Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору

1. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, це другий вид третіх осіб в цивільному процесі.

Вони. як це видно з самої назви, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і вступають у вже розпочатий процес.

Ці особи беруть участь у справі, як правило, на стороні відповідача. Закон (ст. 67 ЦПК) передбачає також можливість участі третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.

Характерною особливістю третіх осіб без самостійних вимог є те. що вони мають матеріально-правовий зв'язок тільки з тією особою, на стороні якої виступають.

Треті особи без самостійних вимог у першу чергу захищають у процесі власні інтереси, оскільки рішення суду по справі може вплинути на їх права або обов'язки по відношенню до однієї зі сторін. Іншими складами, вони беруть участь у процесі з метою запобігання винесення несприятливого для них рішення суду.

Третя особа, не яка заявляє самостійних вимог на предмет спору. - це особа, яка бере участь у справі на стороні позивача або відповідача для захисту власних інтересів у зв'язку з тим. що судове рішення може вплинути на її права або обов'язки по відношенню до однієї зі сторін.

Участь у процесі третіх осіб без самостійних вимог сприяє встановленню істини по справі, винесення судом законного та обгрунтованого рішення.

2. Найбільш поширеною формою участі в процесі третіх осіб без самостійних вимог є наявність регресного зобов'язання (спори про відшкодування шкоди, заподіяної джерелом підвищеної небезпеки; спори про зникнення речей з гардероба: спори за угодами, досконалим комісіонером з третьою особою, і ін). Наприклад - В. пред'явив позов до організації про відшкодування вартості пальто, викраденого з гардеробу цієї організації. По даній справі в якості третьої особи без самостійних вимог має бути притягнутий гардеробник, так як у разі задоволення судом позову відповідач (організація), сплативши позивачу вартість викраденого пальто, має право пред'явити в іншому судовому процесі регресний позов до гардеробникові.

Рішення за первісним позовом, як правило, визначає наперед результат справи за регресним позовом, оскільки факти, встановлені рішенням суду по першій справі, є обов'язковими для суду, що розглядає справу по регресним позовом.

Регресні зобов'язання - не єдина форма участі в процесі третіх осіб без самостійних вимог. У них може бути і інший юридичний інтерес у результаті справи. Наприклад, при вирішенні спору про стягнення аліментів у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача повинно брати участь особа, на користь якої судом раніше були присуджені аліменти. Пов'язано це з тим, що рішення суду про стягнення аліментів на дитину від другого шлюбу може вплинути на розмір аліментів, що виплачуються на дитину від першого шлюбу. До останнього може бути пред'явлений позов про зниження розміру аліментів.

3. Третя особа без самостійних вимог може вступити в процес за власною ініціативою. Для цього він подає до суду заяву, в якій вказує, з яких мотивів і на якій стороні приєднується. Копії на кого заяви повинні бути вручені обом сторонам (ч. 11 ст. 67 ЦПК).

Третя особа без самостійних вимог може бути залучено в процес також за клопотанням юридично заінтересованих у результаті справи осіб або за ініціативою суду. Кожна із сторін може заперечувати проти вступу вдело третьої особи (ч. 2 ст. 67 ЦПК).

Сторона, у якої в результаті винесеного рішення виникає право вимоги до третьої особи без самостійних вимог, зобов'язана повідомити цю особу про порушення справи і заявити суду клопотання про залучення його до участі у справі. З цією метою сторона в порядку ст. 69 ЦПК подає суду мотивована заява, копія якого вручається третій особі з роз'ясненням йому права вступити вдело в десятиденний термін.

Про вступ в процес третьої особи без самостійних вимог судом виноситься мотивована ухвала. В силу ч. 3 ст. 67 ДП ДО визначення суду про недопущення до участі в справі такої особи може бути оскаржена (опротестована) одночасно з оскарженням (опротестуванням) рішення суду.

4. Треті особи без самостійних вимог користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов'язки сторони, в інтересах якої вони виступають. Зокрема, ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи, заявляти відводи, представляти докази, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання іншим учасникам судочинства по справі, оскаржити судові постанови, а також вчиняти інші процесуальні дії, передбачені ЦПК.

Згідно ст. 68 ЦПК. треті особи без самостійних вимог не мають процесуальними правами, спрямованими на розпорядження предметом спору (зміну предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, повна або часткова відмова від позову, визнання позову, укладення мирової угоди, примусове виконання судового постанови). Ці обмеження пов'язані з тим. що треті особи без самостійних вимог не є суб'єктами спірного матеріального правовідносини: суд розглядає спір не про їх право, а про право сторін.

Судове рішення по спору сторін безпосередньо не зачіпає прав третіх осіб без самостійних вимог.

Третя особа без самостійних вимог, яка брала участь у справі, не може в іншому процесі (при розгляді справи по регресним позовом) оспорювати факти, встановлені набрав законної сили судовим рішенням. У той же час особа, яка не залучена до участі у справі в якості третьої особи, має право оскаржувати такі факти при розгляді справи по регресним позовом, пред'явленим до цього особі (ч. II ст. 69 ЦПК).

5. За ЦПК 1964 р. суд в порядку виключення у справі про поновлення на роботі міг у тому ж процесі покласти на службову особу обов'язок відшкодувати наймачу збитки, завдані йому у зв'язку з оплатою працівникові за час вимушеного прогулу або за час виконання нижчеоплачуваної роботи, якщо звільнення чи переведення були проведені з явним порушенням закону. У новому ЦПК такої норми немає. У зв'язку з цим можна зробити висновок, що в даний час закон не передбачає у цивільних справах (в тому числі і по справах про поновлення на роботі) можливості розгляду в одному і тому ж процесі первинного і регресного позовів.

6. Третя особа без самостійних вимог, яка бере участь у справі на стороні відповідача, не слід змішувати з співвідповідачем, який (так само як і третя особа) виступає на стороні відповідача. Основна відмінність між ними в тому. що третя особа без самостійних вимог завжди має матеріально-правовий зв'язок тільки з особою, на стороні якого воно виступає. У той же час співвідповідач пов'язаний з матеріально-правовими відносинами не з особою, на стороні якої він виступає, а з протилежною стороною. Крім того, третя особа (на відміну від співвідповідача) не відповідає в даному процесі за позовом, пред'явленим первісним позивачем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору
Заставу предмета лізингу
Надання покупцеві спадщини самостійного позову за придбаними борговими вимогами
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
Морально-психологічні особливості спору
Предмет міжнародної економіки
Екологічні вимоги у сфері нафтогазовидобувного комплексу
Особливості самостійних занять жінок
для самостійного рішення
Вступ Предмет, цілі і завдання курсу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси