Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Покладена комісія 1767-1768 рр ..

Освічений абсолютизм - політика, породжена часом розкладання феодальної системи і визріванням в її надрах капіталістичних відносин, націлена на усунення мирними засобами застарілих феодальних порядків. Освічений абсолютизм відрізнявся від звичайного деспотизму декларуванням дотримання законів, однакових для всіх підданих. Теоретичні основи освіченого абсолютизму були розроблені видатними діячами французького просвітництва Монтеск'є, Вольтером, -Аламбером та ін. Ці просвітителі помірного крила закликали до еволюційної, без потрясінь, зміні суспільно-економічних відносин, що влаштовувало монархів Європи і сприяло виникненню союзу королів і філософів, здатного, як вважали королі, запобігти загрозу їх тронів. Ідеї просвітництва поділяли прусський король Фрідріх II, шведський король Густав III, австрійський імператор Йосип ІІ та ін. Але самі близькі стосунки просвітителі встановили з Катериною П. Того способствовав дві обставини: завдяки крепостническому режиму, низької грамотності населення і загальної відсталості Росія представлялася просвітителям країною, де реалізація їх ідей повинна була принести найбільш відчутні плоди; крім того, Катерина виявилася старанною ученицею просвітителів, яка мала намір енергійно втілювати свої ідеї в життя. Гримму імператриця писала: "Я люблю нераспаханные землі - повірте, це кращі землі... Я придатна тільки для Росії".

Подібно до того як на батьківщині Освіти, у Франції, Вольтер, д'аламбер, Дідро не могли знайти спільної мови з Людовиками, так в Росії не вийшов діалог між Катериною і Новіковим. Зате імператриці вдалося полонити розум просвітителів з Франції, з якими вона вела жваву переписку. До хору домашніх підлабузників приєдналися панегиристы з-за кордону. Якщо врахувати, що ці шанувальники імператриці були володарями дум передових людей Європи, то стане очевидним, що вживаються ними епітети "північна Семіраміда", "Північна зірка", "Велика Катерина" створювали навколо її імені ореол слави і чесноти. Вольтер, визнаний патріарх французького Просвітництва, писав їй: "Ми троє - Дідро, д'аламбер і я - ми воздвигаем вам вівтарі; ви робите з мене, государиня, язичника".

Учениця просвітителів хотіла бути гідною вихваляння. Вона не пропускала нагоди, щоб нагадати своїм кореспондентам, що "у короля обов'язок - бажати блага своїм підданим", що "вся моя наука полягає саме в тому, що всі люди брати, і все моє життя я проведу у вивченні мистецтва поступати згідно з цим правилом". Не скупилася імператриця і на компліменти. Вона писала Вольтеру: "Ваші твори привчили мене думати"; "прошу вас бути впевненим, що Катерина II завжди буде мати особливое повага до знаменитого фернейскому пустельнику". Твір Монтеск'є "Дух законів" Катерина називала молитовником государів".

Особливий захват просвітителів викликала матеріальна допомога потребував Дідро: імператриця купила у нього бібліотеку за 15 тис. франків, надавши йому право тримати її у себе до смерті; більше того, Катерина призначила Дідро зберігачем його бібліотеки, визначивши платню в 1000 франків на рік з виплатою його на 50 років вперед. Д'аламбер писав Катерині у зв'язку з цією акцією: "Вся літературна Європа аплодувала...", а Вольтер: "Всі письменники Європи повинні впасти до ніг її величності".

Настала пора реалізації широкомасштабних реформ у дусі ідей Просвітництва. Тому сприяли два сприятливих умови: Катерина після загибелі Івана Антоновича відчула себе на троні впевненіше, ніж раніше; впевненості, що впорається з грандіозної за задумом витівкою, додала і достатня поінформованість про працях просвітників. Наприкінці 1766 р. вона приступила до здійснення найважливішою акції свого царювання - скликання комісії для складання нового Уложення.

Потреба в удосконаленні законодавства відчувалася вже при Петрові Великому, і їм, а також його наступниками робилися багаторазові спроби привести закони у відповідність з обставинами, в області соціального і політичного ладу, економіки і нормами кримінального права. При Петрі I таких спроб було три: у 1700 р., коли заснована була Палата про Уложення, в 1714 і 1719-1729 рр. Аналогічні спроби, втім, що закінчилися так само безрезультатно, робилися при Катерині I, Петра II і Ганні Іоанівні. Як укладач нового Уложення відомий II. В. Шувалов, за ініціативою якого була створена Покладена комісія, що діяла з 1754 р. Формально вона була розпущена в 1767 р., а фактично припинила існування у 1764 р.

Покладена комісія, скликана Катериною, відрізнялася від попередніх принаймні трьома особливостями. Перша особливість - більш широке представництво - право обирати депутатів було надано дворянам (по одному депутату від повіту), городянам (по одному депутату від міста), державним і економічним селянам (по одному депутату від провінції при триступінчатих виборах: цвинтар - повіт - провінція), осілим "інородців" (теж по одному депутату). Крім того, кожне центральне установа посилало в Комісію по одному представнику. Таким чином, права обирати депутатів були позбавлені кріпосні селяни складали більшість населення країни, а також духовенство. У підсумку в Покладену комісію було обрано близько 450 депутатів, з яких 33% складали виборні від дворянства, 36% - виборні від городян, близько 20% - виборні від сільського населення, 5% - урядові чиновники. Якщо врахувати, що чиновники були дворянами, а деякі міста і державні селяни обирали депутатами дворян, то питома вага дворянства в Покладеної комісії, що становило 0,6% населення країни, значно підвищиться.

Депутатам надавалися значні пільги і привілеї: крім платні, выдававшегося понад одержуваного на службі, депутати до кінця днів своїх звільнялися від смертної кари, тортур і тілесних покарань; маєтки депутатів не підлягали конфіскації за винятком випадків, коли належало розплатитися за борги; рішення суду щодо депутатів не приводилося у виконання без благословення імператриці; за образу депутата стягувався подвійний штраф; депутатам видавався особливий знак з девізом: "Блаженство кожного і всіх".

Друга особливість катерининської комісії полягала в нововведенні, невідомому попереднім комісіям: імператриця склала "Наказ" з викладом своїх поглядів на завдання Покладеної комісії, якими повинні керуватися депутати. Поширена думка про "Наказе" як компилятивном творі потребує уточнення. Підставою для подібної оцінки з'явилися слова самої імператриці, писав д'аламберу: ви побачите, як там я на користь моєї імперії обібрала президента Монтеск'є, не називаючи його".

Основний текст "Наказу" включав 20 розділів, поділених на 526 статей, з яких 245 сходять до "Духу законів" Монтеск'є, 106 - до книзі італійського вченого-юриста Ч. Беккаріа "Про злочини і покарання". Крім того, Катерина використовувала праці німецьких авторів Бильфельда і Юста, а також французьку енциклопедію і російське законодавство. "Наказ", однак, був продуктом творчого переосмислення ідей Монтеск'є, брав за зразок англійський парламентаризм, і був пристосований до російської дійсності.

Імператриця була глибоко переконана, що розміри території Росії обумовили для ніс єдино прийнятну форму правління у вигляді абсолютної монархії: "Государ є самодержавний, бо ніяка інша, як тільки з'єднана в його особі влада не може діяти подібно з простором настільки великої держави... Всяке інше правління не тільки було б для Росії шкідливо, але і вкрай руйнівно".

Катерині, однак, не завжди вдавалося пристосувати ідеї просвітителів до російської дійсності і подолати суперечності між реаліями феодальної структури суспільства і по суті буржуазними догмами, исповедовавшимися діячами Просвітництва. Так, "Наказ" постулював девіз "Блаженство кожного і всіх", а також проголошував, що "рівність громадян усіх полягає в тому, щоб всі піддані були тим же законам", в той час як ці постулати протирічать станового ладу. Рівності всіх перед законом протипоказані станові права і обов'язки, зареєстровані в тому ж "Наказе". "Хлібороби живуть в селах і селах... і се є їх жереб", в той час як дворяни перебувають на службі і вершать правосуддя. Рівності всіх перед законом суперечить і стаття "Наказу", яка засуджує ситуацію, "коли кожен захоче бути рівним тому, який установлений законом бути над ним начальником".

Заслуговують позитивної оцінки статті, предохранявшие суспільство від деспотизму, свавілля монарха. Установам надано право звертати увагу государя на те, "що такий указ противний Уложення, що він шкідливий, темен, що не можна по одному виконувати". Прогресивне значення мали статті, що визначили економічну політику уряду, що включала турботу про будівництво нових міст, розвиток торгівлі і промисловості і особливо землеробства як найважливішої галузі господарства.

"Наказ" передбачав реформу судоустрою і судочинства. Автор керувався принципом: "Набагато краще попереджати злочини, ніж карати". "Наказ" протестував проти норм Уложення 1649 р., передбачав однакове покарання за умисел і дія: "Слова не змінюються ніколи у злочин, хіба вони готують чи послідують дії беззаконній". Заборонялися тортури в якості способу судового докази, утримання під вартою підозрюваного, вина якої не доведена. "Наказ" проголошував віротерпимість, "бо гоніння людські уми дратували".

Найбільш вразливим місцем "Наказу" вважається рішення їм селянського питання. У первинному варіанті "Наказу", який імператриця давала читати вельможам для критики, селянському питанню було приділено більше уваги і вирішувалося він більш радикально, ніж в опублікованому тексті. "Я закреслила, розірвала і спалила, - писала Катерина, - більше половини, і бозна-що станеться з рештою". З збережених чернеток видно, що в "Наказе" мовилося про бажаність звільнити рабів від особистої залежності, залишивши поміщикам право на частину їх праці. Імператриця вважала можливим дозволити селянам знаходити волю за викуп. Наскільки рішуче були налаштовані "разномыслящие персони", як називала Катерина своїх критиків, на збереження непорушним кріпосницького режиму, випливає з відгуку на "Наказ" освіченого поета і драматурга А. П. Сумарокова: "Зробити кріпосних людей вільними не можна, мізерні люди ні кухаря, ні лакея мати не будуть, і будуть пестити своїх слуг, пропускаючи їм багато бездельства, вотчини перетворяться в найнебезпечніші житла, бо вони (поміщики - Н. П.) будуть залежати від селян, а не селяни від них".

В опублікованому "Наказе" імператриця висловлювала своє ставлення до селянського питання в дусі секретного листа Л. Л. Вяземському: "Треба ставитися до селян так, щоб человеколюбивыми вчинками попередити майбутню біду" - виступи доведених до відчаю кріпаків. Катерина не пропонувала регламентувати повинності селян на користь поміщика, а всього лише рекомендувала поміщикам, щоб ті "з великим розглядом мали свої побори".

Суперечливість "Наказу", який поєднував просвітницькі ідеї буржуазного плану з консервативними поглядами, уходившими корінням у феодальні порядки, не завадила фернейскому мудреця признач його самим чудовим пам'ятником нашого століття".

Третя особливість Покладеної комісії 1767-1768 рр. полягала в наявності наказів депутатам, складених учасниками їх виборів, - у наказах відображені станові вимоги виборців. Дворянські накази вимагали прийняття суворих заходів проти втеч селян, у них були скарги на обтяжливість рекрутської і постойна повинностей, все плюндрували селян і тим самим наносивших шкоду благополуччю поміщиків. Депутати-аристократи засуджували введену при Петрі I Табель про ранги, яка відкривала доступ до лав дворянства представникам "підлих людей". Особи, які здобули дворянство шпагою і пером, тобто на військовій і цивільній службі, повинні були підтвердити свої права папером від государя, єдиної людини, який привласнював дворянський чин.

Багато накази містили скарги на хабарництво канцелярських служителів, тяганину в урядових установах, пропонували замість призначуваних урядом чиновників заповнювати адміністративні посади дворянами, обраними на повітових і провінційних зборах.

Найважливіша особливість міських наказів полягала у відсутності вимог скасувати кріпосницький режим або замінити самодержавний лад більш демократичним: навпаки, городяни претендували на дворянські привілеї - звільнення від тілесних покарань, надання права володіти кріпаками, відновлення указу, яким вирішувався промисловцям купувати селян до мануфактурам. Міські накази вимагали монополії городян на заняття торгівлею та позбавлення чи обмеження цих прав для дворян і селян. Накази городян, як бачимо, не виходили за рамки існуючих соціальних і політичних порядків.

Зміст наказів державних селян залежало від того, з яких груп комплектувався цей розряд: накази колишніх однодворців відрізнялися від наказів черносошных селян і пашенних селян Сибіру, а останні - від наказів приписних селян до заводів людей Середнього Поволжя. Спільними в них були скарги на обтяжливість подушної податі. У той час як колишні однодворці домагалися дворянських привілеїв і скаржилися на захоплення їхніх земель поміщиками, приписні селяни вимагали звільнення від заводських робіт, а пашенних людей Сибіру не хвилювали роботи по заготівлі вугілля та руди - обтяжливою для них була ямська гоньба.

Виступи депутатів від станів обмежувалися аргументацією вимог наказів і лише зрідка вносили доповнення до них.

Маніфест про скликання Покладеної комісії був оприлюднений 16 грудня 1766 р., а урочисте відкриття рє відбулося через півроку, 30 липня 1767 р. Воно сопровождаюсь молебнем в Успенському соборі в присутності імператриці, після чого депутати дали присягу "проявити щире старання в настільки великій справі".

У жовтні 1768 р. Османська імперія почала війну з Росією, 18 грудня маршал Покладеної комісії А. В. Бібіков оголосив про припинення роботи Великого зібрання комісії на тій підставі, що почалася війна вимагала присутності депутатів або на театрі військових дій, або у закладах, які обслуговували військові потреби. Депутати Великий комісії розпускалися, "поки від нас паки скликані будуть", по, закінчивши війну переможним світом і придушивши рух під проводом О. В. Пугачова, Катерина так і не відновила роботу Покладеної комісії.

За Покладеної комісією в радянській історіографії тяглася недобра репутація. Початок негативної її оцінки поклали іноземні спостерігачі: французький посол назвав роботу комісії комедією. "Фарсой" оцінив Покладену комісію і А. С. Пушкін. "Наказ", на його думку, лицемірне твір, Вольтер даремно захоплювався Катериною, бо "він не міг знати істини". Радянські історики в оцінці Покладеної комісії, як і всього царювання Катерини II, керувалися висловом Ф. Енгельса про імператриці, якій "настільки вдалося ввести в оману громадську думку, що Вольтер та багато інших оспівували "північну Семіраміду і проголошували Росію найпрогресивнішою країною в світі..." В переважній більшості робіт Катерина поставала в образі нещирої жінки, вміла пускати пил в очі французьким просвітителям і діяла всупереч всьому тому, про що їм писала. Сама Покладена комісія розглядалася як грандіозного пропагандистського трюку, націленого на прославлення імператриці.

Дійсно, Покладена комісія не виконала головної задачі, заради якої була скликана: Уложення не було складено. Воно і не могло народитися в стінах такого громіздкого установи, аж надто не компетентними (в сенсі юридичної підготовки) були люди, обрані в комісію. Історики і досі не можуть відповісти, чому імператриця довірила складання Уложення виборним депутатам, а не компетентні чиновникам, як це зробив Микола I. Таке рішення Катерини видається тим більш дивним, що вона багаторазово підкреслював величезну роль законотворчості і законодавства як в особистому житті, так і в житті країни.

Треба відзначити три позитивних результату діяльності Покладеної комісії. Одне із завдань Покладеної комісії, позначена в Маніфесті 16 грудня, полягала в тому, "щоб краще дізнатися бути можна потреби і чутливі недоліки нашого народу". Накази депутатам, а також дебати в Покладеної комісії дали на цей рахунок достатній матеріал - вони виконали таку ж роль у внутрішній політиці Катерини II, яка випала на частку шляхетських проектів у 1730 р., які стали програмою дій уряду Анни Іоанівни. "Комісія уложення, - писала Катерина, - бувши в зборах подали мені світло і відомості про всю імперії, з ким маємо справу і про кого піклуватися повинно". Багато років потому Катерина повернулася до оцінки діяльності Покладеної комісії: "Тепер ви висловіть свої скарги: де черевик тисне вашу ногу? Ми постараємося виправити це". Дійсно, в подальшому законодавстві були враховані багато претензії, висловлені дворянством і городянами в Покладеної комісії.

Діяльність Покладеної комісії сприяла поширенню в Росії ідей французького Просвітництва. Роль розповсюджувача цих ідей, імператриця хотіла того чи ні, випала на долю її "Наказу": з 1767 по 1796 р. він видавався не менше семи разів загальним тиражем до п'яти тисяч примірників. Указ вимагав, щоб "Наказ" читали в урядових установах нарівні з "Дзеркалом правосуддя" петровського часу.

Третій підсумок діяльності Покладеної комісії полягав у зміцненні положення Катерини на троні - вона гостро потребувала спростування репутації узурпатора престолу.

Не минуло й трьох місяців після се вступу на престол, як повернутий з посилання А. П. Бестужев-Рюмін послужливо виступив з ініціативою піднесення їй титулу "Матері Вітчизни". Тоді імператриця проявила розсудливість і відхилила цю пропозицію, написавши на доповіді Сенату резолюцію: "Бачиться мені, що цей проект ще рано запропонувати, тому що розтлумачать в світі за марнославство, а за вашу старанність дякую". Ще раз питання, як величати імператрицю, що виник в Покладеної комісії, запропонувала присвоїти їй пишний титул "Великої Катерини, Премудрої Матері Вітчизни". Катерина у записці А. В. Бібікова з цього приводу кокетувала: "Я їм звеліла зробити російської імперії закони, а вони роблять апології моїм якостями". У кінцевому рахунку вона залишила за собою титул Матері Вітчизни, відхиливши два інших на тій підставі, що її справ ("Велика") визначить потомство, а "Премудрої" тому, що премудр один Бог.

Постанова про піднесенні імператриці титулу Матері Вітчизни, підписана всіма депутатами Покладеної комісії, мало величезне політичне значення. Це був свого роду акт коронації імператриці, вчинений не купкою змовників, що звели її на трон, а представниками всіх станів країни. Ця акція підняла престиж імператриці як всередині країни, так і за її межами.

Радянська історіографія пояснювала безплідність Покладеної комісії тим, що у виступах деяких депутатів лунали голоси на захист селян, викликали страх у імператриці. Саме тому вона відмовилася від поновлення роботи комісії. Однак справжня причина відмови Катерини від відновлення діяльності Покладеної комісії полягала в тому, що укладачка "Наказу" з великим запізненням переконалася в ігноруванні нею реальних умов життя російського суспільства, не доспілого для сприйняття ідей просвітителів. Не випадково в депутатських наказах і у виступах депутатів лише зрідка виявляються посилання на "Наказ" Катерини: ідеї "Наказу" Катерини не знайшли розуміння ні у виступах депутатів, ні в думках населення, їх обрали.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Покладена комісія 1767-1768 рр ..
Договір комісії
Міжнародна електротехнічна комісія (МЕК)
Як грамотно відповісти на запитання членів комісії
КОМІТЕТИ (КОМІСІЇ) З ОХОРОНИ ПРАЦІ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Комісія Коулза
Що включити в роздатковий матеріал для членів комісії і як створити презентацію
Злочини проти соціально-політичних прав та свобод. Перешкоджання здійсненню виборчих прав або роботі виборчих комісій: поняття, склад і види
Скарги на дії виборчих комісій
Метод комісій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси