Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. ЦИВІЛІЗАЦІЙНА СПАДЩИНА СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ, СЕРЕДНІХ СТОЛІТЬ І БІЛОРУСЬ

Питання 2. Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)

За даними сучасної археології, чоловік проник на територію Білорусі ще в льодовиковий період. Частина дослідників вважає, що перші люди прийшли сюди 100 тис. років тому. Свідченням цього є поодинокі знаряддя праці стародавньої людини, знайдені археологами біля сіл Светиловичи і Підлужжя (Гомельська обл.). Обидовичи (Гродненська обл.). Людей, які виготовляли ці знаряддя, вчені відносять до типу палеоантропов, які були представлені неандертальцями (назва походить від р. Неандер, у Німеччині, де були знайдені кісткові рештки цього предка сучасної людини). Таким чином, частина білоруських археологів датує першу появу людини на території Білорусі середнім палеолітом, або добою мустьє (100-35 тис. років тому). Першою формою суспільної організації стародавніх людей було первісне стадо, або праобщина. для якої була характерна эндогамия (шлюбні відносини між членами однієї громади).

Ряд дослідників відкидає наявність середнього палеоліту на території Білорусі. Вони вважають, що людина тут з'явився тільки в пізньому палеоліті (40-10 тис. років тому). Це були люди сучасного фізичного типу, або кроманьйонці (назва походить від печери Кро-Маньен у Франції, де були знайдені знаряддя праці і людські скелети). На території Гомельської області знаходяться дві пізньопалеолітичні стоянки: Бердиж (Чечерськ район) та Юровичи (Калинковичский район). Найдавнішою є стоянка в Юрович, її вік становить 26 тис. років. Вік стоянки Бердиж - 23 тис. років. Кількість пізньопалеолітичної населення на території Білорусі не перевищувала 100 осіб.

Приблизно 18-16 тис. років тому відбулося чергове похолодання, і люди пішли з території Білорусі. Тільки в кінці палеоліту (приблизно 10 тис. років тому) тут знову з'явилися поселення. У пізньому палеоліті люди вміли добувати вогонь, будували примітивні житла, виготовляли знаряддя праці з кременю. У цей період з'явилися перші ознаки релігії, примітивне мистецтво.

Із завершенням льодовикового періоду заселення території Білорусі відбувався більш інтенсивно. У мезоліті (9-5 тис. років до н. е) люди заселили всю територію сучасної Білорусі. Виявлено понад 100 мезолітичних стоянок. Загальна кількість населення складала від 4 до 6 тис. чоловік. В епоху мезоліту йшов процес переходу до осілого життя. У 8-7 тисячоліттях до н. е. на території Білорусі з'явилося автохтонне населення. У мезоліті зросла роль рибальства, люди стали користуватися луком і стрілами.

У палеоліті та мезоліті господарська діяльність людини обмежувалася полюванням, збиральництвом, рибальством і носила який привласнює характер. Існувала раннеродовая материнська громада і экзогамия (заборона на шлюби всередині роду). Рід (родова громада) являв собою порівняно невелику групу людей (50-70 осіб), пов'язаних кровною спорідненістю, спільністю господарської діяльності, спільним майном. Всі члени роду володіли рівними правами.

Останній період кам'яного віку - неоліт - тривав на території Білорусі з кінця 5 до кінця 3 тисячоліття до н. е. Білоруські археологи пов'язують початок неоліту на території Білорусі з виникненням керамічного виробництва (виготовлення глиняного посуду), яке з'явилося тут в 4 тисячолітті до н. е. Приблизно в цей же час зароджується ткацтво. В даний час виявлено понад 500 неолітичних стоянок. Кількість неолітичного населення на території Білорусі становило від 27 до 36 тис. чоловік. Археологи на території сучасної Білорусі виділяють 4 основні археологічні культури доби неоліту: нарвенскую - на півночі, верхньо-дніпровську - на сході, на заході - неманскую, в центрі і на півдні - дніпро-донецьку.

В кінці епохи неоліту в зв'язку з появою примітивних форм землеробства і скотарства відбувся перехід від привласнювального (споживчого) типу господарства до виробничого. Цей корінний переворот в господарському житті вчені назвали "неолітичною революцією". В кінці кам'яного віку значно вдосконалилися способи обробки кременю і з'явилися нові знаряддя праці: кам'яні сокири, зернотерки, тесла, мотики. Зростання потреби в кремені призвів до його видобутку шахтним способом. Біля селища Красносельський (Волковыский район) знайдені стародавні примітивні шахти, якими користувалися 4 тис. років тому.

У кам'яному столітті (12-7 тис. років тому) на території Білорусі відбувався процес об'єднання родів і освіти племен. Плем'я - це стійке об'єднання кількох родів, пов'язаних кровними зв'язками і спільністю походження. Люди, що належать до одного племені, говорили на одній мові, поклонялися загальним божеств, шанували спільних предків.

Етнічну приналежність населення Білорусі періоду кам'яного віку встановити неможливо, тому його умовно називають доиндоевропейским. Вчені вважають, що у другій половині 3 тисячоліття до н. е. на півночі Білорусі жили фінно-угорські племена. Їх перебування тут підтверджується даними топоніміки та гидронимики.

Кам'яний вік - найбільш тривалий період в історії людства - завершився з переходом до століття металів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЦИВІЛІЗАЦІЙНА СПАДЩИНА НОВОГО ЧАСУ І БІЛОРУСЬ
Схід після деколонізації: спадщина колоніалізму
Археологія давніх держав Євразії
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Оцінка точності обчислення генеральної середньої Хо
Духовна культура первісного суспільства
Формування раннеклассового суспільства на території Білорусі
Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Первісне (додержавне) суспільство та його ознаки.
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси