Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ

Питання 75. Становлення незалежної Республіки Білорусь

У 1989-1990 рр. КПРС необоротно втрачала реальну владу, почався процес її організаційного розпаду. Республіканські компартії Латвії. Литви та Естонії заявили про свій вихід з КПРС. У березні 1990 р. під тиском опозиційних сил була скасована стаття 6 Конституції СРСР 1977 р. про керівну роль КПРС. Одночасно М. Горбачов був обраний Президентом СРСР. У його руках формально перебувала вся влада в країні. Розпад КПРС дав поштовх розпаду СРСР. З весни 1990 р. почався "парад суверенітетів" - рух союзних республік за повний державний суверенітет. Першими заявили про свій суверенітет Литва. Латвія і Естонія. Процес суверенізації прискорився і став загальним після прийняття 12 червні 1990 р. I з'їздом народних депутатів РРФСР Декларації про державний суверенітет РРФСР. Протягом кількох місяців до "параду суверенітетів" приєдналися інші республіки Союзу РСР.

27 липня 1990 р. сесія Верховної Ради УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет Білоруської РСР. Між дев'ятьма республіками СРСР велися переговори про укладення нового Союзного договору. У березні 1991 р. відбувся референдум з цього питання. 76.4 % голосуючих висловилися за збереження Союзу. В БРСР цей показник був ще вищим і становив 82,7%. Спроба консервативних сил в КПРС усунути М. Горбачова від влади і зберегти СРСР у серпні 1991 р. зазнала краху і прискорила розпад СРСР. 25 серпня позачергова сесія Верховної Ради УРСР прийняла закон "Про надання статусу конституційного закону Декларації Верховної Ради Білоруської РСР про державний суверенітет Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки" та постанову "Про забезпечення політичної та економічної самостійності Білоруської РСР". Це означало юридичне оформлення незалежності Білорусі. 19 вересня 1991 р. Верховна Рада затвердила нову назву "Республіка Білорусь", в скороченому варіанті - "Білорусь".

Державними символами Республіки Білорусь були затверджені герб "Погоня" і прапор трьома біло-червоно-білими горизонтальними смугами. 18 жовтня 1991 р. був прийнятий Закон "Про громадянство Республіки Білорусь".

25 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон "Про департизацію органів державної влади і управління Білоруської РСР, державних підприємств, установ та організацій і власності Комуністичної партії Білорусі" і постанову про тимчасове призупинення діяльності КПБ-КПРС на території БРСР. У 1993 р. діяльність комуністичної партії була знову дозволена.

8 грудня 1991 р. у Біловезькій пущі було денонсовано (оголошений таким, що втратив чинність договір 1922 р. про утворення СРСР і створено Співдружність Незалежних Держав (СНД). У СНД увійшли 12 країн. Столицею СНД було визначено р. Мінськ.

Після проголошення незалежності почалося формування органів державного управління, були створені збройні сили, організовано митна служба, банківська система і т. д.

15 березня 1994 р. була прийнята Конституція (Основний Закон) Республіки Білорусь, яка закріпила суверенітет республіки. За Конституцією країна проголошувалася унітарною демократичною соціальною правовою державою. У республіці вводилася президентська форма правління. 10 липня 1994 р. першим Президентом Республіки Білорусь був обраний Л. Р. Лукашенко. За нього проголосувало понад 80% брали участь у виборах громадян.

У 1996 р. за ініціативою Президента Республіки Білорусь відбувся референдум з питання прийняття нової редакції Конституції і деяких інших питань. За прийняття Конституції із змінами і доповненнями висловилися понад 70% виборців. У відповідності з новою редакцією Конституції Республіки Білорусь був сформований представницький і двопалатний законодавчий орган - Національні збори. Він складається з Палати представників (склад обирається населенням) і Ради Республіки (частина обирається від областей і р. Мінська, частина призначається Президентом Республіки Білорусь). Виконавчу владу в Республіці Білорусь здійснює Уряд - Рада Міністрів, підпорядкований Президенту та підзвітний Парламенту. Судова система Республіки Білорусь складається з Верховного Суду, обласних, районних, військових судів. Мінського міського та ін. Контроль за конституційністю правових актів здійснює Конституційний Суд Республіки Білорусь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Глобалізація як історичний процес
Податкова система Республіки Білорусь
Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Правове положення іноземних інвесторів на території Республіки Білорусь
Податкові системи країн - членів Митного союзу (Республіки Казахстан і Республіки Білорусь)
Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Податкова система Республіки Білорусь
Правове положення іноземних інвесторів на території Республіки Білорусь
Зовнішня політика Росії та інших республік у період руйнування СРСР
Податкові системи країн - членів Митного союзу (Республіки Казахстан і Республіки Білорусь)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси