Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Археологічні пам'ятки Парфії, Бактрії, Маргіана, Согда і Хорезму

Середню Азію в середині - другій половині 1-го тисячоліття до н. е. заселяли осілі землероби, що мешкали в стародавніх землеробських районах, і кочові скотарі передгірної та гірської території. На такий розподіл господарського устрою народів вплинула геосреда. Скотарі і землероби не були ізольовані один від одного. Мирні відносини між ними змінювалися гострою боротьбою, визначаючи історію народів Середньої Азії. В Євразії немає іншого такого регіону, де б так стикалися і навіть перепліталися культури або, вірніше, цивілізації землеробів і скотарів.

В античну епоху в низов'ях Амудар'ї лежали землі Хорезму. Стародавні хорезмийцы жили в сучасній Каракалпакії, на південно-заході сучасного Казахстану і Хорезмийской області Узбекистану та південно-заході Казахстану. У південних районах Узбекистану і Таджикистані перебувала Бактрія, Согдіана - в центральній частині Узбекистану і Таджикистану, Парфія і Маргіана - у Південному Туркменістані. Всі райони були пов'язані з басейнами середньоазіатських річок, з зрошуваним землеробством.

У VII-VI ст. до н.е. у землеробських районах Середньої Азії сталися зміни у господарстві, суспільному житті та культурі. Археологічні матеріали підтвердили розширення зони іригаційного землеробства, заснованого на штучному зрошенні. На розвиток місцевої культури вплинули історичні події.

В VI-IV ст. до н. е. райони Середньої Азії перебували під впливом древнеперсидского (ахеменидского) царства. Наприкінці IV ст. до н.е. ця держава впала в результаті її завоювання Олександром Македонським. В районах Середньої Азії спостерігався розквіт місцевої культури при помітному грецький вплив. З III ст. до н. е. велика територія Середньої Азії входила до складу Парфянського царства, а з I ст. н. е .. - до складу величезної Кушанської держави. У IV-VII ст. територія Середньої Азії перебувала під впливом сасанідів, їх змінили араби, поширивши тут у VII-XII ст. мусульманство. У XII ст. землі Середньої Азії були завойовані монголами.

Розглянемо, як ці події у кожному з регіонів відбилися на пам'ятках.

В Хорезмі іригаційна система охоплювала всю дельту Амудар'ї. На правому березі археологами були відкриті Кой-Крылган-калинський та Джанбас-калинський магістральні канали. Від них перпендикулярно відходили численні середні і дрібні канали, які подавали воду безпосередньо на поля. У IV ст. до н. е. площа зрошуваних земель у низов'ях Амудар'ї і Сирдар'ї становила приблизно 3,5 млн га. Тут вирощували просо, пшеницю, ячмінь, у садах вирощували абрикоси, сливи, персики і виноград, баштанні культури і кунжут. Масштаби іригаційного господарства свідчать про залучення маси робочої сили.

У пониззі великих каналів і притоки Амудар'ї були відкриті поселення давніх землеробів - фортеці. Найбільш великими з них були Джанбас-кала, Кой-Крылган-кала, Топрак-калу.

Розкопані поселення відносяться до епохи розквіту Перської держави. Типовим для тієї пори є Кюзелигырское городище з фортечними мурами з сирцевої цегли, досягали чотириметрової ширини, і внутрикрепостными житловими будівлями. У центрі його знаходився великий будинок, площа центрального залу якого становила 285 кв. м. Воно виглядало велично і парадно. Крім палацу в городище розташовувалися невеликі кріпаки приміщення. Було знайдено велику кількість кераміки і бронзових наконечників стріл скіфського тіна, датованих VI ст. до н. е.

Городище Калалы-гир (кінця V - початку IV ст. до н. е..), найбільша за своїм розміром, вважається резиденцією ахеменидского намісника. Стіни цієї величезної, майже прямокутної фортеці мали безліч веж. Фортечні ворота були замасковані складним лабіринтом коридорів. Всередині фортеці розташовувалося палацова будівля площею близько 5000 кв. м. Парадний зал прикрашали колони з капітелями у вигляді голів орла. Цими деталями палац нагадує споруди Персеполя і Экбатан.

Матеріальна культура Хорезму, звільнився з-під влади Персії в IV ст. до н. е., характеризується поєднанням місцевих традицій і грецького впливу. Широке розвиток отримує зрошуване землеробство. Зрошувальні канали в античну епоху займали в Хорезмі площу більшу, ніж в даний час.

У Середній Азії були широко поширені теракотові статуетки. Серед них зустрічаються зображення божества виноробства, свого роду хорезмійського Діоніса, представленого у вигляді оголеного чоловіка з пензлем винограду і садовим ножем в руках, а також богині родючості у вигляді жіночої фігури в багато орнаментованих пишних шатах. В руці богиня зазвичай тримає плід граната, чашу для вина або мініатюрну амфору.

Класичним пам'ятником античного часу є фортеця Кой-Крылган-кала - своєрідне круглу споруду з дев'ятьма баштами. За фортечною стіною розташовувалися кімнати, в яких, судячи зі знахідок, жили слуги і раби, розміщувалися складські приміщення. В ряді кімнат збереглися хумы - величезні судини, оздоблені поліхромним спіральним орнаментом у вигляді рядів оперізують смуг або зафарбованих червоною фарбою трикутників. Вони використовувалися для зберігання вина або зерна. Були знайдені глиняні глечики з ручками, увінчані головами левів, і керамічні ритони для вина. Своєрідність господарської начиння в Середній Азії виражено так званими в'ючними флягами для перевезення рідин на верблюдах та віслюках.

У фортеці Кой-Крылган-калу виявлено кілька древніх написів III - початку II ст. до н. е., написаних тушшю арамейськими літерами.

Поховання античного часу, виконані у вигляді квадратних глиняних ящиків-ассуариев, увінчані скульптурними зображеннями людей в натуральну величину.

Міста античного типу виникли в Маргиане в долині р. Мургаб. Тут землеробські оазиси існували ще на початку 1-го тисячоліття до н. е. Центром цих оазисів були поселення-фортеці Яз-депе і Арват-депе. В ході розкопок у Яз-депе було встановлено, що місто займав 16 га, мав потужну цитадель, що панувала на платформі з сирцевої цегли. Усередині цитаделі перебувало монументальна будівля з витягнутих в чотири ряди вузьких приміщень у вигляді коридорів зі склепінчастими стелями і великим прямокутним залом. Будівля, очевидно, було палацом місцевого правителя. Поруч розташовувалися різні господарські споруди. Крім предметів побуту, фрагментів посуду зустрічаються бронзові наконечники стріл, ядра для пращі, зроблені з обпаленої глини і шліфованих каменів.

У VIII ст. до н. е. південні райони Середньої Азії і сучасного Афганістану входили до складу Бактрії. У 329 р. до н. е. землі Бактрії були завойовані армією Олександра Македонського. Самобутня культура Бактрії зіткнулася з новим культурним світом Давньої Греції, мали інші традиції. Приплив грецького населення, розвиток ремесла, торгівлі, будівництво нових міст стали основними явищами цього періоду. У колекції греко-бактрийских археологічних матеріалів багато монет із зображенням грецьких богів і героїв, посуду місцевого виробництва.

На північ від міст Бактрії, в самому центрі Середньої Азії лежала стародавня Согдіана, що розкинулася на землях, які зрошували води Заравшана. Согдіана згадується в клинописних текстах перських царів, творах грецьких, а пізніше арабських авторів. За їх свідченнями, тут жили землероби, ремісники і купці, чудові музиканти і танцюристи. На початку нашої ери согдійська мова поширився від Хорезму до Північної Індії та Монголії. Культурно-історична роль согдійської писемності велика. Від неї веде своє походження уйгурська алфавіт, який в свою чергу склав основу монгольського листи.

Культура стародавньої Согдіани багато в чому залишається невивченою. Її давня столиця Мараканда розташовувалася на місці околиці сучасного Самарканда (сучасне городище Афрасіаб). Найбільш ранні матеріали цієї пам'ятки датовані VI-IV ст. до н. е. Його інвентар в основному представлений глиняним посудом, предметами з заліза, серпами. На півночі Афрасиаба виявлена частина кріпосної стіни IV-III ст. до н. е., яка, мабуть, була зруйнована при облозі міста греко-македонської армії. Були знайдені чудові теракотові статуетки місцевого виробництва. Серед них було багато фігурок жінок, які уособлювали, ймовірно, покровительку сімейного вогнища. Фігури щільно загорнуті у важкі одягу, їх застиглі обличчя суворі. Відомі зразки, що виникли під впливом грецької культури. Такі, наприклад, скульптурні зображення голови Медузи Горгони і голови воїна в коринфському шоломі.

Согд розташовувався на середині Великого шовкового шляху. Тут зупинялися багаті купці, збиралися товари. У Согдиане знайдені єгипетські підвіски і амулети, римські теракотові світильники і т. д. Наявність торговельних зв'язків підтверджує виявлений біля р. Ура-Тюбе скарб, що складається з 300 срібних римських монет II ст. до н. е.

У Південній Туркменії і сусідньому Північно-Східному Ірані знаходилися землі Парфії. Парфія здавна була центром культури давніх хліборобів. В VI-IV ст. до н. е. вона, як і інші землі Середньої Азії, входила до складу Перської держави.

Північні землі стародавньої Парфії лежать на території сучасного Туркменистану. Тільки в районі Ашхабада відкрито понад 40 стародавніх поселень, що містять шари парфянського часу, одним з яких була Ніса, очевидно, одна із столиць Аршакидов. Під її руїнами поховано два міста: один називався Нова Ніса (власне місто), інший - Стара Ніса - фортеця з палацами. Стара Ніса була закинута ще в давнину і цілком відноситься до парфянскому часу. Вона була резиденцією парфянских правителів і була важливим адміністративним центром Північної Парфії.

За кріпосною стіною археологами виявлені залишки монументальних храмів, палацовий комплекс, царська скарбниця і великі комори. Палац складався з дев'яти приміщень, сполучених з глухим внутрішнім двором. Серед будівель палацу центральне місце займав великий парадний зал. Його перекриття підтримували чотири восьмиметрові колони. Внутрішнє пристрій залу несе на собі риси елліністичних традицій: капітелі колон, що підтримували склепіння, пишно прикрашені теракотовими ліпними листям, так само як колони в класичній Греції. Вгорі залу йшов фриз з теракотових плит із зображенням емблем, виконаних у традиціях елліністичного мистецтва: парфянського цибулі, півмісяця, якоря, палиці Геракла, маски лева, інших знаків. Стіни були прикрашені великими глиняними скульптурами, встановленими у ніші другого ярусу.

Поряд з тронним залом розташовувалися скарбниця і винні склади. Двері скарбниці були закладені цеглою і опечатані. Вони так і залишилися недоторканими, незважаючи на це, цінності піддалися розграбуванню ще в давнину. Збереглися лише зламані ручки срібних посудин, бронзові фігурки, срібні монети і унікальні ритони з слонової кістки, з яких були вийняті дорогоцінні камені. Знайдені речі належать до III-I ст. до н. е.., тобто до періоду розквіту Парфянського держави.

Серед уцілілих скарбів найбільше предметів із слонової кістки: шкатулки і ритони у вигляді рогу, грецька скульптура крилатого сфінкса, витончені статуетки Ерота, Афіни і орла. Твори місцевих майстрів створювалися з урахуванням особливостей східного мистецтва. Наочним прикладом з'єднання художніх стилів служать ритони.

Окрему групу предметів скарбниці складають мармурові статуї, виконані в грецькій манері. Краще інших збереглася статуя богині, задрапірованому в спадаючі одягу. Зразок досконалості - статуя оголеної жінки з класично строгими і трохи задумливим обличчям і чудово моделированным тілом, судячи з усього, привезена з Греції. Тут були також розкриті підвали з хумами, виявлені записи обліку продуктів і вина.

Тексти в Парфії писали чорним чорнилом пензлем на глиняних черепках від великих судин, на яких робили попередні "чорнові" запису. Під час розкопок було знайдено понад 2000 черепків з написами місцевим парфянською або грецьким письмом. На них позначено, скільки вина, в якому році і з якого району було привезено. В документах згадується 17 сільськогосподарських районів і 10 окремих селищ, що свідчить про існування навколо Ніси досить великого сільськогосподарського округу.

Па північно-східній околиці держави розташовувався місто Мерв, обнесений могутньою чотирикутної стіною з більш ніж сотнею веж. На забудові міста позначилася соціальна диференціація його мешканців. Осібно від багатих будинків рабовласників розміщувалися невеликі будиночки ремісників, де поруч з житлом знаходилися майстерні. За міською стіною простягалися великі сільські садиби з баштанами, виноградниками і садами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Археологічні пам'ятки
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Розвідка археологічних пам'яток
Археологічні та архітектурні пам'ятки давньоруських міст
Археологічні пам'ятки Хазарського каганату. Волзька Болгарія
Робота на археологічній пам'ятці під час розвідки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси