Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Акцизи

Лекція 4. Сутність акцизів

Базові поняття, що використовуються податковим законодавством РФ для підакцизної продукції

Акцизи - це різновид непрямого оподаткування окремих видів товарів, які стягуються з платників податків, що виробляють і реалізують підакцизну продукцію. По суті це другий непрямий податок. Порядок обчислення та сплати в бюджет дуже схожий на механізм обчислення ПДВ, але має свої особливості. Акцизами обкладаються, як правило, на високорентабельні товари для вилучення в дохід державного бюджету отриманої виробниками надприбутки. Вони включаються в структуру ціни підакцизної продукції і багато в чому визначають її ціновий рівень. При виборі виду продукції, на яку можуть бути встановлені ставки акцизів, необхідно приділяти увагу не тільки фіскальним можливостям цього податку, але і рівня доходів населення, яке споживає підакцизну продукцію. При необгрунтованому завищенні цін можливі негативні явища. Порядок обчислення і сплати акцизів регламентується гол. 22 НК РФ.

За час існування акцизу податковим законодавством постійно гол. 22 НК РФ вносяться коригування, що призводять до істотних змін всіх елементів оподаткування у зв'язку із змінами законодавства щодо державного контролю над виробництвом та реалізацією підакцизної продукції. Так, за ініціативою Уряду РФ створена Федеральна служба з регулювання алкогольного ринку (Росалкогольрегулювання), якій передані повноваження ФНС Росії по веденню єдиної державної автоматизованої інформаційної системи (ЄДАІС). У зв'язку з цим встановлено новий Порядок використання електронних цифрових підписів (ЕЦП), ведення реєстру сертифікатів ключів електронних цифрових підписів і зберігання анульованих сертифікатів в ЕГАИС. ЕЦП використовується учасниками інформаційного обміну в ЕГАИС. Такими є уповноважені працівники організацій, що використовують обладнання для виробництва і обороту етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції, посадові особи Росалкогольрегулювання, ФМС Росії, інших виконавчих органів влади; уповноважені особи ФГУП "Гознак". Всі підприємства, що випускають етиловий коньячний і спирт, алкогольну спиртовмісну продукцію оснащені засобами вимірювання, що забезпечують можливість передачі інформації про виробленої продукції в єдину державну автоматизовану інформаційну систему (ЄДАІС). Організації, що здійснюють виробництво та обіг такої продукції, подають заявку про фіксацію в ЕГАИС інформації про документи, що дозволяють виробництво і оборот етилового спирту, алкогольної продукції, у день заповнення заявки. А заявку про фіксацію відомостей, що містяться в довідці, прикладеній до ТТН на етиловий спирт, - до виїзду транспортного засобу з продукцією з території організації.

Порядок фіксації відомостей про алкогольної продукції в ЕГАИС встановлений Федеральним законом № 171-ФЗ, постановами Уряду РФ № 522 та № 873. В яких зазначено, що етиловий спирт, алкогольна та спиртовмісна продукція у разі, якщо вони реалізуються без фіксації та передачі інформації про обсяг виробництва і обороту етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції в ЕГАИС, на підставі рішень уповноважених органів вважаються нелегально виробленими і підлягають вилученню. Вимога про передачу інформації в ЕГАИС не поширюється на облік роздрібного продажу алкогольної і спиртовмісної продукції, на облік обсягу закупівлі, зберігання і постачання алкогольної і спиртовмісної продукції,

Тютюнова та спиртовмісна продукція з часткою етилового спирту понад 9%, розфасовані в споживчу тару підлягає обов'язковому маркуванню, у наступному порядку:

o продукція, вироблена на території Російської Федерації, за винятком продукції, що поставляється на експорт, маркується федеральними спеціальними марками. Зазначені марки купуються організаціями, що здійснюють виробництво такої алкогольної продукції, у територіальному податковому органі;

o продукція, що ввозиться (імпортується) на митну територію Російської Федерації, маркується акцизними марками. Зазначені марки купуються в митних органах організаціями, які здійснюють імпорт алкогольної продукції.

Федеральна спеціальна марка і акцизна марка є документами державної звітності, що засвідчують легальність виробництва та обігу на території Російської Федерації тютюнової та алкогольної продукції з вмістом етилового спирту понад 9 відсотків обсягу готової продукції, і також підтверджують фіксацію інформації про алкогольної продукції в ЕГАИС.

Федеральні спеціальні та акцизні марки виготовляються організацією ГУП "Гознак", що знаходиться у веденні Міністерства фінансів РФ.

Для придбання федеральних спеціальних акцизних марок організація повинна подати до державного органу з регулювання алкогольного ринку (митний орган) документи, передбачені Постановою уряду № 25 від 26.01.2011. Забезпечення зобов'язання про використання федеральних спеціальних марок за призначенням проводиться шляхом перерахування необхідних грошових коштів на тимчасовий рахунок, відкритий в ОФК (грошова застава), або за допомогою банківської гарантії, поруки чи іншого способу, передбаченого цивільним законодавством. Розмір забезпечення виконання зобов'язання про використання придбаних федеральних спеціальних марок розраховується за формулою, затвердженою Наказом Росалкогольрегулювання від 24.06.2010 № 41н. Він пропорційний кількості марок, зазначених у заяві організації про видачу марок, та залежить від ставки акцизу, ємності споживчої тари, а також в деяких випадках від вмісту етилового спирту алкогольної продукції. Розмір банківської гарантії встановлена в межах від 1,7 млрд руб. до 350 млрд руб. Договір поруки укладається, якщо вартість чистих активів поручителів не менше 5 млрд руб.

До 1-го січня 2008 року згідно з п. 6 ст. 200 НК РФ відрахуванням підлягали суми авансового платежу, сплачені при придбанні акцизних марок по підакцизних товарах, що підлягають обов'язковому маркуванню, іншими словами вартість закуплених акцизних марок була своєрідним авансовим платежем при обчисленні податку. В даний час дана норма не діє, а вартість наклеєних федеральних спеціальних акцизних марок відноситься на витрати при формуванні податку на прибуток.

У зв'язку з набранням чинності Митного союзу в рамках Євразес з 1 січня 2011 р., зміни торкнулися цілий ряд питань сплати акцизу при ввезенні та вивезенні акцизної продукції з території Росії. Крім того, у зв'язку з ухваленням "Плану реалізації комплексу заходів щодо підвищення ефективності регулювання ринку алкогольної і спиртовмісної продукції і виробництва етилового спирту", затвердженим Розпорядженням Уряду РФ від 14.12.2009 року № 1940-р змінився порядок обчислення і сплати податку в бюджет.

Підприємницька діяльність з виробництва акцизної продукції підлягає обов'язковому ліцензуванню.

По виробництву і реалізації деяких видів акцизних товарів гол. 22 НК РФ) передбачено отримання певних свідоцтв про реєстрацію організації, що здійснює операції з денатурованим етиловим спиртом і з прямогонного бензину, а так само виробників парфумерно-косметичної продукції та товарів побутової хімії в металевій аерозольній упаковці, якщо в якості сировини використовується денатурат. Ело пов'язано з тим, що товари побутової хімії в металевій аерозольній упаковці парфумерно-косметична продукція в такій же упаковці визнаються підакцизними товарами.

Свідоцтво не замінює собою відповідну ліцензію. Воно не є документом, що дозволяє чи забороняє провадження зазначеного в ньому виду діяльності. Якщо, наприклад, організація має ліцензію на виробництво денатурованого етилового спирту, то вона має право як виробляти, так і продавати вироблений спирт і без свідоцтва на його виробництво. Точно так само і організація, що виробляє неспиртосодержащую продукцію, має право здійснювати будь-які операції з придбання, виробництва та реалізації цієї продукції без відповідного свідоцтва.

Наявність свідоцтв має значення тільки для визначення об'єкта оподаткування акцизами, а також для отримання платником податку права на податкові відрахування по акцизах. По суті це документ, безпосередньо пов'язаний тільки з обчисленням акцизу. Статтями 179.2 і 179.3 НК РФ встановлено особливий порядок обчислення акцизів по денатурированному спирту і прямогонного бензину, який дозволяє направляти ці види акцизної продукції на переробку за ціною без акцизу виробників парфумерної і побутової Продукції і товарів нафтохімії, мають свідоцтва на переробку денатурованого спирту і прямогонного бензину.

Дані свідоцтва організації отримують на добровільній основі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Акцизи
Особливості сплати акцизів при експорті підакцизних товарів
Порядок віднесення акцизу на витрати з податку на прибуток
Акцизи
Характеристика підакцизних товарів
Пільги, передбачені податковим законодавством при обчисленні податку
Тютюнова продукція. Визначення максимальної роздрібної ціни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси