Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Аудит
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Стандарти аудиторської діяльності

Класифікація стандартів аудиторської діяльності

Стандарти поширюються на різні сфери діяльності: науку, техніку, промисловість і сільське господарство, виробництво, будівництво, охорона здоров'я, транспорт і ін стандартизація Торкнулася і сфери бухгалтерського обліку та фінансового контролю, включаючи і аудит.

Стандарт (від англ. standard - норма, зразок, мірило) в широкому сенсі слова - зразок, модель, що приймаються за вихідні для зіставлення з ними інших об'єктів; нормативно-технічний документ по стандартизації, що встановлює комплекс норм, правил, вимог до об'єкту стандартизації і затверджений компетентним органом.

Аудиторські стандарти поділяються на міжнародні та національні.

Міжнародні стандарти аудиту (MCA) розробляються Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ). У передмові до MCA зазначається, що їх слід застосовувати тільки до суттєвих аспектів, що свідчить про можливості використання національних нормативних актів, що регулюють аудит фінансової або іншої інформації в кожній окремій країні. У цьому зв'язку доцільно розробляти національні стандарти аудиту та супутніх послуг для більш повного врахування особливостей національних систем законодавства, оподаткування, бухгалтерського обліку та інших аспектів фінансово-господарської діяльності організацій і підприємств.

Країни - члени МФБ можуть застосовувати MCA в якості своїх національних стандартів. З цією метою Комітет з міжнародної аудиторської практики (КМАП) підготував текст заяви, який може бути використаний для визначення юридичної сили прийнятих стандартів та можливості їх використання в конкретній країні.

Можливі кілька варіантів використання MCA і національних стандартів. Перший варіант передбачає застосування тільки MCA. Другий - створення та використання національних стандартів аудиту. І нарешті, третій, так званий комбінований варіант передбачає як розробку національних (за основними напрямами), так і використання міжнародних стандартів (за загальним проблемам).

Росія вибрала другий варіант, який передбачає розробку повної гами національних стандартів.

У відповідності зі ст. 7 Федерального закону від 30.12.2008 № 307-ΦЗ національні стандарти аудиторської діяльності підрозділяються на дві групи: федеральні та стандарти аудиторської діяльності саморегулівної організації аудиторів.

Федеральні стандарти аудиторської діяльності визначають вимоги до порядку здійснення аудиторської діяльності, а також регулюють інші питання, вони розробляються у відповідності з MCA і є обов'язковими для аудиторських організацій, індивідуальних аудиторів, а також СРО аудиторів та їх працівників.

Стандарти СРО аудиторів визначають вимоги до аудиторських процедур, додаткові до вимогам, встановленим федеральними стандартами аудиторської діяльності, якщо це обумовлюється особливостями проведення аудиту або особливостями надання супутніх аудиту послуг. Такі стандарти не можуть суперечити федеральним стандартам аудиторської діяльності, не повинні створювати перешкоди здійсненню аудиторськими організаціями, індивідуальними аудиторами аудиторської діяльності. Вони є обов'язковими для аудиторських організацій, аудиторів, які є членами зазначеної СРО аудиторів.

Аудиторські організації та індивідуальні аудитори вправі розробляти для своїх потреб регламенти, інструкції, власні стандарти аудиторської діяльності, які не можуть суперечити федеральним правилам (стандартам) аудиторської діяльності. Вимоги правил (стандартів) аудиторської діяльності аудиторських організацій і індивідуальних аудиторів не можуть бути нижче вимог федеральних правил (стандартів) аудиторської діяльності і внутрішніх правил (стандартів) аудиторської діяльності СРО об'єднання, членами якого вони є.

Аудиторські організації та індивідуальні аудитори відповідно до вимог законодавчих та інших нормативних правових актів РФ і федеральних стандартів аудиторської діяльності мають право самостійно вибирати прийоми і методи своєї роботи, за винятком планування і документування аудиту, складання робочої документації аудитора, аудиторського висновку, які здійснюються відповідно до федеральними правилами (стандартами) аудиторської діяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральні стандарти аудиторської діяльності
Міжнародні стандарти аудиторської діяльності
Аудиторська діяльність: поняття, цілі, завдання
Внутрішні стандарти аудиторських організацій
Стандарти саморегулівних організацій аудиторів, аудиторських організацій і індивідуальних аудиторів
Міжнародні стандарти аудиторської діяльності
Федеральні стандарти аудиторської діяльності
Цілі та завдання аудиторської діяльності. Її класифікація
Аудиторська діяльність: поняття, цілі, завдання
Внутрішні стандарти аудиторських організацій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси