Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Новий підйом лібералізму

"Посилений рейхсрат".

Протягом десяти років не спостерігалося з боку правлячої верхівки ніяких спроб послабити сталий режим. Між тим, плоди чиновницького самовладдя позначалися: країна повільно, але вірно йшла по шляху руйнування, що відчувалося, насамперед, у тяжкому стані фінансового господарства. На початку 1860 р. Енгельс справедливо називає Австрію слабкою, бідною, поваленої, виснаженою, що стала здобиччю внутрішніх чвар. Як часто буває в подібних випадках, невдала військова авантюра особливо різко підкреслила похилий характер площини, по якій вів країну абсолютизм: в 1859 р. Австрія зазнала поразки у війні з Італією, причому втратила Ломбардію. Необхідність реформ стала занадто очевидна, і ледь закінчилася італійська війна, імператорський "патент" у березні 1860 р. оголосив про модернізацію старого імперського ради рейхсрата, який після 1814 р. перетворився в законосовещательное установа з членів за призначенням. Патент "посилив" рейхсрат, приєднавши до десятки чиновників, утворювали його звичайний склад, кілька десятків найбільших представників поміщиків і буржуазії. Дорадчий характер рейхсрата, проте, залишався недоторканим, законодавчої ініціативи він не отримав.

Цей "посилений рейхсрат", як його абсолютно офіційно іменували являв собою видовище слабкості і розвалу. Він показовим був лише тим, що виявив особливо виразно основний поділ, що утворилося в суспільстві з питання про бажане політичному устрої держави. Промислова буржуазія в німецьких особливості частин країни стояла за ліберальні реформи, але ці реформи вона розраховувала отримати з рук сильного, досить централізованого німецького уряду у Відні. Вона схилялася до унітаризму, до державного єдності, вигідному німецької буржуазії. Але в рейхсрате ці верстви мали меншість прихильників.

Інша справа - німецькі земельні магнати і ті громадські кола, які були пов'язані з великим землеволодінням, з аристократією: їх приваблювало до себе все, що послаблювало державні узи, паралізувало уряд, підсилювала відцентрові впливу і партикуляризм областей і тим самим збільшувала їх значення і вплив. Вони прагнули до збереження і розширення обласних автономій. Вони виходили з реакційних прагнень, але в рейхсрате вони без праці приєднали до себе представників мадярів і слов'янських націй, які прагнули до національного визволення і бачили в автономії ослаблення гніту німців. Треба мати на увазі, що сама ця "клаптикова імперія утворилася в результаті підкорення німцями угорської, чеської, хорватської, словацького та інших народів, яких прагнули онімечити протягом століть і які безжально угнетались і порабощались. Федералісти мали більшість у рейхстазі, а їх "вожді" стояли близько до двору

Диплом 1860 р.

Результатом був імператорський диплом (жовтень 1860 р.), яким встановлювався "постійний і незмінний основний державний закон". Цей закон віддавав управління національними землями їх сеймам, які отримували досить широкі законодавчі права з питань внутрішнього життя областей. Загальнодержавне ж управління покладалося на рейхсрат у складі ста членів, призначуваних імператором з трьохсот кандидатів, обраних сеймами.

Дуже скоро, проте, виявилося, що нова Конституція розв'язала найлютіші сепаратистські сили в Угорщині. Тут як би домовилися бачити в подіях 1860 р. відновлення прав, отриманих Угорщиною в революційному порядку в 1848 р., коли, як ми знаємо, згодом відрікся від престолу імператор Фердинанд визнав Угорщину незалежною державою, сполученим з Австрією лише в особі спільного монарха. Саме зречення Фердинанда мадяри цілком послідовно оголошували недійсним, так як на те не було згоди угорського сейму, наступника ж його вони не визнавали своїм законним королем, так як він не коронувався "короною св. Стефана". Годі й говорити про те, що вони вимагали відновлення дії всіх конституційних угорських законів 1848 р. і де можна було самовільно відновлювали цю дію.

Конституція 1861 р.

Досить було чотирьох місяців цих ускладнень і труднощів, щоб змусити двір перейти до централистским заходів. Цього вимагала, як вже говорилося вище, і буржуазія, що зв'язувала, зокрема, Конституцію з однаковим для всієї країни урядом, з питанням про підвищення курсу паперових грошей, питанням, серйозно беспокоившим уряд. "Незмінний" диплом 1860 р. так і залишений був нібито незмінним, але до нього в лютому 1861 р. був приєднаний патент, який істотно змінював положення. Разом вони офіційно складали "конституцію держави". Тепер рейхсрат постав у вигляді верхньої палати - палати лордів і нижньої - палати депутатів. Члени першої призначалися імператором, члени другої обиралися обласними сеймами в певних кількостях. Розрізнявся "широкий рейхсрат", що включав представників Угорщини, і "вузький" - без таких. Це був парламент, який збирався щорічно і володів значно більш широкої законодавчої компетенцією, ніж колишній рейхсрат, в збиток, звичайно, прав обласних сеймів - ландтагів. Втім, так як права імператора як глави держави і уряду, перед яким тільки й відповідальні міністри, залишалися без зміни, то це був псевдопарламент, заснований на лжеконституции, вводила лжеконституционализм або уявний конституціоналізм.

Призначенням диплома 1860 р. було, висловлюючись словами Енгельса, приголубити Угорщину і перетворити її в знаряддя, яке могло б допомогти абсолютистської Австрії виплутатися зі скрутного становища. Призначенням "конституції" 1861 р. було налякати і загнуздати Угорщину, та заодно і інші національні частини Австрії. Але ні ласка, ні суворість не досягли мети. Угорщина вперто відмовлялася від участі в рейхсрате і від визнання над собою чиєї б то не було влади, крім влади "короля Угорщини". Мало того: наприклад мадярів, зрештою, були чехи, і представники їх покинули рейхсрат. За ними пішли поляки. Але і до цього різними виборчими та іншими маневрами в рейхсрате штучно створювалася німецьке більшість, на яке уряд і намагався опиратися, все більше, однак, втрачаючи вплив і в країні, і в парламенті. Нарешті, повстали і німецькі члени рейхсрата, обурені фінансовим розвалом, темними бюджетними махінаціями уряду і його наполегливим небажанням здійснити дуже необхідні ліберальні реформи.

"Угода" 1867 р.

В цих умовах двір вирішив скинути лютневу Конституцію, безплідність якої стала очевидною, і патентом 20 вересня 1865 р. вона була припинена". Тим самим було відновлено абсолютизм без всяких лжепарламентских прикрас. В той же час були затіяні переговори з Угорщиною щодо встановлення нових відносин між нею та Австрією. Ці переговори були перервані австро-прусської війни 1866 р., яка витіснила Австрію з Німецького союзу і відрізала від неї Венеціанську область.

Військова поразка - друге за такий короткий термін зробило уряд поступливість по відношенню до Угорщини. Різними маніпуляціями воно подолало опір слов'ян, особливо чехів, добре розуміли, що вістря австро-угорської змови спрямоване проти них. У 1867 р. уряд уклав з Угорщиною "угода" і домігся того, що австрійський рейхсрат це угода затвердив. Держава отримала нове ім'я - Австро-Угорщина.

Істота угоди полягало в тому, що компетенція центрального (загального) уряду була обмежена зовнішніми зносинами, військовим і морським справою (за винятком законів про військової служби і призов новобранців) і фінансами, необхідними для загальних цілей. Інші питання, наприклад монетна система, митниці тощо, вирішувалися час від часу угодами між делегаціями парламентів обох країн. В іншому Австрія та Угорщина управлялися самостійно.

Угорські поміщики були допущені до спільного (з німцями) пригнічення слов'янських національностей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Блага кон'юнктурного підйому
Боротьба і перемога лібералізму
Французький лібералізм: політичний та економічний
Криза лібералізму і переможну ходу революцій на континенті
Лібералізм і консерватизм Хайєка
Б. Чичерін: "охоронний лібералізм"
Економічний лібералізм Н. Тургенєва
Занепад лібералізму
Новий погляд на предмет і метод політичної економії
С. де Сісмонді та розкол лібералізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси