Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні принципи ділового етикету

Можна говорити про різні принципи ділового етикету. Тут і прагматизм, і ділової смак, і доцільність, і утилітарність. Але все-таки в якості головного принципу можна назвати чесність. Над дверима Лондонській біржі вибито в мармурі: "Моє слово - закон", і це може трактуватися наступним чином: ні вище закону підприємницької діяльності, ніж слово, дане партнерові. Руські купці, які торгували на Нижегородської ярмарку, укладали угоди під чесне слово. І чесне слово купця першої гільдії було міцніше, ніж будь-який вексель, забезпечений золотими червінцями. Порушив це слово міг займатися будь-якою діяльністю, крім комерційної - довіру йому було відмовлено назавжди.

Крім чесності, діловий етикет проголошує такі принципи.

1. Пунктуальність (робіть все вчасно).

Тільки поведінка людини, яка робить все вчасно, є нормативним. Запізнення заважають роботі і є ознакою того, що на людину не можна покластися. Фахівці рекомендують додавати зайвих 25% до того терміну, який, на ваш погляд, потрібно для виконання отриманої роботи.

2. Конфіденційність (не базікайте зайвого). Секрети установи або конкретної угоди необхідно дбайливо зберігати, як таємниці особистого характеру.

3. Доброзичливість і привітність. Загальною вимогою вважається привітне і попереджувальне ставлення до всіх колег по роботі, партнерам, незалежно від особистих симпатій і антипатій. А оскільки кожен співробітник є обличчям компанії, її успіх залежить від професіоналізму, доброзичливості і бездоганного знання хороших манер цієї особи.

4. Увага до оточуючих (думайте про інших, нс тільки про себе).

Поважайте думку інших, прислухайтеся до критики і порад колег, начальства і підлеглих. Покажіть, що цінуєте досвід інших людей. Впевненість у собі не повинна підміняти скромність.

5. Імідж (зовнішній вигляд).

Необхідно одягатися зі смаком, вибирати колірну гамму до особи, велике значення мають ретельно підібрані аксесуари.

6. Грамотність (говоріть і пишіть гарною мовою). Внутрішні документи або листи, що направляється за межі установи, повинні бути викладені гарною мовою, а всі власні імена передані без помилок.

Особливості службового етикету

У колективі, у фірмі, організації існує складна система механізмів регулювання поведінки працівників. Але дані механізми регулювання поведінки спрацьовують тоді, коли найкращим чином проявляються такі якості людей, як совість, професійна честь і борг, моральна відповідальність за свої вчинки і справи інших. У зв'язку з цим актуальною проблемою ділової етики є забезпечення височини моральних цілей і мотивів у працівників будь-якої організації.

Культура спілкування, від якої залежить, як ми відчуваємо себе в суспільстві, як ставляться до нас люди, заснована на дотриманні певних правил, що зветься етикетом. Ці правила регламентують, що припустимо і прийнятно в даному суспільстві і в даній ситуації. Етикет визначає лише форми, техніку спілкування, тому тільки знання етикету недостатньо для того, щоб вважатися культурною, вихованою людиною. Поведінка у суспільстві має спиратися на загальні принципи і норми моралі, демонструючи зв'язок між етикою і етикетом, поетом)' кожна проблема, пов'язана з етикетом, повинна вирішуватися у світлі етичних норм.

Етикет поширюється па всі сфери життя: конкретні правила наказують, як дотримуватися гігієни, розмовляти, одягатися, вести себе за столом, у колективі, сім'ї, громадських місцях, театрі, на вулиці і т. д. Без дотримання норм етикету неможливі міжособистісні, культурні, ділові і навіть політичні відносини.

Існує багато визначень етикету. Одне з них: етикет - звід правил поведінки, прийнятих у суспільстві.

Є й інші визначення, наприклад етикет - це:

- правила поведінки (від "веди" - знання);

- правила ввічливості (від "відати" - знати);

- правила пристойності (від "лик", "образ", "обличчя людини");

- культура вчинків і манер ("культурний", на відміну від "природного", "дикий", означає "створений людиною, організований, упорядкований").

Етикету притаманний ряд особливостей.

1. Етикет містить у собі загальнолюдські норми спілкування, що зберігаються тисячоліттями і властиві багатьом народам. Прості правила ввічливості, привітання, висловлення подяки притаманні всім людям без винятку.

2. Етикет відображає специфічні і національні особливості: традиції, звичаї, обряди, ритуали, відповідні історичних умов життя різних народів.

3. Вимоги етикету носять історичний характер, вони не абсолютні, а відносні, і дотримання їх залежить від місця, часу і обставин. У міру зміни умов життя людей, зростання освіти й культури в суспільстві одні правила поведінки змінюються іншими.

4. Норми етикету умовними, вони носять характер неписаного угоди про те, що поведінка людей є загальноприйнятим, а що - ні. Завдання етикету - запропонувати людям такі форми - стереотипи поведінки, які зможуть полегшити спілкування і взаєморозуміння.

5. Етикет - це особлива форма прояву моральної культури, оскільки хороші манери є зовнішнім відображенням внутрішньої культури людини.

6. Етикет носить естетичний характер; не випадково ми говоримо: "Гарні манери, гарне поведінка, красиві жести, пози, міміка". Тому можна сказати, що етикет - це прийнята в суспільстві естетична форма вияву моральної культури людини.

Більш того, користуватися правилами етикету на практиці необхідно нс тільки тому, що так потрібно, але і тому, що так зручніше, логічніше і поважніше по відношенню до інших і до самого себе.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ділова етика й етикет
Правила ділового етикету
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Етикет. Основи ділової етики
Особливості ділового етикету в західноєвропейських країнах
Службовий етикет
Норми етикету
Особливості ділового етикету в західноєвропейських країнах
Етикет телефонних розмов
Службова дисципліна на цивільній службі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси