Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тіньова економіка. Особливості тіньової економіки в Росії

Складовою частиною національної економіки є і тіньова економіка. Це поняття означає господарську діяльність, що провадиться з порушенням чинних у країні законів.

Результати тіньової господарської діяльності не включаються у ВВП країни, оскільки не враховуються офіційною статистикою. Тіньова економіка охоплює широке коло діяльності з виробництва та обміну життєвих благ. Вона здійснюється в цілях прямої особистої вигоди врозріз з чинним законодавством, не визнає громадського порядку отримання доходів господарюючими суб'єктами і позбавляє державу права брати участь у їх розподілі.

Тіньова економіка являє собою сукупність неврахованих, нерегламентованих і протиправних видів економічної діяльності. Основні риси тіньової економіки, характерні для всіх країн, наступні:

o прихований характер, тобто господарська діяльність не реєструється державою;

o охоплення всіх фаз суспільного виробництва (виробництва, розподілу, обміну та споживання);

o незаконне збагачення за рахунок приховування доходів від оподаткування;

o безоплатне привласнення чужого майна і перерозподіл багатства на користь злочинних елементів.

Тіньова економіка укрупнено підрозділяється на легальну і нелегальну.

Легальна (неофіційна) тіньова економіка включає дозволені законом види господарської діяльності, доходи від якої ховаються від податків. Наприклад, дрібна торгівля, ремонт квартир, приватна медична практика, репетиторство і т. д. Нелегальна тіньова економіка, в свою чергу, може бути підрозділена на фіктивну і підпільну: перша являє собою діяльність керівників підприємств та державних службовців, які використовують для особистого збагачення незаконні засоби (приписки, шахрайські способи отримання доходів тощо), друга - це заборонена законом господарська діяльність (нарко - та порнобізнес, контрабанда, торгівля зброєю, виготовлення фальшивих грошей та зброї тощо). Як правило, всі форми тіньової економіки в реальному житті переплетені, і її суб'єкти можуть одночасно виступати в різних видах діяльності.

Тіньова господарська діяльність породжує специфічні види кримінальних злочинів: розкрадання сировини та готової продукції з підприємств; вимагання (рекет) частини доходів підприємців; хабарництво, корупцію (масовий підкуп представників державної влади, працівників правоохоронних органів, господарських керівників). Таким чином, розвиток тіньової економіки супроводжується формуванням кримінальних структур і їх зрощенням з легальною економікою.

Характерною особливістю тіньової економіки в Росії є її бурхливий розвиток, чому сприяли явні прорахунки і помилки у проведенні економічних перетворень. Розвиток тіньової економіки стало наслідком реалізації моделі ринкових реформ, що включає:

o одномоментну лібералізацію цін;

o масову форсовану приватизацію;

o відкриття економіки зовнішньому світу;

o рестриктивну грошово-кредитну політику;

o жорсткий податковий пресинг виробника.

Розвитку тіньової економіки сприяли і такі особливості економічних реформ, як виникнення ділового тандему чиновника і підприємця; збереження колишніх форм монополізму і поява нових; надзвичайно високий рівень податкових вилучень і репресивний характер оподаткування; збереження значного державного сектора без колишніх економічних і правових обмежень; асоціальний і неправовий характер ринкових перетворень.

Перетворення були проведені так, що підприємці потрапили в залежність від чиновників, що приватизували функції держави і використовують свої робочі місця як один із ресурсів для приватного підприємництва. Воно, безумовно, носить тіньовий характер, так само як і підприємництво приватних фірм-партнерів. Особливий сектор тіньової економіки виростає на основі розподілу бюджетних дотацій, коли високопоставлені чиновники через систему "дружніх" їм фірм розкрадають або прокручують державні гроші. Ці гроші далі відмиваються, вкладаються в приватну економіку або переводяться за кордон.

Джерелом тіньової активності є створення державних, напівдержавних або недержавних уповноважених компаній, через які приватні фірми покликані виконувати якісь нагальні функції (наприклад, створення муніципального банку всіх організацій регіону для розрахунків з бюджетом, енергетиками, залізницею тощо). Інше джерело тіньових відносин - ліцензування різних видів господарської діяльності, що ставить приватні фірми в залежність від органів влади та окремих чиновників.

У ряді випадків органи влади проводять примусове розподіл ринкових ніш, віддаючи найвигідніші сектори ринку "дружнім" фірмам, які відраховують на користь цих органів або окремих чиновників частину отриманої надприбутки. Найбільш поширене це в торгівлі паливом, металами, а також у будівництві.

Розглядаючи роль системи оподаткування у розвитку тіньової економіки, досить зазначити, що вилучення 60-80% прибутку у формі різних податків і зборів само по собі може забезпечити вибухове зростання тіньової діяльності.

Асоціальний характер ринкових перетворень в Росії позбавив мільйони людей звичних соціальних ніш, рівня життя та заощаджень. У результаті людям доводиться шукати засоби до існування і нові види занять поза сформованих формальних економічних інститутів. Значна частина трудової діяльності здійснюється без будь-якої офіційної реєстрації.

Істотний внесок у розвиток тіньової економіки вніс неправовий характер економічних перетворень, обумовлений тим, що реальна поведінка населення в ході реформ лише малою мірою регулюється формальними законами. Правлячі угруповання не зацікавлені в дотриманні законності в боротьбі за розділ і переділ колишньої соціалістичної власності, а правоохоронні органи самі глибоко залучені в господарську діяльність.

Законодавчі акти приймаються без урахування інтересів і запитів населення. Вони відбивають інтереси тих чи інших впливових груп, що мають можливості лобіювання потрібних їм рішень з застосуванням іноді і прямого підкупу законодавців. Люди ставляться до таких законів не як до норм, які треба виконувати, а як до зовнішніх бюрократичним заборонам, що приймаються "начальством" для своєї користі.

Значний внесок у динаміку тіньової економіки вносить недосконалість банківської системи та грошового обігу.

Важливою особливістю тіньової економіки Росії є її переплетення з формальної економікою. Сьогодні говорити в Росії про тіньовій економіці - означає говорити про економіку взагалі. Лінія розділу між формальної і неформальної (тіньової) частинами економіки досить рухлива, малопомітна і звивиста. В тіньовій економіці формується той же набір механізмів, що і в офіційній господарській системі: власні правила ціноутворення, механізми інвестування, способи забезпечення дотримання контрактів, специфічний набір професій зі своїм кодексом поведінки та ін

Тому ключ до зниження тіньової активності в Росії - не просто її легалізація державою, але і підвищення адекватності державного регулювання в цілому, його прозорості та передбачуваності, завершеності лібералізації економічної діяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підприємництво і тіньова економіка
Тіньова економіка та її особливості в Росії
Тіньова економіка, корупція і мафія
Особливості перехідної економіки Росії
Галузева структура економіки Росії
ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ В РОСІЇ
ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ ФІНАНСОВОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІКИ
Предмет міжнародної економіки
ОСНОВНІ ЕКОНОМІКИ СВІТУ
Генезис і розвиток феодальної економіки Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси