Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальні руху

Друга половина XVIII ст. характеризується помітною активізацією масових соціальних рухів. В рік вступу Катерини II на престол хвилювання охопили близько 150 тис. монастирських та поміщицьких селян. Особливою гостротою відрізнялися селянські заворушення в кінці 1760-х рр. Так, у 1768 р. на Правобережній Україні спалахнуло селянсько-козацьке повстання, що отримало назву "коліївщина". Воно було спрямоване проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхти в Речі Посполитій, але незабаром поширилося і на Лівобережну Україну. Адміністрація Катерини II спочатку займала вичікувальну позицію по відношенню до повсталих. Але збільшення розмаху хвилювань змусив уряд застосувати військову силу для його придушення. Не меншим напруженням відрізнялася боротьба приписних селян уральських і олонецький заводів. Такі ж заворушення покупних і приписних до заводів селян відбувалися і в європейській частині Росії. Найбільшим з них в кінці 1760-х рр. стало Кижское повстання, яке вдалося придушити лише за допомогою військової сили. Країна стояла напередодні бурхливих соціальних потрясінь. Сама Катерина II з тривогою очікувала "воспоследующий бунт всіх кріпаків".

Грізним передвісником наступаючих подій став "чумний бунт" у Москві (1771). Вразила стару російську столицю епідемія була принесена, мабуть, з театру військових дій російсько-турецької війни. В умовах скупченості міської бідноти і невміння лікувати чуму хвороба набула великого розмаху. Натовпи людей стікалися до ікони Богородиці у Варварських воріт, яка вважалася цілющою. Для припинення зарази московський архієпископ Амвросій наказав ікону прибрати. Міські низи проти цього. Спалахнув швидкоплинний бунт, в який були залучені робітні люди, міські ремісники, приїжджі селяни, дворові люди. Три дні на вулицях відбувалися кровопролитні зіткнення. У придушенні "чумного бунту" брали участь гвардійські полки, які прибули з північної столиці в Москву.

Селянська війна 1773-1775 рр ..

У 1771 р. заворушення охопили землі яїцьких козаків. На відміну від попередніх виступів це повстання козаків на Уралі стало прологом до найбільшому соціального потрясіння XVIII ст. - козацько-селянського повстання під проводом Омеляна Пугачова, яке за масштабами оцінюється як війна. Об'єктивною причиною цього потужного соціального вибуху стало жахливе посилення кріпацтва в період правління Катерини П. Слід зазначити, що саме козаки стали призвідниками пугачовського повстання, як це було і в часи Смути на початку XVII ст., а також повстань Степана Разіна і Кіндрата Булавіна. Але поряд з козаками і селянами в ньому взяли участь і інші групи населення. Так, для представників неросійських народів Поволжя участь у повстанні носило характер визвольної боротьби; а цілі приєдналися до пугачовцями заводських робітників Уралу не відрізнялися від селянських. Особливу групу повсталих склали російські розкольники. Саме в розкольницьких скитах визріла думка про прийняття Пугачовим імені Петра III.

Приводом до повстання яїцьких козаків стала діяльність слідчої комісії, надісланої в кінці 1771 р. нібито для розгляду скарг, а насправді її завдання полягало у приведенні козацьких мас до послуху. Комісія проводила допити і арешти. У відповідь козаки у січні 1772 р. з хресною ходою попрямували в Яїцьке містечко, щоб подати прибув зі столиці генерал-майору Траубенбергу прохання про усунення військового отамана і старшини. Мирна хода було розстріляно з гармат, що спровокував козацьке повстання. Після того як в червні 1772 р. проти козаків було послано каральний загін, хвилювання були подавлені. В результаті 85 найбільш активних повстанців були заслані в Сибір, багато інших зазнали штрафів. Козацький військовий круг був ліквідований, військова канцелярія закрита, а в Яїцьке містечко призначений комендант.

Влітку 1773 р. в середовищі яїцьких козаків знову з'явився втікач з казанської тюрми донський козак Омелян Іванович Пугачов, який до цього часу вже сформував невеликий загін своїх соратників. Повстання почалося 17 вересня 1773 р., коли Пугачов, уже оголосив себе "чудово врятувалися імператором Петром III", оприлюднив маніфест, в якому жалував козаків "рікою, травами, свинцем, порохом, провіантом і платнею". Після цього його загін, чисельність якого швидко зростала і досягла 200 осіб, підійшов до Яїцькому містечка. Вислана проти повсталих команда перейшла на їх бік. Відмовившись від штурму Яицкого містечка, повсталі рушили вздовж Яїцької укріпленої лінії до Оренбурга, майже не зустрічаючи опору.

До загону вливалися все нові і нові сили, почався "тріумфальний" хода "імператора Петра Федоровича". 5 жовтня 1773 р. повсталі приступили до облоги фортеці Оренбург, що мала тритисячним гарнізоном. У листопаді 1773 р. в Бердинской слободі під Оренбургом, що стала на довгий час ставкою Пугачова, була створена "державна Військова колегія". Цей орган був створений за аналогією з імперським установою, у його функції входили формування та постачання повстанської армії. Крім того, він повинен був вирішувати завдання, пов'язані з припиненням грабежів місцевого населення і організацією розділу захопленого у поміщиків майна. Тоді ж, у листопаді 1773 р., пугачовцями вдалося розбити два загони урядових військ генерала В. А. Кара і полковника П. М. Чернишова. Ці перемоги зміцнили віру повстанців у свої сили. У табір Пугачова продовжували надходити поміщицькі і заводські селяни, робітні люди уральських заводів, башкири, калмики і представники інших народів Поволжя і Приуралля. До кінця 1773 р. чисельність пугачовського війська досягла 30 тис. осіб, а його артилерія нараховувала до 80 гармат. Взимку 1773/74 р. загони повстанців захопили Бузулук і Самару, Сарапул і Красноуфімськ, обложили Кунгур, вели бої під Челябінськом. На Уралі пугачовці взяли під свій контроль до трьох чвертей усієї металургійної промисловості.

Уряд Катерини II, усвідомивши небезпеку і масштаби руху, приступив до активних дій. Наприкінці 1773 р. головнокомандувачем каральними військами був призначений досвідчений військовий інженер і артилерист, генерал А. В. Бібіков. Накопичивши сили, Бібіков в середині січня 1774 р. перейшов у загальний наступ на пугачовців. Вирішальна битва відбулася 22 березня під Татіщево фортецею. Незважаючи на те що у Пугачова була чисельна перевага, урядові війська під командуванням генерала П. М. Голіцина завдали йому нищівної поразки. Незабаром під Уфою був розбитий загін соратника-самозванця І. Н. Чікі-Зарубіна, а 1 квітня П. М. Голіцин знову розгромив війська Пугачова під Самарським містечком. З загоном в 500 чоловік Пугачов пішов на Урал. Так завершився перший етап пугачовського повстання, але його вищий підйом був ще попереду.

Другий етап селянської війни охоплює період з травня по липень 1774 р. В гірничозаводських районах Уралу Пугачов знову зібрав армію і рушив у напрямку Казані. Після ряду перемог і поразок 12 липня по чолі 20-тисячного повстанського війська Пугачов підійшов до Казані, оволодів містом і обложив кремль, де замкнулися залишки гарнізону. Міські низи підтримали самозванця. У той же день до Казані підійшов загін підполковника В. І. Міхельсона і змусив їх відступити від міста. У вирішальній битві 15 липня 1774 р. повстанці були розбиті, втративши багато вбитими і полоненими. Велика частина башкирів, що приєдналися до руху, повернулася на свої землі. Залишки армії повсталих переправилися на правий берег Волги і опинилися на території, охопленій в цей час масовими селянськими заворушеннями.

Свого найбільшого розмаху рух досягло на третьому, заключному етапі. Йдучи вниз по Волзі, загін Пугачова виступав у ролі своєрідного каталізатора антикріпосницького руху, що охопила в цей період Пензенську, Тамбовську, Симбірську і Нижньогородській губернії. У липні 1774 р. самозванець оприлюднив маніфест, зміст якого повністю відображало сподівання селян. В ньому проголошувалися скасування кріпосної неволі, рекрутчини, всіх податків і зборів, передача селянам землі, а також заклик "ловити, страчувати і вішати... лиходіїв-дворян".

Чітко усвідомлюючи небезпеку, що загрожує державі небезпека, уряд мобілізував на боротьбу з Пугачовим всі сили. Вивільнені після укладення Кючук-Кайнарджийського миру з Туреччиною війська перекидалися в Поволжі, на Дону і в центр країни. З Дунайської армії на допомогу графу П. І. Паніну був спрямований знаменитий полководець А. В. Суворов. 21 серпня 1774 р. загони Пугачова обложили Царицин. Але взяти місто вони не змогли і відступили. Незабаром під Сальниковим заводом відбулося останнє велике бій, у якому повстанці зазнали поразки. Пугачов з невеликим загоном утік за Волгу. Він ще готовий був продовжувати боротьбу, але його видали власні прихильники.

12 вересня 1774 р. група сподвижників Пугачова схопила його на р. Узени. Закутий в колодки самозванець був привезений в Яїцьке містечко і зданий владі. 10 січня 1774 р. на Болотній площі в Москві Пугачов і кілька його вірних соратників були страчені. Багато пугачовці після придушення повстання було бити батогом, прогнаны крізь стрій, заслані на каторгу. Всього ж в битвах з регулярними військами в ході повстання загинуло не менше 10 тис. чоловік, приблизно 40 тис. було поранено та скалічено. З іншого боку, жертвами повстанців стали тисячі дворян, чиновників, священиків, міщан, простих солдатів і навіть селян, які не побажали підкоритися самозванцю. Результатом пугачевщины стало подальше посилення дворянської реакції.

Рух завдало країні величезний економічний збиток. Повстанці зруйнували близько 90 залізоробних і медеплавильных заводів на Уралі і в Сибіру, безліч поміщицьких господарств було спалено і пограбовано в європейській частині Росії. Разом з тим соціальний вибух, потрясла основи кріпосницького ладу, при всій приреченості селянських виступів вніс значну лепту у формування нових суспільних відносин в країні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціальні рухи в Стародавній Русі
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
Соціальні руху
Соціально-політичні рухи в епоху Петра Великого
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
Народні повстання. Селянська війна
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Внутрішня політика після селянської війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси