Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Підстави для продажу і опір поглинанню

Вище розглядалися умови злиттів і поглинань, що забезпечують компанії - ініціатора цих процедур переваги насамперед у вигляді стійкого зростання. Проте нерідко трапляються ситуації, коли компанія сама проявляє ініціативу, прагнучи знайти для себе набувача або поглинача. При цьому такі компанії, які очікують поглинання, можуть керуватися такими мотивами:

- постійні невдачі в досягненні планових показників прибутку і рентабельності інвестицій;

- брак компетентного управління через скорочень, звільнень або з інших подібних причин;

- дефіцит обігових коштів;

- нестача інвестиційних можливостей у рамках компанії;

- бажання частини власників компанії обміняти, ліквідувати всі або частину своїх пакетів акцій з особистих міркувань або міркувань зміни їх ліквідності.

Фірма, що стала об'єктом спроби поглинання, найімовірніше, буде мати слабкі позиції в одній або декількох областях. Оборона проти спроби поглинання в першу чергу полягає в більш ефективному управлінні. Іншими словами, управління повинно кардинальним чином змінити тенденції, які поставили компанію в таке становище. Якщо управління визнає свої недоліки, то це буде хорошим доказом того, що багато з них можуть бути усунені більш якісним управлінням. Якщо компанією керують грамотно, то вона, одного разу опинившись під загрозою поглинання, може врешті-решт досягти стану, що дозволяє їй задуматися про здійснення власних поглинань.

Операції з поглинання при протидії можуть бути дуже дорогими за витратами на професійні послуги; рекламу; страхування; виплати відсотків; можливі втрати капіталу на продажу та подальшої перекупку акцій компанії, що купується, хоча вірогідний виграш від продажу основних засобів.

Коли компанія виявляється об'єктом спроби ворожого поглинання, її директора можуть піти на прийняття оборонних заходів. Існують різноманітні методи, які вони могли б використовувати для відображення небажаної спроби поглинання, наприклад:

- поділ компанії;

- поширення вигідної інформації серед акціонерів;

- контрпропозиція;

- пошук альтернативного покупця;

- викуп компанії менеджерами;

- звернення в антимонопольний комітет;

- перекупка власних акцій;

- переоцінка активів;

- продаж або придбання активів;

- відновлення статусу компанії закритого типу.

Розглянемо способи використання цих методів більш детально.

Поділ компанії. При виборі цього методу передбачається виділити окремі частини компанії в самостійні і наділити акціонерів новими акціями у кожній новоствореній одиниці. Ця міра може підвищити ринкову вартість компанії.

Поширення вигідної інформації серед акціонерів. Рада директорів може переконати акціонерів у тому, що запропонована ціна угоди занадто низька або пропозиція не відповідає довгостроковим інтересам акціонерів. Директори можуть поширити серед акціонерів нову інформацію, спрямовану проти злиття, наприклад, дати привабливі прогнози прибутку, щоб збільшити цінність акцій компанії і таким чином зробити запропоновану ціну поглинання менш привабливою. У разі пропозиції обміну акцій на акції рада директорів може спробувати переконати акціонерів у тому, що ціна акції пропонує компанії штучно завищена і навряд чи втримається.

Контрпропозицію. Висунути контрпропозицію компанії-"хищнице". Це можна зробити лише у випадку, коли обидві компанії досить близькі за розміром. Поглинання великої компанії більш дрібної називається зворотним поглинанням.

Пошук альтернативного покупця. Рада директорів може знайти іншу, більш підходящу компанію, здатну зробити пропозицію на купівлю акцій компанії, що поглинається. Ця оборонна тактика, однак, призводить до поглинання наміченої компанії і може бути найменш кращим з наявних варіантів. Коли знаходиться дружній покупець, його іноді називають "білим лицарем".

Викуп компанії менеджерами. При викупі компанії управляючими весь бізнес або його частина купується її існуючої і діючої на момент викупу командою управління у її власників як діюче підприємство. Для керуючих викуп компанії - це метод самоствердження у сфері підприємницької діяльності, а для власників - метод вилучення інвестицій.

Звернення в антимонопольний комітет. Якщо намічена до поглинання компанія може винести запропоноване поглинання на розгляд антимонопольного комітету, то є ймовірність того, що компанія, яка виступає з пропозицією, відкличе його або комітет заборонить їй поглинання наміченої компанії через потенційної можливості виникнення монополії. І, принаймні, це забезпечить затримку в здійсненні операції поглинання на час розгляду питання комітетом.

Законодавства більшості розвинених країн передбачають заходи з обмеження монополій, так як їх діяльність оцінюється як часто не відповідає суспільним інтересам. Рішення в кожному конкретному випадку має прийматися на підставі обліку як переваг, так і недоліків монополій, про яких доречно згадати.

Перевагами монополій є:

- ефект від масштабу, що забезпечує знижені витрати для споживача;

- можливість збільшення витрат на дослідження і розробки, що веде до великим нововведенням і прогресу;

- більш легкий доступ до капіталу.

Недоліки монополій такі:

- високі ціни і надприбутки за рахунок споживача, які викликають протидію з боку споживачів і влади;

- життєво важливі ресурси, контрольовані монополією, можуть використовуватися не відповідає суспільним інтересам.

В результаті уряд може або заборонити, або сприяти розвитку монополій приватних підприємств або націоналізувати життєво важливі галузі.

Перекупка власних акцій. Якщо компанія має в своєму розпорядженні великою сумою грошових коштів, яким вона не може знайти варте інвестиційне застосування, то може перекупити частину своїх власних акцій, забезпечуючи собі тим самим більший контроль.

Переоцінка активів. Компанія, що стала метою поглинання, може зробити переоцінку своїх активів, щоб дати своїм акціонерам краще уявлення про їх базових активах. Значно зросла переоцінка може дати акціонерам нову важливу інформацію, яка, в свою чергу, змусить їх збільшити обумовлену ними вартість акцій компанії. Це може зробити придбання компанії більш дорогим і, отже, менш привабливим для набуває компанії.

Продаж або придбання активів. Рада директорів може побажати розпродати певну частину активів, високо оцінюваних набуває компанією, щоб зробити поглинання менш привабливим. Цей маневр іноді називається "продажем скарбів корони". Однак правила, що регулюють поглинання, в ряді західних країн не дозволяють застосовувати подібну тактику, якщо рада директорів наміченої до поглинання компанії знає про пропозицію поглинання. Можливим варіантом цієї оборонної тактики є придбання певних активів, які є непривабливими для набуває компанії.

Відновлення статусу компанії закритого типу. Котується компанія з обмеженою відповідальністю відкритого типу, акції якого вільно продаються на ринку і досить високо котируються, більше схильна небезпеки небажаного поглинання, ніж компанія з обмеженою відповідальністю закритого типу, в якій можуть встановлюватися обмеження на право трансферту акцій. Відповідно, котирується компанія може піти на зміну свого статусу на статус компанії з обмеженою відповідальністю закритого типу (наприклад, ЗАТ) в якості захисного заходу.

Крім зменшення вразливості для поглинання статус компанії закритого типу забезпечує:

- зниження громадського контролю;

- стабільність складу власників, що знижує опір реалізації стратегії, що приносить власникам більший прибуток, але лише у перспективі;

- скорочення адміністративного тягаря;

- посилення прав власників і контролю.

Зниження громадського контролю. Компанія відкритого типу, особливо якщо вона котирується на фондовій біржі, буде об'єктом ретельного дослідження з боку інвестиційних аналітиків, фінансових журналістів, керівників фондової біржі та широких кіл інвесторів. Деякі компанії воліють вести справи в менш відкритій манері - особливо коли вони пов'язані з потенційно спірними питаннями або видами діяльності.

Стабілізація складу власників компанії. Компанії іноді знаходяться під значним тиском, що змушує їх добиватися хороших показників в короткі терміни. Недосягнення очікуваних рівнів прибутку може негативно позначитися на ціні акцій. Є свідоцтва того, що ціпи на акції можуть істотно реагувати на непередбачені квартальні або піврічні результати. Коли характер підприємства вимагає врахування довгострокової перспективи, це може породити проблеми для керуючих, які можуть відчувати себе зобов'язаними діяти проти кращих інтересів компанії. Компанія з обмеженою відповідальністю закритого типу, контрольована акціонерами, склад яких стабільний, робиться більш сприйнятливою до стратегічних змін.

Скорочення адміністративного тягаря. Адміністративні та управлінські витрати в котирується компанії відкритого типу можуть бути дуже високими. Деякі компанії можуть відчути, що переваги від котирування недостатні для того, щоб компенсувати такі витрати.

Посилення прав власників і контролю. Великий акціонер або група великих акціонерів можуть захотіти зміцнити своє право власності та контроль над компанією. Шляхом перетворення компанії в компанію з обмеженою відповідальністю закритого типу можна ввести обмеження на трансферт акцій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підстави для злиттів і поглинань
Злиття і поглинання компаній. Досвід зарубіжних компаній
Опір змінам в організаціях
Стратегії та структури угод злиття і поглинання
Подолання опору змінам
Методи подолання опору змінам
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОДАЖІВ
Купівля-продаж земель різних категорій
КОРПОРАТИВНІ СТРАТЕГІЇ ЗЛИТТЯ І ПОГЛИНАННЯ
Інструменти продажів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси