Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція XIV. ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО

Початок нового періоду російської історії

Дореволюційні історики неоднозначно визначали початкову дату нового періоду. С. М. Соловйов його наступ пов'язував з перетвореннями Петра Великого. В. О. Ключевський відніс початок нового періоду до подій Смути - обрання нової династії (1613 р.). У своєму знаменитому загальному курсі історик навіть назвав ознаки нового етапу російської історії. На перше місце він поставив сходження на престол Михайла Романова. Другою ознакою стало значне розширення території Російської держави: "...Державна територія, доти укладена в межах початкового розселення великоросійського племені, тепер переходить далеко за ці межі і поступово вбирає в себе руську рівнину".

Третьою ознакою нового часу В. О. Ключевський вважав зміни в соціальній структурі російського суспільства: місце бояр займає новий "клас - дворянство. Четвертий ознака був пов'язаний істориком із завершенням процесу закріпачення. "Гине свобода селянської праці", - пише автор знаменитого курсу, помічаючи при цьому, що на базі підневільної праці виникає фабрично-заводська промисловість.

Загальновідомо, що в. І. Ленін, знайомий з працями В. О. Ключевського, запропонував свою, марксистське тлумачення нового етапу російської історії. На противагу В. О. Ключевскому, воно було пов'язано з нововведеннями в базисі. Справді, нова династія не може служити підставою для визначення нового періоду. Що стосується таких ознак, як нова територія, піднесення дворянства і закріпачення, то ці процеси ведуть свій початок не з XVII, а з XVI ст.

Марксистський підхід дав підставу в. І. Леніну шукати нововведення в базисі. Однак базисні явища в Росії XVII ст. були вивчені значно слабкіше надбудовних. Цей пробіл в. І. Ленін заповнив внеисточниковым доказом. Суть його полягає в тому, що рівень стану надбудови, тобто ступеня централізації держави, дозволяє шукати для нього відповідний базис. Таким базисом, на думку в. І. Леніна, було злиття обласних ринків у всеросійський. Характерна деталь: історичній науці Росії до кінця XIX ст. були невідомі поняття "обласні ринки" і "всеросійський ринок" і тим більше в ній були відсутні дослідження про злиття обласних ринків у всеросійський.

З точки зору логіки побудови в. І. Леніна є безперечними. Але вони ігнорують специфіку історії Росії. Ця специфіка полягала в тому, що в Росії єдину державу склалося раніше виникнення повноцінних передумов в базисі. Між тим в радянській історіографії ленінська цитата набула значення безперечної істини для дослідників XVII ст. Початок нового періоду, як і саме злиття обласних ринків у всеросійський, вони стали датувати XVII століттям, ігноруючи при цьому навіть застереження в. І. Леніна: "... приблизно з XVII століття". Проте, якщо звернутися до фактів, то виявиться, що перше сторіччя "нового часу" відрізняюся від попереднього XVI ст. не якісними, а переважно кількісними показниками. Правда, новаторством вважалося пояыение мануфактури. Але насправді їх вплив на структуру народного господарства було настільки незначним, що їх не слід приймати в розрахунок. До нових, вже надстроечным явищ радянські історики відносили організацію полків "нового ладу". Однак і в цьому випадку не слід забувати, що чисельність їх була непостійна. Скасування місництва також не була нововведенням - військові походи "без місць" ведуть свій початок з XVI ст.

Сказане дає підставу вважати, що новий час в історії Росії настав не в XVII ст., як вважав В. О. Ключевський, а з епохи перетворень Петра Великого, як стверджував С. М. Соловйов. Саме тоді нововведення проникли в усі сфери життя суспільства і держави і призвели до якісних змін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Початок царювання Петра I.
Державно-політичні перетворення в епоху Петра Великого
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
РОСІЙСЬКА ЛІТЕРАТУРА КІНЦЯ XIX-ПОЧАТКУ XX СТОЛІТЬ
Завершення промислового перевороту в Росії. Початок індустріального періоду
Початок змирщення російської культури
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Постімпресіонізм. Захоплення красою світу і початок кінця сонячної безтурботності людини, утрачивающего ілюзії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси