Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Монополістичний капіталізм США

Бурхливий розвиток економіки, що почалося після закінчення Громадянської війни, до кінця століття перетворила США на могутню індустріально-аграрну країну.

Після Громадянської війни активізувалася колонізація Заходу. Зросла міграція населення. За останню третину XIX ст. у країну прибуло 14 млн іммігрантів. Міське населення подвоювалося кожні 20 років.

Динамічне економічне зростання США визначався науково-технічним прогресом. У країні почалася електрифікація промисловості, транспорту, побуту; змінилася енергетична база виробництва - пара швидко витіснявся електрикою. У ході індустріалізації широко застосовувався новітній науковий і технічний досвід європейських країн, досягнення американської інженерної думки. Морально застаріле промислове обладнання практично було відсутнє і не гальмувало зростання економіки.

Промисловість США була добре захищена від конкуренції імпортних товарів високими митами. Митна політика сприяла підвищенню цін всередині країни і зростанню прибутку. Для припливу іноземних інвестицій відсутні перешкоди. До початку XX ст. вкладення іноземного, переважно англійської, капіталу в США досягли 3,4 млрд дол.

Американці активно виходили на світовий ринок в якості експортерів товарів. Вже з 1874 р. експорт США переважав імпорт. У 1860-1890-х рр. він майже потроївся в результаті зростання ефективності промисловості і підвищення конкурентоспроможності американських товарів. Збільшення потреб зростаючої промисловості в сировині викликало розширення імпорту приблизно вдвічі.

В останній третині XIX ст. темпи зростання важкої промисловості перевищували аналогічні показники легкої промисловості. З виплавки чавуну, сталі і видобутку вугілля США вже в середині 1890-х рр. обігнали Англію. Зростання виробництва в металургії, металообробці, вугільної та нафтової промисловості підтримувався увеличивавшимся попитом на метал, паливо і машини і розширюватися залізничним будівництвом.

На початку XX ст. залізниці зв'язали між собою всі штати. Були побудовані 4 трансконтинентальні магістралі, вовлекшие в економічний обіг продукцію західних штатів. Тим самим завершилося формування внутрішнього ринку США. Іноземні капіталовкладення в залізниці США досягали майже 1/3 їх вартості. Залізниці, що потіснили всі інші види транспорту, перетворилися у важливий фактор структурних змін в економіці. Вони сприяли спеціалізації промисловості та сільського господарства, підвищення мобільності робочої сили та капіталу, зниження витрат виробництва і зростання продуктивності праці, процесу урбанізації, зміцненню позицій американського сільського господарства на світових ринках.

Нові шляхи сполучення створили великий ринок збуту для чорної металургії. Розширення виробництва в металургійній промисловості спричинило прискорене розвиток добувної та обробної промисловості. В різкому збільшенні продукції галузей легкої промисловості велику роль зіграли нові технічні та організаційні підходи, зокрема стандартизація виробництва в швейній, взуттєвій та харчовій галузях. Необхідність підвищення кваліфікації робочої сили дала поштовх виникненню і розширенню мережі загальноосвітніх і професійних шкіл.

Значно зросли продуктивність та інтенсивність праці в сільському господарстві. Цьому неабиякою мірою сприяло застосування нових сільськогосподарських машин і неорганічних добрив. Високі темпи зростання сільськогосподарського виробництва США дозволили в короткий термін стати одним з основних постачальників хліба і м'яса на світовий ринок.

На Півдні еволюція сільського господарства призвела до виникнення своєрідної форми орендних відносин - кропперства. Кропперами були чорні або білі орендарі-бідняки, які віддавали за оренду землі, сільськогосподарських знарядь, робочої худоби та насіння половину і більше зібраного врожаю. Наявність на Півдні великого числа здольників гальмувало розвиток продуктивних сил і перешкоджало швидкому проникненню капіталу в сільське господарство. В цьому регіоні широке поширення отримала система боргового рабства - пеонат. Нікчемний должиик-орендар принуждался кредитором-плантатором або скупником сільськогосподарських товарів працювати в рахунок оплати боргу.

Посилилося розшарування фермерів. У США у 1890 р. з 8,6 млн осіб, зайнятих продуктивною працею в сільському господарстві, лише 2,2 млн були самостійними, незалежними господарями, що становило близько 25%. Решта - це орендарі, безземельні і заклали свою землю фермери, сільськогосподарські робітники.

Економічний розвиток США переривалося руйнівними кризами в 1882-1883 рр. і 1893 р. Найбільш важким був криза 1893 р., який змінився тривалою депресією. Тільки до 1897 р. американська промисловість вийшла з депресії. Серед монополістичних об'єднань в кінці ХІХ ст. за своєю могутністю виділялися: нафтовий трест "Стандарт ойл", сталевий трест Карнегі, цукровий трест, "Дженерал електрик компані" та ін Все більшого значення набували два найбільших банки - Рокфеллера і Моргана, навколо яких до 1903 р. об'єднувалися 112 банків, залізничних, страхових та інших компаній. Їхні капітали перевищували 22 млрд дол. До 1901 р. в США налічувалося 440 трестів, на частку яких припадало 3Д виробленої промислової продукції країни.

Для протидії монополіям, порушували принцип індивідуальної господарської свободи, свободи підприємництва, під тиском суспільства влада в 1890 р. була змушена прийняти антитрестівське законодавство. Проте його формулювання були настільки нечітко, що монополії легко обходили ці заборони. Юрисконсульти Рокфеллера пішли ще далі. У 1899 р. винайшли для "Стандарт ойл" нову організаційну форму - холдингову компанію.

Характерною рисою американського капіталізму на початку XX ст. був незначний рівень вивозу капіталу за кордон. США продовжували жити в борг.

На початку XX ст. посилилася економічна експансія США. Уже в 1890-е рр. на частку США припадало 30,1% світового промислового виробництва, а в 1913 р. - 35,8%. Почалася активна економічна експансія, яка доповнювалася проведенням активної зовнішньополітичної експансіоністською політикою. У 1867 р. США за 7,2 млн дол. купили у Росії Аляску. У 1898 р. Конгрес США узаконив" анексію Гавайських островів. У наступному році США захопили Куба, Гуам, Пуерто-Ріко, Філіппіни і частина островів Самоа. Обігнавши Німеччину, Англію і Францію по виробництву промислової продукції, США володіли нікчемними але порівняно з ними залежними територіями. Їх площа в 1914 р. дорівнювала 0,3 млн км2.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості монополістичного капіталізму провідних країн світу
Тезу про державно-монополистическом капіталізмі
Монополістичний капіталізм Франції
Монополістичний капіталізм Німеччини
Монополістичний капіталізм Японії
Монополістичний капіталізм Росії
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
Розвиток теорії монополістичного капіталізму
СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
Е. Чемберлін: диференціація продукту та монополістична конкуренція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси