Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Анни Іванівни (1730-1740)

Зусилля уряду імператриці Анни з самого початку були спрямовані на створення нових опор свого режиму. У додаток до старих гвардійським полкам (і частково на противагу їм) були сформовані нові: Ізмайловський і Конногвардійський. Імператриця і вузьке коло її наближених контролювали всі службові переміщення в гвардії, надавали гвардійцям усілякі знаки уваги. У 1731 р. "для кращого і порядочнейшего відправлення всіх державних справ" був утворений Кабінет міністрів з трьох персон: петровського соратника канцлера Р. В. Головкіна, віце-канцлера графа А. В. Остермана і дійсного таємного радника князя А. М. Черкаського. Після смерті Головкіна його місце займали П. І. Ягужинський, А. П. Волинський і А. П. Бестужев-Рюмін. Поширивши свою владу на Сенат, Синод і колегії, Кабінет всякий раз залишав за собою останнє слово в справах державної важливості (у вигляді так званої апробирующей резолюції). З середини 1730-х рр. три підписи кабінет-міністрів були визнані рівноцінними підпис імператриці. Таке свавілля покривав фаворит імператриці обер-камергер Е. І. Бірон, а ці сановники в свою чергу йшли на поводу у всесильного тимчасового правителя. Як іноземні, так і російські тимчасові безкарно спустошували скарбницю. Невдоволення охоплювало всі верстви суспільства.

Правління Івана VI Антоновича (1740-1741)

У жовтні 1740 р. Анна Іванівна померла. Згідно із заповітом імператором був проголошений внучатий племінник Ганни, двомісячне немовля Іван Антонович, а регентом - герцог Е. І. Бірон. Батьки немовляти (Антон-Ульріх, герцог Брауншвейзький і Ганна Леопольдівна, герцогиня Брауншвсйг-Мскленбургская) були відсторонені від влади. Висота, на яку вознісся Бірон, визначила і його падіння. Владолюбний курляндський герцог не влаштовував вже не тільки російських, але і німців. 8 листопада 1740 р., спираючись на загін з 80 гвардійських гренадерів, фельдмаршал Б. М. Мініх скинув Бірона. Правителькою стала Ганна Леопольдівна. Самому Мініху майже не вдалося скористатися плодами перемоги, так як в березні 1741 р. він був відправлений у відставку. Провідну роль в уряді став грати професійний придворний інтриган віце-канцлер А. В. Остерман.

У ніч на 25 листопада 1741 р. гренадерська рота Преображенського полку на чолі з дочкою Петра Великого цісаревою Єлизаветою Петрівною вступила в палац. Представники Брауншвейгской прізвища були арештовані. На престол вступила Єлизавета. Палацовий переворот 1741 р. мав антинімецький, патріотичний характер, хоча у його підготовці брали участь і іноземні дипломати. Єлизавету головним чином підтримала гвардія.

Правління Єлизавети Петрівни (1741-1761). Першими указами Кабінет міністрів був скасований, відновлювалися петровські вищі і центральні установи, скорочені в попередній період. Біля витоків більшості починань в період єлизаветинського царювання стояв видатний державний діяч П. І. Шувалов, родич фаворита імператриці В. І. Шувалова. Він прагнув спрямувати увагу урядових кіл на потреби купецтва. Головним центром з підготовки основних законопроектів, а також всіх скільки-небудь істотних державних заходів 1741-1761 рр .. став Сенат, відновлений Єлизаветою в тому ж обсязі повноважень, які він мав ще при Петрові I. Разом з тим Єлизавета Петрівна не відмовилася від практики імператорських рад. У березні 1756 р. був створений новий вищий дорадчий орган - Конференція при найвищому дворі. Її основними функціями були розробка і реалізація заходів протидії

Пруссії, з якою Росія зіткнулася в ході загальноєвропейської Семирічної війни. Діяльність Конференції в роки війни охоплювала найрізноманітніші сфери: керівництво армією, фінанси, кадрові питання, а також справи, що перевищували компетенції Сенату. Внутрішньополітичний курс, що здійснювався вузьким колом вищих державних чинів, які перебували під заступництвом фаворитів Єлизавети А. Р. Розумовського та В. І. Шувалова, був спрямований на значне розширення дворянських пільг, особливо у 1750-ті рр. 25 грудня 1761 р. Єлизавета Петрівна померла. Згідно з волею імператриці, її наступником на російському престолі став племінник (син старшої сестри Ганни Петрівни і голштинського герцога Карла-Фрідріха) Петро Федорович, який вступив на російський престол під ім'ям Петра III.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Форма правління
Правління Івана ІІІ
Правління Павла I (1796-1801)
Правління Дмитра Донського. Куликовська битв
Правління царя Федора Івановича (1584-1598)
Правління Івана IV
Правління Івана ІІІ
Початок правління Івана IV Васильовича
Форма правління
Опричнина Івана Грозного
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси