Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рання етнічна історія народів Східної Європи

Лінгвісти вважають, що заселили Європу 10-12 тисячоліть тому первісні племена говорили на мовах, висхідних до відносно єдиної мовної сім'ї, умовно званої ностратичної. Однак у міру розселення племен стало наростати мовне відчуження. З ностратичної сім'ї виокремилася індоєвропейська сім'я мов, в яку увійшли предки більшості пародов Східної Європи і споріднені їм у мовному відношенні народи Азії.

Диференціація індоєвропейської спільності виявилася тісно пов'язаної з етнічними процесами. Тут багато що залишається незрозумілим. Справа в тому, що проблеми походження народів - етногенезу - завжди належать до числа найбільш складних, рідко піддаються однозначного рішення. Початок складання етнічної спільності, як правило, відноситься до дуже віддалених епох первіснообщинного ладу. Дослідник майже позбавлений можливості судити про мову, на якому говорили племена, які залишили археологічні пам'ятки. Мова служить одним з найбільш істотних ознак етнічної спільності. Слід також мати на увазі численні міграції племен і народів, процеси асиміляції. При вивченні етногенетичних проблем необхідно враховувати дані ряду суміжних наукових дисциплін - археології, історичної лінгвістики, антропології і т. д. Практично відсутній матеріал, що дозволяє судити про мовну та етнічну приналежність племен епохи кам'яного віку і частково енеоліту та бронзи. Кілька ширше представлені свідоцтва для вивчення етногенезу в епоху залізного століття, однак і тут більше питань, ніж науково-обґрунтованих відповідей. Тому дослідники воліють говорити про існування певних етнічних груп. Ясно також, що у народів, що населяють Росію, немає єдиного предка - настільки складні та різноманітні були відбувалися на території Східної Європи етнокультурні процеси.

Які ж племена і народи жили на території Росії в I тисячолітті до н. е.?

У Східній Європі сформувалися племена, що говорили на фінно-угорських мовах (предки сучасних саамів, естонці, комі, удмуртів, марійців і мордви). Вважається, що ці племена розселилися у Східній Прибалтиці вже в неоліті, а в середині III тисячоліття до н.е. поширилися по всій лісовій смузі Поволжя та Волго-Окського межиріччя (з фінно-угорськими племенами пов'язують дьяковскую, городецьку, ананьївську культури раннього залізного віку). Пізніше в районах розселення фіно-угрів стали з'являтися племена, що говорили на слов'янських і балтійських мовах.

Північніше території, зайнятої угро-фінами і балтославянами, а також в Західному Сибіру і в басейні Єнісею влаштувалися предки ненців, энцев, нганасан, селькупов, хантів і мансі. У Східному Сибіру і на Далекому Сході розселилися предки евенків, ламутов, удегейців, нанайців, а також чукчів, ескімосів, коряків, ітельменів, алеутів і нівхів.

У лісостепових і південних тайгових областях Східної Європи і Зауралля мешкали племена, які належали до іранської мовної групи індоєвропейців (племена зрубної культури). Етнологи говорять про генетичну зв'язку племен зрубної культури і давньоямною неолітичної культури. На іранських мовах говорили численні племена Південного Сибіру. На південь від Байкалу жили предки нинішніх тюркомовних і монголоязычных народів, які пізніше відіграли велику роль в етнічній історії Сибіру і Східної Європи.

Зупинимося кілька докладніше на етнічної історії слов'янських народів. В середині II тисячоліття до н. е. на європейську територію майбутньої Росії з Малої Азії проникли народи, що говорили на древнеевропейских мовами, висхідних до індоєвропейської групи. У міру розселення від них відвертаються великі групи племен, які осідали на нових землях. Так, величезну територію - південне узбережжя Балтійського моря, значну частину Центральної та Східної Європи - заселили племена, що говорили на балтослов'янських мовами. Землі, на яких осіли предки сучасних слов'ян і балтів, на заході обмежували річки Дністер і Вісла, на сході - верхів'я Західної Двіни і Оки.

Оскільки ці племена постійно спілкувались між собою, їх мови були дуже близькі. Подібними були житла, одяг, домашнє начиння, інші предмети матеріальної культури. Тому до цих пір не вдалося точно встановити, які саме археологічні пам'ятки II-I тисячоліття до н.е. залишили пращури слов'ян, а які - предки балтів. Окрім полювання та рибальства, вони займалися лісовим скотарством і подсечным землеробством.

Приблизно в середині і тисячоліття до н. е. балтославяне розпалися на балтські та слов'янські племена. Завершився надзвичайно важливий для етногенезу процес: слов'яни усвідомили свою етнічну самостійність, диференціювали себе в культурному і мовному відношенні від інших, неслов'янських, племен. Відтепер і у слов'янських, і у балтських племен будуть різні історичні долі.

Однак слов'янська спільність не залишилася єдиною. Незабаром вона поділилася на три великі групи: південну, західну і східну. Південні слов'яни осіли па Балканах. Вони стали предками сучасних болгар, словен, македонців, сербів і хорватів. Західні слов'яни, рухаючись слідом за німецькими племенами, досягли берегів річок Ельба, Майн і Дунай; з ними пов'язана історія чехів, словаків і поляків. І тільки східна група залишилася на територіях, ком слов'янами ще на початковому етапі освоєння європейських земель. Східні слов'яни стали предками росіян, українців і білорусів.

Подальше складання етнічної карти нашої країни виявилося пов'язаним з розселенням народів, насамперед східних слов'ян, інтенсивніше інших племен освоювали простори Східної Європи. Крім того, етнічна картина в I тисячолітті н. е. буде схильна до впливу Великого переселення народів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рання етнічна історія народів Східної Європи
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Етнічна, національна та регіональна типологізація культур
Кочівники Східної Європи
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Країни Східної Європи: від соціалізму до капіталізму
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
Європа, Росія і Східний питання у другій чверті XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси