Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Дорожні карти": основні маршрути і перешкоди

Відверте обговорення складних питань російсько-європейської співпраці могло б стати реальною основою ділової не лише економічної співпраці, а й парламентського діалогу Росії і ЄС, який сьогодні використовується недостатньо активно для обговорення протиріч стратегічного партнерства. Росія виступає за зміцнення механізмів взаємодії з Європейським Союзом, включаючи послідовне формування чотирьох загальних просторів: у сферах економіки; свободи, безпеки і правосуддя; зовнішньої безпеки; науки і освіти, культури. У 2005 р. був прийнятий пакет "дорожніх карт", які включають в себе ряд заходів для створення та розвитку зазначених вище чотирьох загальних просторів, але поки обидві сторони повільно рухаються по шляху реалізації цих планів. Можна відзначити лише деякі позитивні зрушення.

"Дорожня карта" щодо спільного економічного простору сприяла розвитку галузевих діалогів між російськими міністерствами і відомствами та відповідними профільними гендиректоратами Єврокомісії. Поки до числа здійснених заходів належить проведення політичних досліджень, надання можливості різним міністерствам і відомствам подавати заявки на короткострокову мобілізацію експертів, організація різних конференцій і ознайомлювальних поїздок. В області розвитку загального економічного простору було вирішено надавати активну підтримку прикордонним програм та ініціатив, сприяти інвестиціям, розвивати співробітництво між прикордонними територіями. Між тим на практиці дане співробітництво зводиться лише до модернізації прикордонних об'єктів, підготовки співробітників прикордонних постів і поліпшенню транспортного сполучення.

Європейці в основу проекту Спільного європейського економічного простору (ЗЄЕП) Росії і ЄС заклали гармонізацію правового простору і вироблення єдиного регулювання. Однак зближення російського та європейського законодавства не може йти тільки в напрямку приведення російських правових норм у відповідність зі стандартами ЄС. Необхідно спільне обговорення конкретних суперечливих аспектів європейського законодавства, яке повинно супроводжуватися зміною деяких норм і введенням нових правил, що стосуються конкретних сфер спільного співробітництва. Багато російські експерти з тривогою пишуть про те, що створення ЗЄЕП зажадає від Росії в першу чергу визнати реальною перспективу втрати частини свого суверенітету, що пов'язано з необхідністю прийняти масив європейського законодавства, в розробці якого Росія не бере участі.

Тут доречно подивитися на досвід створення Спільного європейського економічного простору ЄС з Норвегією (яка не є членом ЄС). Норвезькі політологи відверто пишуть про те, що норвезькі парламентарії втратили інтерес до роботи в комітетах ЗЄЕП. оскільки там їх думки майже нічого не залежить, і 80% законопроектів приймається взагалі без змін. У тих випадках, коли прийнятий законопроект суперечить інтересам Норвегії, це веде до судового розгляду ЄС щодо Осло, і в судовому порядку Норвегію примушують прийняти норми ЄС. В якості прикладу можна навести введення в дію директиви щодо лібералізації ринку природного газу в 1998 р.

У зв'язку з цим не можуть не викликати здивування поради деяких російських політологів прийняти саме норвезьку модель як найбільш зручній для Росії. Підштовхування Росії до швидкої інституціалізації відносин з ЄС з питання ЗЄЕП дозволить майже безперешкодно проектувати європейську політичну волю і систему управління на суверенну російську територію. При цьому доречно нагадати, що так званий принцип політичної обумовленості, який був офіційно введений в Ломейские угоди Європейського економічного співтовариства з найменш розвинутими країнами, дозволяє припиняти допомогу і навіть вводити санкції при недотриманні партнерами прав людини або порушення принципів демократії.

Необхідно підкреслити, що якщо для європейських держав відмова від деяких повноважень та частини суверенітету на користь наднаціональних органів є основою всієї політичної конструкції ЄС, то для Росії позиція неподільності суверенітету є принципово важливою. Саме тому Росія повинна виробити свою власну модель взаємин з ЄС, яка достатньо повно захищала б її національні інтереси і суверенітет. Тут особливо важливим є пропозиція деяких російських економічних експертів домовитися про період "негативної інтеграції", коли обидві сторони зобов'язуються визнавати закони партнера. Можна також заздалегідь обумовити, що на окремі сфери спільність економічного простору поширюватися не буде. Такі прецеденти у світовій практиці є: Швейцарія добилася автономії її банківського сектора і транспорту, Норвегія - рибальства та сільського господарства. Для Росії особливо важливо захистити її природні монополії і рибальство, адже мова йде про економічну безпеку нашої країни.

Крім того, згідно ст. 7 Угоди про спільний економічний простір Росії і ЄС зближення правових норм має відбуватися не шляхом уніфікації способів їх досягнення, а за допомогою постановки загальних цілей. Отже, для Росії на переговорах з європейськими законодавцями і урядовими структурами важливо активніше пропонувати варіанти постановки загальних цілей, які зажадають взаємної ув'язки правових процедур і вироблення нових правил.

В рамках "дорожньої карти" внутрішньої безпеки відкриваються нові перспективи для полегшення візового режиму. Важливою віхою тут стало підписання угод про спрощення видачі віз для взаємних контактів, але поки не конкретні терміни і кроки, які наближали б обидві сторони до введення безвізового режиму. Зберігається актуальність виконання Євросоюзом своїх зобов'язань щодо забезпечення належного дотримання прав національних меншин у Латвії та Естонії, де прожинает значне число росіян.

В рамках створення спільного простору науки і освіти створено механізм взаємодії в науковій сфері - Спільний комітет по співпраці в області науки і технологій. Функціонує спільний освітній проект Росії і ЄС - Європейський навчальний інститут на базі МДІМВ МЗС России1. Значні можливості розширення співпраці між Росією і ЄС закладено у сфері науки, технології, безпеки та культури. Багато європейські аналітики вказують на потенціал космічного сектора, де амбітні європейські проекти створення глобальної системи навігації "Галілей" мають відкрити нові перспективи для спільної роботи. Плани використання європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані для запуску космічних кораблів "Союз" - важлива складова цих зусиль.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Самообмова для реабілітації - не перешкода
Техніка мовлення, основні правила теорії аргументації і риторики
Складання маршрутів руху автомобільного транспорту
Технологічна карта проектування
Адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього руху
Перешкоди до укладення шлюбу
Злочини, вчинені особами, відповідальними за забезпечення транспортної безпеки, безпека руху підпорядкованих їм транспортних засобів та їх експлуатацію. Порушення правил дорожнього руху і експлуатації транспортних засобів: поняття, склад і види
Порядок погодження місць розповсюдження реклами на вулично-дорожній мережі наступний
Електронні карти
Соціальна карта
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси