Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Антимонопольне законодавство

Загальні положення антимонопольного законодавства

Антимонопольне законодавство (antitrust statutes) - законодавство, спрямоване проти накопичення фірмами небезпечної для суспільства монопольної влади.

Антимонопольна політика - система заходів, спрямованих проти монополізації виробництва і розвиток конкуренції серед товаровиробників. Вона проявляється подвійно: політика демонополізації і як цінове регулювання продукції монополістів.

Політика демонополізації передбачає:

o розробку системи обмежень на злиття та інші міжфірмові угоди, що ведуть до істотного зростання рівня монополізацію та обмеження конкуренції;

o проведення розукрупнення сформованих підприємницьких монополій;

o сприяння розвитку конкурентного середовища в монополізованих галузях шляхом стимулювання створення нових підприємств, заохочення діючих підприємств інших галузей до виробництва монополізованих видів продукції, полегшення іноземним фірмам доступу на монополізовані ринки.

Засобами здійснення політики демонополізації є податкові та митні преференції, пільгове кредитування підприємств, які вперше вступають на монополізовані ринки. Російське держава веде демонополізацію за двома зазначеними напрямами. В рамках першого переслідується послідовна лібералізація ринків. А другий напрямок об'єднує способи впливу на саму монополію.

По суті, демонополізація відноситься до розряду постійних функцій держави в ринковій економіці, порівнянних з перерозподілом доходів або антиінфляційним регулюванням. Завдання держави вимальовується досить чітко: попередньо провести ретельну інвентаризацію ринків, розмежувати їх на конкурентні і неконкурентні, визначитися з зоною природного монополізму та налагодити механізми її регулювання. Логічне обґрунтування наступне: якщо конкуренція недоречна, для запобігання можливих зловживань монопольною владою слід створювати регульовані монополії. Зокрема, ця міра повинна гарантувати, що споживачі отримають вигоду від економії, обумовленої масштабами виробництва, від зниження витрат на одиницю продукції. Мета полягає у встановленні ціни, що дорівнює середнім валовим витратам.

Цінове регулювання продукції монополістів здійснюється шляхом встановлення твердих фіксованих цін, або так званих граничних цін на продукцію монополістів, тобто максимальний рівень, до якого можна підвищувати ціну. Підприємствам-монополістам можуть також централізовано призначати нормативи зміни цін, коли дозволяється підвищити сформовану ціну на певну величину, або нормативи рентабельності в ціні товару.

Цінове регулювання продукції монополістів блокує дію конкурентного цінового механізму, перешкоджаючи нормальній роботі ринку, тому при переході до ринку не слід використовувати дану міру в якості універсального засобу. За межами сфери природних монополій вона допустима лише там, де спостерігається найбільш висока ступінь монополізації ринку.

Результативність антимонопольної політики багато в чому залежить від правильного поєднання державної політики, антимонопольного законодавства і організаційних механізмів, що забезпечують практичне здійснення того й іншого. Якщо в розвинених країнах така тріада діє вже давно, то в Росії вона ще знаходиться в стадії формування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Юридична відповідальність за порушення антимонопольного законодавства
Антимонопольне законодавство
Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства
Антимонопольне регулювання ринку
Юридична відповідальність за порушення антимонопольного законодавства
Антимонопольне законодавство США
Антимонопольне законодавство
Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства
Загальні положення і принципи законодавства Російської Федерації про адміністративні правопорушення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси