Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теорії походження права

Єдності думок про те. як виникло право, в юридичній науці не існує; кожна точка зору акцентує увагу на окремих факторах виникнення права.

До числа найбільш ранніх можна зарахувати теологічну теорію походження права. Вона розглядає його як Божественний Промисел. На думку одного з авторів даної теорії - середньовічного філософа-богослова Аврелія Августина, саме Бог, а не людина є "творцем вічного закону", єдиним джерелом моральних норм і оцінок. "Коли людина живе по-людському, а не по Богу, - вигукував Августин, - він подібний дияволу".

У Біблії говориться, що Бог дав йому постанову та право, і тим відчував його. Природно прагнення перших правителів представити власні закони вихідними від Бога для додання їм більшої сили і авторитету, оскільки порушення божественних заповідей визнається смертним гріхом.

Теологічна теорія одна з перших пов'язувала право з добром і справедливістю, хоча вона звертається не до розуму людини, коли закликає слідувати його Божої волі, втіленої у правових нормах, а до віри.

Прихильники теорії природного права ділять його на природне (негативний) і позитивне. Природне право являє собою сукупність вічних, невідчужуваних прав, даних людині з народження. Серед них - право на життя, свободу, власність, рівність і т. п. Вони є відображенням законів природи, розуму і вічної справедливості. Визнається, що право існувало завжди.

В протилежність природному праву, відповідно до даної теорії, позитивне право було створене державою шляхом правотворчості.

У XVII-XVIII ст. природне і позитивне право протиставлялися один одному, оскільки право в умовах абсолютної монархії як таке було привілеєм вищих станів - дворянства і духовенства - і не поширювалося на решту населення.

Однак у сучасних розвинутих країнах ці види права : природне і позитивне - не протистоять один одному, оскільки природні права так само закріплені в конституціях цих держав і гарантовані ними, як і позитивні.

Автор нормативістської теорії права австрійський юрист Ганс Кельзен (1881 - 1973) вважав, що право виникло разом з державою, а сама держава являє собою централізований правопорядок". Право розглядається ним як своєрідна "сходи норм", на вершині якої знаходиться "основна норма", зазвичай зафіксована в конституції. Нижчі щаблі займають норми, що відповідають конституційним, бо в конституції можуть бути не записані.

Основна норма повинна вводити дії посадових осіб держави в русло правопорядку та надавати нормативним актам загальнообов'язковий характер. Її можна уявити, на думку Кельзена, "найпершою з конституцій", вона існує в релігійній системі будь-якого суспільства і означає, що хтось повинен вести себе як Бог і що влада встановлюється по його волі. Принцип відповідності нижчестоящих норм "основної норми" і забезпечує правопорядок.

Прихильники нормативістської теорії заперечують проблему походження права, оскільки, з їх точки зору, держава і право нероздільні, отже, і їх походження - це єдиний процес.

Нормативистскую теорію права ще називають чистою за прагнення її творця Кельзена відокремити право від цінностей добра, справедливості, рівності, так як, на його думку, ціннісні судження не можуть бути об'єктивними, незалежними і ґрунтуються на особистості оцінюючого суб'єкта, його почуттях. Натомість право, згідно Кельзену, органічно пов'язана з державою і являє собою специфічний порядок або організацію влади"1.

Психологічна теорія права визнає, що право - результат психологічних переживань людей. Право, згідно думку Л. В. Петражицького (1867-1931), має два рівня:

1) інтуїтивне, утворене емоційними переживаннями, тобто заборони і веління, засновані на внутрішньому почутті обов'язку та совісті;

2) позитивне, яке складають норми, створені органами держави'.

Таким чином, Петражицький звернув увагу на те, що право створюється не тільки державою. В насправді, багато правові явища виникають поза держави і незалежно від нього, наприклад правова свідомість, правова психологія, правова культура і т. п.

Петражицький справедливо відзначав особливу роль соціальної психології, тобто психології великих мас людей, що відрізняється від психології окремих індивідів, у формуванні правового порядку. При прийнятті того чи іншого закону неможливо ігнорувати настрої в суспільстві. Так, абсурдно приймати закон про заборону на смертну кару в ситуації зростання кількості тяжких злочинів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
Походження права: теорія і практика
Теорії походження держави.
Введення в теорію держави і права
Теорії походження держави
Теорії походження держави
Походження, сутність, основні ознаки та функції права
Право: походження та сутність
Основні теорії походження держави
Правила визначення країни походження товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси