Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце в мистецькому процесі

Імпресіоністи провели колористичну революцію. Тіні на їх полотнах виявилися кольоровими (К. Моне), сніг не білим, а блакитним, вбирающим у собі колір неба (В. Грабар). Імпресіоністи розкладали складні тони на складові їх чисті кольори сонячного спектру і писали тільки чистим, "основним" кольором (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий). Ніяких півтонів на палітрі. На основі цих художніх досягнень, як їх продовження і розвиток виник постімпресіонізм. Його найважливішою особливістю стало прагнення до декоративності. Це прагнення найбільш повно проявилося у творчості Анрі Матісса. Декоративність полотен постімпресіоністів прокладала шлях нового художнього напрямку, який народився на основі традиції декоративності, - абстракционизму.

Все в природі і в людині, на думку Сезанна, "ліпиться у формі кулі, конуса і циліндра". Сезанн розглядав картину як структуроване зображення форми. Тим самим Сезанн вплинув на народження кубізму. Між постімпресіонізмом і формуванням кубізмом йшло художнє взаємодія (наступність і відштовхування): кубізм волів тілесність імпресіоністських нюансів настрою і кольору.

Особливості методу.

Сприйняття глядачами Розкриваючи метод творчості Сезанна, Н. Дж. Коллінгвуд писав:

Зміни, що прийшли в живопис в самому кінці XIX століття, були справжньою революцією. Протягом цього століття всі вважали, що живопис - це "зорове мистецтво і що художник - перш за все людина, яка користується очима і використовує руки тільки для того, щоб записати те, що відкрили йому очі. Потім з'явився Сезанн і став писати як сліпий. Його натюрморти, в яких зберігається сама сутність його таланту, подібні груп предметів, ощупанных руками; кольором він користується не для того, щоб відтворити те, що бачить, дивлячись на них, а для того, щоб записати майже у вигляді алгебраїчної формули те, що він відчув при обмацуванні (Коллінгвуд. 1999. С. 138).

Запис побаченого "майже у вигляді алгебраїчної формули" і є відхід від традиційної живопису в бік інтелектуальної декоративності постімпресіонізму.

У критиці та мистецтвознавстві з приводу творчості постімпресіоністів відсутній той захват, який став звичайним для сприйняття імпресіоністів. Так, Н. Дж. Коллінгвуд вважає, що пейзажі Сезанна втратили майже всі сліди зрительности. "Дерева ніколи так не виглядали такими вони повинні постати перед людиною з закритими очима, людиною, який натрапив на них, марячи наосліп" (Коллінгвуд. 1999. С. 138).

Живопис постімпресіоністів

Характеризуючи особливості живопису постімпресіоністів, критика відзначала: "Сірка, Сезанн, Ван Гог і Гоген відкривають нову еру в живописі: Сірка - своїм прагненням до структурної єдності, до об'єктивного методу; Ван Гог - своїм кольором, який перестає грати описову роль;

Гоген - сміливим виходом за межі західної естетики, і особливо Сезанн - рішенням просторових задач" (Раа1еп. 1944).

Портрети Сезанна глибоко проникають у внутрішній світ портретованого і створюють образи, сповнені життя, настрою, характеру. В автопортретах Сезанн не лестить собі, але й не засуджує себе і не кається. В них художник не ідеалізуючи себе, але стверджує, що ніщо людське йому не чуже, що слід віддати Богу - богове, кесарю - кесареве, а людині - людське.

Ван Гог (1853-1890) звільнився від того, що він називав паризьким впливом, яке диктувало надто легковажне і безтурботне сприйняття реальності, і став стверджувати своє трагічно-напружене бачення світу.

Ван Гог часто писав образи людей нижчих верств суспільства (наприклад, "Прогулянка в'язнів"). В їх образі художник знаходив риси "жахливих людських пристрастей".

Інтелектуальний декоративізм Ван Гога особливо виразно проявився при написанні портретів духовно багатих особистостей (дивись, наприклад, "Портрет доктора Рея"). Тут художнику вдається передати внутрішній світ персонажа, його думки і почуття, зберігаючи при цьому позбавлене перспективи декоративно-площинне (майже "килимове") простір.

Живописна техніка Ван Гога экспрессивна, абсолютно оригінальна, самостійна і химерна - він накладає паралельні мазки звиваються лініями. В ім'я експресії він часто деформує і перебільшує форму, робить колір на полотні гранично інтенсивним. Ці відкриття Ван Гога пізніше використовували живописці іншого художнього напряму - експресіонізму.

Ван Гог зазнавав духовні кризи і потребував допомоги психіатра. Збирач картин імпресіоністів і постімпресіоністів доктор Гаше вів терапевтичні бесіди з Ван Гогом і надавав позитивний вплив на душевний стан хворого. Однак 27 липня 1890 року Гаше не виявилося поряд з художником, у якого почався напад психічного розладу. Тридцятисемирічний Ван Гог, який перебував у розквіті творчих сил, вистрілив собі в груди і покінчив життя самогубством.

Поль Гоген (1848-1903) вивчав колір не тільки заради декоративних ефектів, він вільно користувався ним, не обтяжуючи себе путами подібності кольору на полотні з реальним кольором об'єктів зображення. Гоген відходить від імпресіоністського негласного принципу не використовувати темні та чорні кольори і, наприклад, в картині "Стоги в Бретані" використовує ці заборонені кольори. Присутні ці кольори і в "острівному" (таитянском і мартиникском) циклі гогеновских робіт. Він вважав, що імпресіоністи шукають те, що доступно оці, і не звертаються до таємничих глибин. Сам же

Гоген шукав способи проникнення в ці глибини. Його автопортрети - це і самопізнання, і самокритика. Гоген, як і Сезанн, в своїх автоизображениях не лестить собі, він відвертий і чесний у запечатлении і своїх достоїнств, і своїх слабкостей. Більш того, Гоген дозволяє собі самоіронію, на яку автори не наважувалися з часів поезії Гейне та творів інших романтиків.

Майже з сентиментальним розчуленням, але і з м'якою іронією малює Гоген пасторальні сільські пейзажі, побутові сценки з життя людей третього стану, середнього класу. Художнику знайомі і близькі їх повсякденні турботи, їх роздуми про радощі і тяготи життя.

Декоративність кольору була однією з найсильніших сторін живопису Гогена. Він прагнув передати всю барвистість життя в тропічних широтах. Гоген писав свої головні "острівні" роботи - портрети аборигенів і жанрові сцени - на островах Мартініка і Таїті. У цих роботах Гогена представлений неповторний світ - гармонійний і повний глибокого внутрішнього напруги, відверто чуттєвий і повний загадкової, невідомої європейцям мудрості.

Анрі Матісс (1869-1954) - знакова, ключова, класична і особливо представницька фігура постімпресіонізму. В його творчості принципи інтелектуального декоративізму досягли вищої і закінченої форми свого розвитку.

Матісс у 1905-1906 рр. став главою школи фовістів (диких), які вважали основою своєї творчості вироблення яскравого художнього почерку. Творчість Матісса французький словник сучасної живопису називає мостом, що з'єднує вчора і завтра (Hazann. 1962. Р. 180).

Матісс відштовхувався від творчості імпресіоністів. Він писав про їх картинах: "Це справжнє кишение. Ми хочемо іншого. Ми йдемо до ясності шляхом спрощення ідей і пластики. Наш єдиний ідеал - ціле. Деталі зменшують чистоту ліній, вони завдають шкоди емоційної інтенсивності, ми їх відкидаємо..."; "Я хотів бачити більше, ніж їх витончена градація тонів і їх постійні експерименти...".

Доброзичливо налаштовані глядачі на перших виставках імпресіоністів говорили про те, що контраст теплих і холодних тонів виділяє якесь тепло. Матісс довів цей принцип до досконалості, будуючи свої пейзажі, натюрморти і фігурні композиції на контрасті помаранчевого і синього, червоного і темно-зеленого, чудово передаючи свої асоціації в сприйнятті розпеченого літнього повітря, енергії танцю, прохолоди та свіжості води.

Як і в інших постімпресіоністів, відхід від художніх принципів імпресіонізму у Матісса висловився і відмову від заборони на використання чорного кольору. Це не стільки колористична зрада імпресіонізму, скільки відхід від його безтурботно радісного і оптимістичного сприйняття життя. Коли на зміну вишуканого та витонченого XVIII ст., що закінчилося як прелюдією XIX ст. Великою французькою революцією, після наполеонівських воєн прийшла соціальна стабілізація, здавалося, що світ - затишний притулок світла і сонця, світлих фарб, яскравих кольорів. Предмети в цьому просветленном світі були оточені пленером, іскристим від сонячного світла повітрям. Але в кінці XIX - початку XX ст. чуйне серце художників вловлювало наближення грози нової епохи - епохи двох світових воєн, Освенціма, Гулагу, Хіросіми. Зміна колористичної гами у постімпресіоністів відображає наростаючий трагізм світу, і в їх святково яскраві картини-панно вторгаються напруженість і чорна фарба - свідоцтво початку кінця сонячної безтурботності людини.

Зв'язок із соціумом

Постімпресіоністи при всьому своєму радісному, сонячному, многокрасочном і оптимістичного бачення світу не вписувалися в його соціальний устрій. Ще їх попередник Тулуз-Лотрек відкинув цивілізоване суспільство і провів життя в борделях. А постімпресіоніст Гоген помер на Гаїті, пішовши від європейської цивілізації епохи, яку слідом за Шпенглером можна назвати початком заходу Європи. Ван Гог ж відкинув цивілізований світ, впавши в божевілля і покінчив життя самогубством.

Постімпресіоністи-живописці іноді вступали в художнє взаємодія з літературою. Так, Ван Гог розмірковував про твори літератури і мальовничі творчі задуми часом формував у світлі досвіду літератури. Не випадково одна з його робіт - голова, яку він "мимоволі написав" після прочитання "Жерминали" Золя.

У сфері архітектури, прикладного і декоративного мистецтва завдяки впливу постімпресіонізму посилилася декоративність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Метод простого додавання нерозкладного залишку
Облік місцевих особливостей при виборі методу побудови вибірки
Метод і його особливості.
Живопис
Живопис
Живопис
Естетика і соціум
ОСОБИСТІСТЬ І СУСПІЛЬСТВО: ЛЮДИНА В СОЦІУМІ, СОЦІАЛЬНЕ В ЛЮДИНІ
Інформаційний супровід і зв'язку з громадськістю під час переговорів: нові інформаційні технології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси