпшувати технічні характеристики та якість виготовлення продукції значною мірою завдяки наявності випускників університету, які закінчили спеціальний курс оптичної фізики, і висококваліфікованих робітників, підготовлених знову-таки за спеціальною програмою професійного навчання.

Правило ромба Портера

Чотири групи особливостей країни у наведеній нижче моделі правила ромба (підтримка споріднених підприємств, умови попиту на внутрішньому ринку і ін), що розглядаються як чинники її конкурентоспроможності, "працюють" також на рівні конкретного підприємства.

В роботі [97] Портер М. розглянув правило ромба (рис. 27) на прикладі виробництва італійського кахлю.

Рис. 27. Правило ромба

Починаючи з 1987 р. італійські компанії є світовими лідерами у виробництві (30% усієї вироблюваної в світі плитки) та експорт (60% усього експорту) кахельної плитки.

Роль суперництва фірм

Виробництво плитки почало зростати у післявоєнні роки, оскільки відновлення Італії породила справжній бум на різні будівельні матеріали. Центром його розвитку став р. Сассуоло, де ще в XIII ст. існувало виробництво фаянсового посуду. Оскільки р. Сассуоло перебував у порівняно заможної частини Італії (базовий регіон для таких компаній, як "Феррарі" ("Ferrari")), там було багато людей, які володіли необхідним капіталом і необхідними організаційними здібностями для заснування компаній. Якщо в 1955 р. в місті і його околицях було 14 компаній, то до 1962 р. їх стало 102.

Існування великої кількості компаній по виготовленню плитки призвело до найсильнішої конкуренції і, отже, до необхідності вдосконалення виробництва. Було здійснено технологічний прорив: на початку 1970-х рр. від подвійного випалу перейшли до однократному, що дало можливість скоротити персонал в два рази, а тривалість циклу - в 20 разів.

Посилення внутрішньої конкуренції, що приводить до локалізації суперників, - це загальна риса, характерна для всього світового співтовариства. Особливо яскраво вона простежується в Японії. Кількість компаній, що працюють в галузях, в яких ця країна домоглася переваги на міжнародному ринку, що виражається двозначними числами: 15 - у виробництві фотоапаратів; 25 - у виробництві обладнання для звукозапису; 34 - в індустрії напівпровідників.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Спеціалізовані кредитні організації
Спеціалізовані кредитні організації небанківського типу
Спеціалізовані установи ООН
Правило ромба працює як система
Правило найменших витрат
Правила підготовки публічного виступу
ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
Витрати і прибуток фірми
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси