Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. Забезпечення безпеки життєдіяльності людини

Проблеми забезпечення безпеки людини в міському середовищі

Міста і великі населені пункти є соціальними структурами підвищеного ризику, що пояснюється тісною забудовою їх території, складною і застарілою системою інженерних і транспортних комунікацій, високою щільністю населення, складними умовами ремонту або реконструкції житлового фонду і, як правило, необхідністю збереження існуючих споруд і пам'яток, що представляють архітектурну та історичну спадщину, тощо

Поряд з давно відомими технічними проблемами у великих містах виникає ряд нових проблем, що призводять до аварій і катастроф.

Одним з найбільш небезпечних екологічних впливів на міське середовище є різко збільшилися викиди чадного газу (СО) головним чином з-за вихлопів автомобілів, кількість яких за останні 15 років збільшилася в кілька разів. Забрудненість повітря, яким дихають люди, різко посилилася хімічної корозії несучих конструкцій, в основному виконаних із залізобетону, що веде до зниження їх довговічності і аварій будівель і споруд до закінчення проектного строку служби.

Особливу небезпеку може представляти слабко вивчена біохімічна корозія; це явище викликане активізацією життєдіяльності мікроорганізмів і бактерій, що знаходяться в бетоні і кам'яній кладці під дією згаданих вихлопів. Ці мікроорганізми і бактерії руйнують міцні мінеральні сполуки в бетоні і кам'яній кладці, перетворюючи їх у розчинні й знижуючи, таким чином, міцність; продукти їх діяльності токсичні. Особливу активність ці біологічні елементи виявляють на кордонах старої і нової кладки при частковій реконструкції та оновлення, знижуючи також естетичні якості споруд.

Іншим важливим фактором ризику є знаходження об'єктів в геопатогенних зонах. Раніше цього фактору не надавалося особливого значення, хоча здавна відомо, що існують "згубні" місця, де постійно виходять з ладу інженерні комунікації, частіше хворіють мешканці, підвищений виробничий травматизм і т. п. Відомо також, що на умови проживання і здоров'я впливають конфігурація приміщень, їх орієнтування відносно магнітної сітки Землі і т. п. Проведені в останні роки дослідження, що базуються на врахуванні взаємодії магнітних і гравітаційних полів Землі і т. п., дозволяють робити обгрунтовані прогнози ситуацій подібного типу.

Серед природних і техногенних аварій і катастроф, які становлять найбільшу небезпеку у великих містах, слід виділити:

природні надзвичайні ситуації (НС): зсуви, провали (внаслідок утворення карстових порожнин у підставах будівель і споруд тощо); метеорологічні впливу (урагани, грози, екстремальні температури зовнішнього повітря тощо); сейсмічні впливи;

техногенні НС: пожежі; аварійні вибухи всередині і зовні будівель; аварійні удари; небезпечні випромінювання різної потужності і природи; хімічні аварії; підтоплення територій, абразія берегів, зміну гідрогеологічної обстановки; аварії, викликані низькою якістю проектування й/або будівництва; терористичні акції.

Значна частка природних НС пов'язана з підземним простором великих міст, зазвичай представляють конгломерат природних і насипних грунтів різного віку. Ситуація в старих містах може ускладнюватися наявністю підземних ходів, тунелів, у тому числі метрополітену, і інших пустот, сприяючи негативних змін в гідрогеологічної ситуації; ці явища викликають провали і вертикальні зміщення фунтів підстав, що призводять до обвалення будинків, предаварийному їх стану і неможливості подальшої експлуатації, провалів доріг, набережних тощо

Серйозну небезпеку становлять зсуви, нерідко супроводжуються руйнуванням будівель і загибеллю людей. Тільки в Москві за період 1980-2005 рр. мало місце 35 зсувів.

Серед метеорологічних явищ в якості найбільш небезпечних необхідно виділити екстремальні, головним чином низькі температури. Зниження температури нижче розрахункової, зафіксованої в нормах як середня температура найбільш холодної п'ятиденки, призводить до численних аварій швів панельних будівель і неможливості їх подальшої експлуатації без ремонту. Така ситуація склалася у Москві в 1982 р., коли реальна температура (- 42°С) опустилася нижче мінімальної зафіксованої до цього моменту (- 37°С) та включеної до що діяли тоді норми проектування.

Проте небезпеку можуть представляти не тільки екстремальні, але і звичайні температури. Наприклад, аварійні ситуації можуть виникати при неодноразових відключення опалення в зимовий період, різних сезонах зведення і початку експлуатації будівлі (літо - зима). У цих випадках найбільш негативному впливу піддаються платформні стики панельних будинків, пошкодження яких небезпечне прогресуючим руйнуванням панельних будівель або їх частин.

Оцінка сейсмічної небезпеки міської забудови повинна проводитись з урахуванням микросейсморайонирования, зокрема наявності тектонічних розломів на території міста, характеру грунтів, різної поверховості забудови і т. п. При цьому окремі райони міст, які формально знаходяться в зонах, не потребують антисейсмічних заходів, які можуть в силу згаданих вище особливостей виявитися сейсмоопасными.

До НС, що призводять до найбільшого збитку в містах, відносяться пожежі (близько 51% всіх втрат). Незважаючи на високий ступінь вивченості процесів, що призводять і властивих цьому виду НС, постійно виникає ряд нових проблем. Так, згубні пожежі в Москві (будівля Міністерства морського флоту) і Самарі (будівля обласного Управління внутрішніх справ) в 1998 р. показали, що в цих однотипних кам'яних будинках з дерев'яними настилами і стелями з досить довгим металевим балкам потрапляння вогню в межнастильное простір призводить до дуже швидкого поширення полум'я (як в каналі), відрізаючи від порятунку цілі поверхи. Цей тип будівель вельми поширений у великих містах; в якості протидії доцільно заповнювати межнастильное простір спеціальними складами (антипіренами), наприклад твердіє негорючою піною і т. п.

Пожежі на підприємствах можуть бути пов'язані з вибухами газо - та пилоповітряних сумішей. Однак аварійні вибухи можуть бути викликані і іншими причинами. У великих містах світу додатковим джерелом є вибухи побутового газу на кухнях. Незважаючи на локальний характер, ці дії можуть призводити до прогресуючого руйнування окремих секцій і навіть будівель в цілому. Після вражаючого вибуху в Лондоні (панельне будівля Роунан Пойнт, 1988, обвалення 18-поверхової секції після вибуху на кухні 18-го поверху) ряд країн переглянув норми проектування, передбачивши в них підвищення зв'язності несучих конструкцій, здатне запобігти обвалення будівлі при виході з ладу в результаті вибуху окремих несучих елементів. Розробки, розпочаті в цьому напрямку ще в Радянському Союзі, так і не були реалізовані у зв'язку з запланованими загальним переходом на електричні плити. Очевидно, що проблема вибухонебезпечності житлових приміщень не тільки збереглася, але і посилилася внаслідок зношеності трубопровідних систем та газового господарства в цілому, старіння населення (і пов'язаної з нею забудькуватістю), так і недостатньо обґрунтованого застосування нових матеріалів і конструкцій при модернізації приміщень. Наприклад, застосування на кухнях віконних склопакетів втричі збільшує максимальний внутрішній тиск, що виникає при вибуху, приводячи до більш серйозних наслідків, ніж при використанні звичайного скління. До інших причин, що викликають вибухи газу в міському середовищі, можуть бути, наприклад, віднесені недостатньо обґрунтовані в плані безпеки зарубіжні технології при виробництві ремонтних робіт, що призводять до вибухів на міських магістральних трубопроводах (Москва, 1999), а також недбалість мешканців, терористичні дії (Хабаровськ, 2000) і ін

Зростання числа аварійних ударів здебільшого відноситься до великих міст. Поряд з раніше розглянутими заслуговує уваги трагедія падіння важкого літака "Антей" на житловий квартал в Іркутську (1997) в зоні, прилеглій до аеропорту. Оскільки більшість авіаційних аварій відбувається при зльоті та посадці, підвищення безпеки в цих випадках має вирішуватися планувальними заходами при проектуванні аеродромного господарства.

Поряд з великими радіаційними аваріями і катастрофами джерелами небезпеки можуть опинитися відносно слабкі, але тривалі випромінювання. Практика показує, наприклад, що навіть при тривалій відсутності робіт, пов'язаних з радіоактивними речовинами, на територіях великих НДІ можуть залишатися досить сильні джерела випромінювань. Не можна скидати з рахунків природні випромінювання, властиві деяким видам заповнювача бетону, з якого зводяться несучі та огороджувальні конструкції будівель.

Серйозною причиною аварій і катастроф може бути низька якість вишукувальних, проектних і будівельних робіт. Наочним прикладом сказаного є повне обвалення будівлі на Мічурінському проспекті в Москві (1996), де погіршення проектного рішення організацією-підрядником було "доповнено" низькою якістю матеріалів, конструкцій і монтажу. Принциповою умовою для підвищення рівня безпеки з цієї причини є наявність в організаціях будівельного комплексу реально працюючих систем якості (СК) на базі міжнародних стандартів серії ІСО-9000.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Умови безпеки об'єкта. Оцінка збитку, безпека життєдіяльності, прогноз і управління ризиками
Система соціального захисту населення в структурі безпеки життєдіяльності
Регіональні програми забезпечення безпеки життєдіяльності
Забезпечення системою охоронної безпеки
ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Будівельні об'єкти, необхідні для забезпечення безпеки міської інфраструктури
Проблеми безпеки у великих містах
Управління ризиком і безпекою міського середовища
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Ф2.1. Екологія життєвого середовища людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси