Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Головні тенденції часу

У книзі "Головні тенденції нашого часу" П. А. Сорокін виділяє три найбільш важливі тенденції часу: по-перше, переміщення творчого лідерства людства з Європи і європейського Заходу в більш великий район Тихого океану й Атлантики, особливо в Америку, Азію і Африку; по-друге, подальша дезінтеграція досі переважаючого чуттєвого типу людини, культури, суспільства та системи цінностей; по-третє, виникнення й поступове зростання перших компонентів нового - інтегрального - соціокультурного порядку, його системи цінностей і типу особистості. Зупинимося на висвітленні кожної з перерахованих тенденцій, аналіз яких був зроблений П. А. Сорокіним і в інших його творах.

Отже, перша - переміщення творчого лідерства.

Вчений звертає увагу на те, що приблизно до XIV ст. творче лідерство людства належало народів і національностей Азії і Африки. В той час, коли наші предки на Заході, ще вели примітивний спосіб життя і володіли такою ж примітивною культурою, великі цивілізації Африки та Азії - єгипетська, вавилонська, іранська, шумерська, хеттская, індійська, китайська, японська (крито-мікенська, греко-римська, арабська) та ін. - виникали, розвивалися і протягом тисячоліть неодноразово переживали періоди розквіту і занепаду. Останні п'ять або шість століть західні, євро-американські народи блискуче виконували творче лідерство, що особливо проявилося у сфері науки і технології, однак це лідерство сьогодні вони втрачають. Дослідник зазначає, що історія людства тепер розігрується на набагато більш широкій зчепі, називаючи цей процес афро-азійським і євро-американським космополітичним театром. Головними героями таких актів великої історичної драми збираються стати - крім Європи - обидві Америки, Росія і відроджуються великі культури Індії, Китаю, Японії, Індонезії та ісламського світу. Сьогодні ми можемо переконатися, наскільки він був правий, звіривши ці прогнози з реальними фактами недавньої історії і сьогоднішнім днем.

Друга зазначена їм тенденція - дезінтеграція чуттєвої системи цінностей. П. Л. Сорокін наполегливо проводить думку про триваюче розпад чуттєвої культури, суспільства і людини. Пояснюючи, що керується міркуваннями суто емпіричного характеру, він висловлює припущення про те, що на зміну відчуває кризу чуттєвої культури прийде идеациональная, оскільки "на перезрілої стадії чуттєвої культури людина стає таким "диким", що не може і не хоче "втихомирити себе". <...> Йому потрібен "поліцейської історії", який в першу чергу піддасть його тяжкого і чисто фізичному насильству, як це робить в нинішньому тоталітарній державі "поліцейської історії", а потім поступово, після того як його скрутять, на нього надінуть "гамівну сорочку" ідеаціональной культури для конструктивного і справжнього "переучування" і "переорієнтації" - як щодо себе, так і відносно світу цінностей і дійсності в цілому".

Тут показовим є те, яку трактування ідеаціональной культури дасть П. А. Сорокін - не добровільна віра, а сила, яка необхідна, щоб прийти до неї, бо "надто дикий, чуттєва людина навряд чи здатен самостійно перетворитися в ідеаліста і після руйнування надмірно чуттєвої культури побудувати культуру ідеалістичну". Сила полягає у вірі, але якщо віри немає, то тоталітаризм може призвести до неї, - так можна трактувати вищенаведені висловлювання П. А. Сорокіна. Розвиваючи цю думку, можна сказати, що людина сама повинна зробити зусилля над собою, змінити себе, але якщо він до цього не здатний, то хто це зробить за нього? На багато питань П. А. Сорокін не дає відповіді, але покладає надії на тих, хто бачить приховане за горизонтом сутінкового ландшафту чуттєвої суперсистеми.

У цьому зв'язку цілком зрозуміло, що він критично ставиться до деяких ідей О. Шпенглера і його послідовників, що справжня криза західної культури розглядали в якості передсмертній агонії. Засновані на біологічних аналогіях, всі подібні теорії безпідставні, як стверджує П. А. Сорокін. Ні одна з форм культури не безмежна у своїх творчих можливостях. "Коли творчі сили культури вичерпані, відповідна культура і суспільство стають мертвими і несозидательными, або змінюються в нову форму, що відкриває нові творчі можливості і цінності. Всі великі культури, зберегли творчий потенціал, піддавалися як раз таким змінам".

Повне руйнування західної культури неможливо з тієї причини, що загальна сума соціальних та культурних феноменів західного суспільства і культури ніколи не були інтегровані в одну уніфіковану систему. Те, що ніколи не було з'єднане, не може бути і роз'єднане. Мислитель досить критично ставиться до цінностей західної культури, вважаючи, що велика частина їх вже померла, і їх зникнення швидше благо, ніж втрата для людства. Він укладає, що, якщо ми не в змозі зупинити цей криза західної культури, то треба хоча б спробувати зрозуміти його природу, причини і наслідки, і якщо нам це вдасться, то, ймовірно, ми зможемо до деякої міри, скоротити його трагічний хід.

Третя тенденція сучасної епохи, зазначена П. А. Сорокіним, - поступове зростання перших компонентів інтегрального соціокультурного порядку. Автор визнає, що більшість теорій соціальної еволюції і прогресу, створених в XIX і XX ст., стверджують, що за час існування людства воно все далі і далі просувається в лінійному напрямку. За його словами, немає ні найменшого сумніву в тому, що якщо часовий відрізок не занадто тривалий, то протягом його можна виявити мільйони соціокультурних процесів, що володіють лінійною тенденцією. Однак ситуація виявляється зовсім інший, якщо мова йде про період, фактично перевищує тривалість даної лінійної тенденції. "Переважна більшість соціокультурних процесів <...> не володіють ні вічного лінійної тенденцією, ні тенденцією, тривалість якої збігається з тривалістю існування системи". На безлічі прикладів розвитку систем мистецтва з їх стилями, систем істин, філософських навчань, основоположних принципів науки, систем етики і права, форм соціальних відносин і т. п. П. А. Сорокін показав, що всі вони протягом певного періоду виявляли ту чи іншу лінійну тенденцію, але в кінцевому підсумку виявилося, що всі ці тенденції кінцеві, і були замінені новими, які відрізнялися від попередніх, які були протилежні їм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВПЛИВ ЧАСУ НА ЗДІЙСНЕННЯ І ЗАХИСТ ПРАВ
Класифікація надзвичайних ситуацій за часом протікання
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції культури в епоху глобалізму
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
Глобальні тенденції
Метод часткової рівноваги і вплив фактора часу в концепції А. Маршалла
Головні художники поп-арту
Речі головні і побічні
Дія кримінально-процесуального закону в просторі, в часі та по колу осіб
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси