Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Ефективний фінансовий директор
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фінансова модель і вибір між двома стратегіями розвитку бізнесу

"Small is beautiful" - у малій компанії багато переваг, доводять західні підручники по бізнесу.

Вибудувана фінансова модель добре демонструє, що принципово стратегія компанії по реалізації конкурентних переваг може базуватися або на зростанні бізнесу (виручки та частки на ринку) і за рахунок цього збільшення грошового потоку, або на управлінні витратами і зростання рентабельності. Часто ці стратегії протиставляються в дилемі "зростання - ефективність". Фінансові аспекти цих стратегій показано на рис. 3.3. Варіант створення вартості через зростання продуктивності (рентабельності) часто характеризується терміном "раціоналізація" і здійснюється компаніями через скорочення витрат, "стискання" інвестицій або ж, при можливості, через підвищення ціп (зростання нацепки). Підвищення цін, як правило, стає можливим при фокусуванні стратегії на "нішевих" товари чи товари преміум-класу. Перший важіль - скорочення витрат виробництва - реалізується або через економію на змінних витратах (масове виробництво індустріального століття робило ставку саме на

Зіставлення двох ключових стратегій нарощення вартості

Рис. 3.3. Зіставлення двох ключових стратегій нарощення вартості

цей важіль), або на постійних через активне використання орендованих активів та персоналу (аутстаффінг), винос окремих функцій (аутсорсинг) і т. п. Другий варіант не означає, що компанії не знадобляться інвестиції. Для зниження витрат компанії змушені використовувати нові технології, оновлене економічне обладнання. Перехід в "нішевий" сегмент бізнесу або на товари класу люкс вимагає істотних інвестицій у бренд та дослідно-дизайнерські напрямки діяльності. У будь-якому випадку, стратегія раціоналізації припускає детальний аналіз і нормування витрат, що може бути реалізовано тільки на базі якісного управлінського обліку. Другий важливий важіль у напрямку раціоналізації - зниження трансакційних витрат, тобто витрат на організацію бізнесу, постачання, адміністративних витрат.

Стратегія росту передбачає або використання галузевих тенденцій (зростання галузі), або ефективне управління продажами і створення конкурентних переваг в реалізації, в тому числі створення операційних опціонів по асортиментному вибору, через створення брендів, торгових марок. Принципово в рамках першого варіанту (зростання) компанії йдуть або але шляхи диференціації продукту (покращуючи якість продукту і сервісу, інвестуючи в бренд), або розширюючи ринок, покращуючи дистрибуцію, збільшуючи частку на ринку у вибраних сегментах.

Зростання вартості не ідентичний кількісному зростанню бізнесу (виручки та частки на ринку). Обидві стратегії можуть забезпечувати створення вартості, тільки джерела їх створення будуть різні. Характеристика якісно побудованої фінансової моделі - акцентування уваги на ключових джерелах створення вартості.

Стратегія росту ринкової вартості передбачає, що грошовий потік, збудований в моделі, повинен генеруватися досить довгий період часу. Це означає введення ще двох параметрів в модель - терміну збереження конкурентних переваг за генерування прийнятного для власників капіталу потоку та інноваційних заділів, опціонів на нові інвестиційні можливості, які дозволять генерувати нові грошові потоки.

З урахуванням значущості формування збалансованих фінансових і нефінансових показників і створення матеріальної частини не тільки основного капіталу, але й інтелектуального, загальна картина впливу прийнятих рішень на вартість компанії може виглядати так, як показано на рис. 3.4.

Порівняльний аналіз рентабельності продажів і частки маркетингових витрат в продажах для провідних публічних компаній - виробників алкогольної продукції (ВАТ "Синергія" - російський виробник) наведено в табл. 3.1.

Збалансована система показників і дві стратегії створення вартості

Рис. 3.4. Збалансована система показників і дві стратегії створення вартості

Коментарі за показниками таблиці:

■ валова маржа = валовий прибуток/виручка (цей показник суттєво залежить від асортименту продукції, тобто від "портфеля брендів");

■ горіх = операційні витрати. Частка маркетингових витрат у виручці суттєво впливає на значення маржі прибутку. За закордонним компаніям частка операційних витрат у виручці (горіх % sales) традиційно велика;

■ маржа EBITDA = EBITDA / виручка.

Таблиця 3.1. Порівняльний аналіз рентабельності продажів і частки маркетингових витрат у продажу

Порівняльний аналіз рентабельності продажів і частки маркетингових витрат у продажах

Джерело: дані компаній, розрахунки аналітичного департаменту Банку Москви.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стратегія і фінансова модель компанії
СТРАТЕГІЇ МІЖНАРОДНОГО РОЗВИТКУ КОРПОРАЦІЙ
Первинний контакт з конфліктуючими сторонами та вибір стратегії медіації
Рекомендації з побудови фінансової моделі компанії
Методи вибору відповідної стратегії
Вибір стратегії
Розвиток малого бізнесу в США
Функціональні моделі бізнес-процесів
Фінанси і фінансові стратегії
Стійке зростання і фінансові стратегії
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук