Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Адміністративне та фінансове право

Вони відносяться до галузей публічного права і характеризуються деякою спільністю предмета правового регулювання. Фінансове право регулює суспільні відносини, що пов'язані зі збиранням, акумуляцією, розподілом і витрачанням грошових коштів у державі, активними учасниками яких є виконавчі органи державної влади. При регулюванні бюджетних та податкових відносин фінансове право спирається на адміністративне право з питань статусу і компетенції відповідних виконавчих органів державної влади. Захист регульованих фінансовим характером суспільних відносин здійснюється за допомогою адміністративно-правових засобів [45. Гл. 15, ст. 15.1-15.261.

Адміністративне і кримінальне право також не позбавлені ознак взаємодії. Кримінальне право передбачає, зокрема, відповідальність за злочини, вчинені у сфері регульованих адміністративним характером суспільних відносин. Адміністративне право регламентує разом з низкою інших правових галузей (наприклад, цивільним правом) економічну діяльність. Кримінальне право забезпечує її захист, передбачаючи відповідальність за перешкоджання законної підприємницької діяльності, реєстрацію незаконних оборудок із землею. Таким чином, кримінальне право забезпечує реалізацію і захист адміністративного права. Часто адміністративне правопорушення переростає у злочин (дрібне хуліганство - у кримінально каране хуліганство, адміністративні правопорушення проти власності - злочини, що посягають на власність).

У КК РФ є ряд глав, в яких передбачена кримінальна відповідальність за злочини, прямо зачіпають сферу діяльності державної адміністрації та адміністративно-правового регулювання. Це стосується злочинів проти прав і свобод людини і громадянина, злочинів у сфері економічної діяльності, злочинів проти громадської безпеки, здоров'я населення і суспільної моральності, екологічних злочинів, злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту, злочини в сфері комп'ютерної інформації, злочинів проти основ конституційного ладу і безпеки держави, державної влади, інтересів державної служби, порядку управління та ін [52. Гл. 19, 22, 24-30, 32, 33].

У взаємодії між собою знаходяться адміністративне та цивільне процесуальне право. Цивільний процесуальний кодекс РФ в низці глав прямо встановлює порядок виробництва по справах, що випливають з публічних правовідносин, отже, і адміністративно-правових відносин. Суди загальної юрисдикції розглядають, наприклад, справи про оскарження нормативних правових актів, рішень і дій (бездіяльності) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, державних і муніципальних службовців [41. Ст. 245]. Природно, це можуть бути спори з нормативним правових актів, рішень і дій (бездіяльності) органів державної виконавчої влади, їх посадових осіб і службовців. Серед категорій справ, що випливають з адміністративно-правових відносин та розглянутих у судах, справи про відмову в дозволі на виїзд із Росії її громадян, а також оскарження військовослужбовцями рішень, дій (бездіяльності) органів військового управління або командирів (начальників) військових частин. У ЦПК РФ передбачено окреме провадження з окремих категорій справ, які також можуть належати до сфери адміністративно-правового регулювання. До них належать справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення і зачіпають діяльність органів запису актів громадянського стану [41. Гл. 27-30, 36].

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суб'єкти адміністративного права: поняття і види. Адміністративно-правовий статус громадянина, іноземця, особи без громадянства
Адміністративне право
Основи адміністративного права
Адміністративне право і галузь права, наука і навчальна дисципліна
Основні інститути адміністративного права
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі фінансів
Джерела адміністративно-процесуального права
Джерела адміністративного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси