Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Японо-китайська війна і перемога КПК

В середині 1930-х рр. Японія, зміцнившись на континенті (Корея, Маньчжурія) і посилюючи свої економічні позиції в Китаї, почала готуватися до завоювання цієї країни. В липні 1937 р., не зустрівши серйозного опору, японці окупували значну частину східного узбережжя Китаю, включаючи Пекін, Тяньцзінь, Шанхай. У 1938 р. під владу японського командування потрапили Ухань і Гуанчжоу. Практично це означало, що всі найважливіші економічні райони Китаю, всі його найбільші міста були окуповані. Обмежившись цим, японці запросили "новий Китай" взяти участь у спільному з Японією і Маньчжурией (де на чолі з імператором Китаю Пу І було створено маріонеткову державу Маньчжоу-го) встановлення "нового порядку" в Східній Азії. В окупованому японцями Нанкіні було створено новий уряд на чолі з одним з колишніх лідерів Гоміндану Ван Цзін-веєм, що став маріонеткою японців.

Чан Кай-ши, що перемістився разом з урядом на захід, у Чунцін, з допомогою союзників, яка різко збільшилася з початком Другої світової війни, очолив опір Японії, запросивши включитися в антияпонську боротьбу базувалися на північно-заході країни, поряд з кордоном СРСР, збройні сили компартії Китаю. Але єдності в цій боротьбі заважали політичні розбіжності. Яка виступила проти гоминьдановцев відразу після перевороту Чан Кай-ши КПК була в стані війни з Китаєм на чолі з Чаном. Ще наприкінці 1927 р. компартія організувала кілька повстань, але вони не мали успіху. В 1928-1930 рр. на північно-заході країни були створені контрольовані комуністами території, де за радянським зразком формувалися і якісь поради, які, втім, існували недовго. В середині 1930-х рр. КПК та її збройні сили поставили було питання про створення єдиного фронту з гоминьдановцами у зв'язку з натиском японців, але з приходом до керівництва компартією Мао Цзедуна (1935) ця лінія стала переглядатися. Правда, після початку відкритої агресії Японії в 1937 р. вона знову була висунута в якості першочергового. Однак боротьбу з японцями комуністи все ж воліли вести відокремлено.

Спираючись на контрольовані компартією райони, де на початку 1940-х роках, за різними даними, жило близько 50-100 млн осіб, КПК і дві її армії, восьма і четверта, чисельність яких, включаючи загони місцевої самооборони, сягала 500 тис. бійців, вела війну з японцями з прохолодою, зберігаючи сили для протистояння Чунцину. А збільшення чисельності армії і партії, що супроводжувалося процесом розчинення нечисленних орієнтованих на Москву членів КПК у масі традиційно налаштованого китайського селянства, змінювало політику. Селяни бачили в КПК не марксистську партію, але сильну і згуртовану, спаяну дисципліною і мала владу організацію, що ставить своєю метою відновлення соціальної справедливості. Цього їм було цілком достатньо, щоб активно підтримати КПК. В 1941-1943 рр. компартія опинилася у важкому становищі. Стабілізація лінії фронту і деякі успіхи гоминьдановцев в антияпонській війні дозволили Чан Кай-ши послабити позиції китайських комуністів. Однак з кінця 1943 р. у зв'язку із загальними змінами в ході Другої світової війни КПК і її армії перейшли в наступ, прагнучи потіснити японців. Коли в серпні 1945 року СРСР вступив у війну з Японією і окупував Маньчжурію, захоплені їм військові трофеї (озброєння здалася Кватунской армії) сприяли успіхам компартії в боротьбі з арміями ґоміньданівського уряду.

Як відомо, боротьба завершилася перемогою китайських комуністів і освітою Китайської Народної Республіки (КНР). Ґоміньданівці на чолі з Чан Кай-ши евакуювалися на острів Тайвань. Як для континентального Китаю, так і для Тайваню цей момент з'явився відправною точкою, початком нового відліку їх історії. Ґоміньданівці на Тайвані довели до успішного кінця перетворення, що дозволили населенню острова швидкими темпами розвиватися по капіталістичному шляху і досягти чималого економічного ефекту. КНР, навпаки, виявилася на довгі роки ареною гігантських соціальних експериментів Мао, що не сприяло економічному розвитку країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розгром Японії. Закінчення Другої світової війни
Валютна війна: китайський юань і американський долар
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Боротьба і перемога лібералізму
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Причини успіху китайських реформ
Китайський національний стиль ведення переговорів
Китайська мандаринат
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси