Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Торгівля; грошова, кредитна та податкова системи

Прогрес сільського господарства, успіхи міського ремесла стимулювали розвиток стійких ринкових зв'язків між окремими регіонами західноєвропейських держав, сприяли формуванню в них внутрішніх ринків. Формою організації внутрішньої торгівлі були міські ринки, сільські та обласні ярмарки.

Внутрішню торгівлю стримували такі фактори, як низька купівельна спроможність селян, що становили більшість населення будь-якої європейської країни, відсутність ґрунтових та шосейних доріг, небезпеки, подстерегавшие торговців, феодальна роздробленість. Для збільшення поборів феодали будували непотрібні мости і переправи; дороги, що ведуть в нікуди " - займалися прямим грабунком купецьких возів.

Перевезення товарів була пов'язана зі значними витратами. Для середньовічної Німеччини, вона, наприклад, становила в середньому 10% від ціни товару.

Ціна варіювалася залежно від країни та історичного періоду. Так, у 1320-1321 рр. ціна на сукно, закупавшееся в Нідерландах і надсилається у Флоренцію, з-за транспортних витрат підвищувалася від 11,7 до 20,3%. Багато товари практично не перевозилися на далекі відстані. У XVII ст. доводилося платити від 100 до 120 ліврів, щоб доставити з Бонна в Париж бочку з вином, яка коштувала не більше 40 ліврів.

Для взаємного захисту в шляху і на ринках, усунення конкуренції за допомогою угод за умовами збуту (цін, мір ваги, довжини тощо) купці об'єднувалися в гільдії. Подібно ремісничим цехам, вони об'єднували купців за професійним інтересам (наприклад, місць торгівлі або видами товарів), так що у великих містах було кілька гільдій. Торгові гільдії забезпечували своїм членам монопольні або привілейовані умови в торгівлі і правовий захист, надавали взаємодопомогу, були релігійними і військовими організаціями. Найбільш могутніми були об'єднання, монополизировавшие торгівлю сукном.

В купецької середовищі міста процвітали родинні та корпоративні зв'язки. До неї підключалися і купці з інших міст. Звичайними стали так звані торгові доми - сімейні купецькі компанії. У Середні століття розквітла така форма торгового співробітництва, як пайові товариства (складничество, компаньонаж, комменда). У XIII ст. виник інститут торгових консулів, які захищали комерційні інтереси і особистість купців, які здійснювали операції за межами своїх міст і країн.

Найбільшого розмаху досягла зовнішня торгівля в період зрілого феодалізму. Основна частина вантажоперевезень здійснювалося водним шляхом як найбільш безпечним і економічним. Морські торговельні маршрути сприяли певною "свободу торгівлі". З XII ст. вартість зерна в Англії зростала на 15%, якщо його транспортували по суші на відстань 80 км, в той час як гасконской вино, яке прибуло з Бордо в Хол або в Ірландію, коштувало всього на 10% дорожче, незважаючи на довгий "подорож морем.

Особливо активно міжнародна торгівля здійснювалася за двома напрямками.

Перший напрямок - це торгівля зі Сходом. Пріоритет у ній належав північноіталійських містах, таких як Генуя і Венеція. Купці цих міст надавали хрестоносцям кораблі, натомість отримуючи можливість вільного заходу в східні порти. Тут вони засновували свої факторії і користувалися різними привілеями. Венеціанські купці мали право безмитної торгівлі з усіма грецькими містами. Назад у Західну Європу везли предмети розкоші, прянощі, основними споживачами яких були вищі верстви дворянства, духовенства і міщан. Оскільки експортувати ліс, метал, зброя, зерно, смолу, дьоготь, кораблі забороняв Ватикан, вважаючи їх стратегічними товарами, відбувався відтік золота і срібла з Європи на Схід. Італійські купці, монополізувавши торгівлю з Сходом, отримували досить високі доходи - прибуток становила 25-40%.

Другим напрямком морської торгівлі був Північний шлях, що з'єднував через Північне і Балтійське море Східну і Західну Європу. Структура товарообігу була представлена зерном, худобою, лісом, шкірами, прядивом, льоном, воском, хутром, металевими виробами, вовняними тканинами. Незважаючи на невисоку прибуток (5-8%), торгівля в цьому районі мала велике значення для розвитку європейської економіки, оскільки забезпечувала не тільки споживчі, а й різноманітні потреби ремісничого виробництва. Порівняно низька прибуток компенсувалася масштабними обсягами товарообігу і істотно меншим ризиком.

З XIII ст. "північна" торгівля була монополізована торговим "товариством", відомим під назвою Гапза, в яке входило від 60 до 170 переважно північнонімецьких міст. Представники ганзейських міст збиралися на регулярні з'їзди, рішення яких були обов'язковими для всіх її членів. У приморських містах і державах Ганзейський союз відкрив свої представництва: на сході в Новгороді, на заході в Лондоні. Союз мав свій флот і військові загони. У пору свого розквіту Ганза вела, не без успіху, збройну боротьбу з деякими західноєвропейськими державами, наприклад з Данією. Обрання короля в цій країні могло відбутися лише за згодою Ганзейського союзу. Ганза отримала у володіння ряд фортець на півдні Скандинавського півострова. Економічна роль цього союзу була двоїстою. З одного боку, він сприяв розвитку посередницької торгівлі на величезній території, відстоював комунальні свободи своїх членів від домагань феодальних володарів, об'єднав північнонімецькі міста. З іншого боку, відбувалося відокремлення економічних інтересів цих міст від інтересів інших частин країни, купці інших країн були не в змозі конкурувати з настільки потужною організацією.

На перетині північного і південного торгових шляхів організовувались ярмарки. Найбільш відомими і значними були ярмарки у Франції і Фландрії. Тут купці продавали і купували східні товари; французькі вина і сукна; німецькі лляні тканини, вироби з металу; англійські олово, свинець, вовна.

Значні масштаби виробництва товарів, які могли продаватися за стандартами і зразками, зростаюча регулярність обміну всередині національних ринків і між країнами сприяли створенню оптових ринків, тобто бірж. Перша з них виникла в 1406 р. в голландському місті Брюгге біля будинку багатія ван дер Бурса. На його фасаді будинку, як символ багатства, був зображений герб у вигляді трьох гаманців, які на позднелатинском позначалися словом "бурс". Дещо пізніше виникли товарні біржі в Венеції, Генуї, Флоренції. Поява бірж свідчило про досить розвиненій системі економічних відносин, високого ступеня правової культури.

Поглиблення суспільного поділу праці, розвиток товарно-грошових відносин, вимагали детального юридичного оформлення договорів і угод. Різноманітні правовідносини закріплювалися різними юридичними документами (грамотами, хартіями, актами), що значно підвищило роль інституту нотариев. Вони отримували спеціальну юридичну освіту і володіли особливим статусом, який давався їм імператорами, королями, римськими папами. Нотарии становили документи по строго певних зразків для кожного тіна актів. У разі порушення умов угоди постраждала сторона могла уявити нотаріальний акт до суду як офіційний документ для розбору справи. Нотаріальними актами оформлялися купівля-продаж майна, боргові зобов'язання, здача в оренду, контракти з транспортування вантажів і фрахт судів, укладання комерційних угод і освіта торгових товариств, заповіт, дарування, відпуск на волю кріпаків і т. д.

Розширення торгівлі, особливо зовнішньої, вимагало все більшої кількості грошей. Головними проблемами розвитку грошової системи в період середньовіччя були брак дорогоцінних металів, псування монет, велике число монетних систем, відплив золота і срібла на Схід.

Для забезпечення правильності торговельних угод в Італії з XII ст. почали карбувати важку (вагою понад 20 м) срібну монету - гроссо. Поки карбування цих монет знаходилась в руках італійських майстрів, вони були повноцінними. Але незабаром її почали чеканити і за межами Італії, що призвело до знецінення монети. "При платежах сріблом панував звичай зважувати метал, здебільшого на марки, при всіх більш-менш великих платежах, так як монети складалися з абсолютно чистого срібла і, отже, все було у вазі, - писав Маркс К. - Тому назви фунт (лівр, ліра) і марка частково позначали уявні або рахункові монети, частково перейшли на реальні срібні монети... динарії та крейцери. У Німеччині ці динарії називалися пфеннингами (пенниг, пеннинг, феннінг)... Ще одне найменування динарії, починаючи з початку XII ст. у Німеччині, Нідерландах і Англії пов'язане із зіркою (stern), зображеної на ньому замість хреста: стернлинг, стерлінги, старленги".

Необхідність у повноцінних засобах обігу призвела до появи у ХІІІ ст. золотої монети вагою 3,25 г, відомої як "голден". У Голландії монета отримала назву гульден, у Флоренції - флорин, у Франції - екю, в Англії - соверен, у Венеції - дукат. З XV ст., завдяки відкриттю нового срібного рудника в Німеччині - Ийохимшталя, почалася чеканка знаменитого німецького талера, вага якого досягала 30 м2. Цю монету чекала та ж доля, що і золоті монети - швидке знецінення.

Ріст та інтенсивність товарообміну на зовнішніх ринках, різноманіття монетних систем зумовили виділення особливої професії міняв, отримали назву банкірів. Перші банкіри з'явилися в Ломбардії (північна Італія) у XII ст. Тому слово "ломбардец" в Середні століття стало синонімом банкіра і лихваря збереглося пізніше в іменуванні ломбардів. Техніка меняльного справи була проста: обмін монет, потім обмін готівкових монет на безготівкові гроші, в ролі яких стали виступати векселя. Його ціна визначалася тими готівковими грошима, на які він обмінювався. Угоди облекались в письмову форму: вексель перетворювався в розписку, посвідчується нотаріусом. Розмінні та кредитні операції призвели до створення спеціальних банківських контор. Великі банкіри мали відділення своїх контор майже у всій Європі. В основному такими операціями в середньовічній Європі займалися італійці.

Італійські банкіри, будучи активними учасниками міжнародних ярмарків, вдосконалювали вексельна справа. Поступово вони стали практикувати принцип подвійного бухгалтерського запису (з XIV ст.), безготівковий переказ грошових сум, брали гроші на зберігання і виплачували за це відсотки, надавали позики. Великі банкірські будинки Італії та Німеччини (Медічі, Фуггери та ін) розширили свою діяльність. Крім банківських операцій вони займалися виробничою і торговою діяльністю, виступали в якості кредиторів західноєвропейських королів.

У житті феодального суспільства місто займав особливе місце - він став вирішальним фактором його еволюції, визначав перспективи розвитку суспільства в цілому.

Будучи центром ремесла і торгівлі, місто створило умови для вирішальних зрушень у розвитку техніки, які забезпечили перехід до промислового виробництва.

Привілеї і вольності, здобуті містами, створили городянам статус особливого стану, яке було представлено в органи станового представництва на загальнодержавному та місцевому рівнях. Визнання городян в якості самостійних суб'єктів економічних, політичних і правових відносин сприяло виробленню в суспільстві нової системи цінностей, в якій права людини не визначалися приналежністю до привілейованих станів. Місто домігся самоврядування та реалізовував принципи колективної виборної влади на противагу авторитарному і ієрархічним світу духовних і світських феодалів.

Нарешті, в місті створювалися особливі форми культури і духовного життя, які сприяли зародженню світської свідомості, розвитку раціонального знання. Виникли в містах університети перетворювалися в центри не тільки освіти, але і вільнодумства. Оформлення в Західній Європі нової ідеології гуманізму й культури Відродження було нерозривно пов'язано з міським життям і культурою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюція товарно-грошових відносин та податкової системи
Взаємодія бюджетно-податкової і кредитно-грошової політики (змішана політика) в моделі IS-LM
Становлення кредитної системи Росії в процесі розвитку товарно-грошових відносин
Грошова маса, грошовий ринок та грошово-кредитна система
Грошово-кредитна політика регулювання ринкової економіки
Кредит та кредитна система
Модель IS-LM та ефективність бюджетно-податкової і кредитно-грошової політики
Грошово-кредитна система, кредит і банки
Розробка грошово-кредитної політики
Грошово-кредитна політика Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси