Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. ЗАХИСТ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ТА РОЗГЛЯД ЗЕМЕЛЬНИХ СПОРІВ

Визнання права на земельну ділянку

Згідно ст. 12 ГК РФ визнання права є одним із способів захисту цивільних прав, який може здійснюватися як самостійно, так і в сукупності з іншими способами. Захист прав на земельну ділянку допомогою вимоги про визнання права здійснюється тільки законними правовласниками земельних ділянок. Зазначений у ст. 59 ЗК РФ спосіб захисту цивільних прав зазвичай застосовується у випадках, коли ставиться під сумнів або заперечується наявність у особи законного права на земельну ділянку, що ускладнює реалізацію ним інших цивільних прав (наприклад, з передачі ділянки в оренду, укладення договору купівлі-продажу тощо). У разі необхідності встановлення факту, що має юридичне значення (факт володіння і користування земельною ділянкою), дані дії здійснюються судами загальної юрисдикції в порядку ст. 264-268 ЦПК РФ або арбітражним судом (ст. 217-222 АПК РФ).

Згідно п. 2 ст. 59 ЗК РФ судове рішення, встановив право па землю, є юридичною підставою, за наявності якого органи державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним зобов'язані здійснити державну реєстрацію права на землю або угоди із земельною ділянкою у порядку, встановленому Законом про реєстрацію прав на нерухомість. Дана норма кореспондується з положеннями зазначеного Закону, згідно з якою однією з підстав для державної реєстрації наявності, виникнення, припинення, переходу, обмеження (обтяження) прав на нерухоме майно та угод з ним є вступили в законну силу судові акти. Обов'язковим додатком до судового акта є кадастровий паспорт об'єкта нерухомості (земельної ділянки).

Державна реєстрація прав на нерухоме майно та угод з ним вважається юридичним актом визнання та підтвердження державою виникнення, обмеження (обтяження), переходу або припинення прав на нерухоме майно відповідно до ДК РФ і є єдиним доказом існування зареєстрованого права.

Значення даного способу захисту прав на земельну ділянку ілюструє наступний приклад із судової практики. ТОВ "Імпульс" звернулося в Арбітражний суд Республіки Дагестан з позовом до ВАТ "Дагсвязьінформ" про визнання недійсним рішення Дагестанської республіканської реєстраційної палати про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно та угод з ним права відповідача на земельну ділянку площею 0,59 га та про зобов'язання його усунути перешкоди, які чинили ТОВ "Імпульс" на проведення робіт та будівництва житлового будинку та магазину на ділянці площею 0,4 га, розташованому там же. На підставі ст. 49 АПК РФ до ухвалення судом рішення позивач уточнив вимоги: просив також визнати за ним право на постійне (безстрокове) користування ділянкою площею 0,4 га. В якості другого відповідача по справі суд залучив Дагестанському республіканську реєстраційну палату.

Суд першої інстанції залишив без розгляду позовну вимогу про визнання за ТОВ "Імпульс" права постійного (безстрокового) користування спірною земельною ділянкою, посилаючись на те, що позивач у встановленому порядку не звертався з відповідною заявою в Дагестанському республіканську реєстраційну палату. На думку суду, зацікавлена особа має право оскаржити до суду відмову в реєстрації відповідного права. Недотримання встановленого Законом про реєстрацію прав на нерухомість порядку досудового врегулювання спору не перешкоджає суду у вирішенні спору по суті. Проте цей висновок суду є помилковим. ТОВ "Імпульс" та ВАТ "Дагсвязьінформ" претендують на спірну земельну ділянку, кожен з них вважає себе законним землекористувачем цієї ділянки. На підтвердження права на землю позивач посилається на рішення президії Махачкалінського міської Ради народних депутатів від 26.08.1991 Л" 367 "Про дозвіл будівництва кооперативу "Імпульс" магазину з продажу сільгосппродуктів" та державний акт на право користування землею від 08.10.1991.

Відповідач обґрунтовує свої права на землю рішеннями виконкому Махачкалінського міськради від 18.02.1986 N° 47-д "Про відвід виробничо-технічного управління зв'язку ДАССР земельної ділянки під будівництво автоматичної міжміської телефонної станції по просп. Калініна" та від 15.10.1986 № 273-д "Про дозвіл виробничо-технічного управління зв'язку ДАССР будівництва 14-16-поверхового індивідуального житлового будинку на розі просп. Калініна та вул. Чернишевського". За таких обставин позивач правомірно заявив вимоги про визнання права на спірну земельну ділянку.

Згідно ст. 59 ЗК РФ визнання права на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку. Судове рішення, встановив право на землю, є юридичною підставою, за наявності якого органи державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним зобов'язані здійснити державну реєстрацію права на землю або угоди з землею в порядку, встановленому Законом про реєстрацію прав на нерухомість. Крім того, суд з достатньою повнотою не перевірив підстави виникнення прав на землю у кожної із сторін, не встановив, чи мало місце припинення будь-яких прав на землю в установленому порядку. Суд також не перевірив, в якому порядку здійснювався відведення земель позивачу і відповідачу, не дав правової оцінки документам але межеванию земель, яке проводилося лише у 2002 р., не перевірив дотримання порядку проведення межування. Таким чином, суд не дозволив по суті виник земельний спір між сторонами і прийняв рішення без повного та всебічного вивчення обставин справи. За таких обставин оскаржувані судові акти, що задовольняють позовні вимоги однієї із сторін, що сперечаються, порушують одноманітність у тлумаченні та застосуванні арбітражними судами норм права, тому згідно п. 1 ст. 304 АПК РФ підлягають скасуванню.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист прав власника землі
Розгляд земельних спорів
Ринок землі
Право на захист. Вирішення спорів, що випливають з підприємницької діяльності
ПРАВО ВЛАСНОСТІ ТА ОБМЕЖЕНІ РЕЧОВІ ПРАВА НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Оформлення права власності на земельну ділянку
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
ПРИДБАННЯ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою
Організація і проведення торгів з продажу державних або муніципальних земельних ділянок або права їх оренди
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси