Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Конфлікти низької інтенсивності: геополітика "керованого хаосу"

Війни нового століття: метаморфози насильства

Видатний німецький військовий теоретик Карл фон Клаузевіц (1780-1831) визначав війну як "зіткнення двох живих сил", кінцевою метою якої є "знищення супротивника". Він з неприхованою іронією ставився до "філантропам", які уявляли, що можливо обеззброїти і знищити супротивника штучним чином, без особливого кровопролиття. В той суворий час введення у філософію війни принципу обмеження і помірності уявлялося цілковитим абсурдом. Проте через два сторіччя, на початку нинішнього століття, погляди на філософію війни докорінно змінилися.

Формальне оголошення війни - справа досить далекого минулого. Мабуть, ця традиція повною мірою дотримано європейцями останній раз під час Другої світової війни, коли посли Франції та Великобританії повідомили нацистську Німеччину про початок військових дій (3 вересня 1939 р.). Але, на жаль, відмова від формального оголошення війни не привело до припинення реальних військових зіткнень. Сучасний світ сповнений затяжних кривавих конфліктів, які починаються і тривають без будь-яких офіційних попереджень. Аналітики навіть придумали новий термін, який характеризує сучасну геополітичну ситуацію, - "новий глобальний безлад", а військові ввели в обіг поняття конфліктів низької інтенсивності і сурогатних воєн, щоб операціонально пояснити нові підходи до ведення військових дій.

У 2002 р. в Нідерландах в рамках Міжнародної програми досліджень причин порушення прав людини (РЮОМ) був опублікований звіт, присвячений динаміці конфліктів у сучасному світі. За даними звіту, в 2001 р. у світі було зафіксовано 23 конфлікту "високої інтенсивності", що забрали життя 125 тис. осіб, 79 "конфліктів низької інтенсивності" (в кожному з яких загинуло від 100 до 1 тис. осіб), а також 38 "конфліктів з елементами насильства", де загинули від 25 до 100 чоловік у кожному випадку. І лише у 35 країнах сучасного світу не було взагалі зафіксовано військових конфліктів. Таким чином, конфлікти низької інтенсивності стали тривожним симптомом сучасної геополітичної ситуації.

Конфлікт низької інтенсивності в геополітику можна визначити як військове зіткнення нижче порога стратегічної війни, без підключення основних військових сил протиборчих сторін. Такі конфлікти не мають чіткої локалізації в просторі і в часі, ведуться на території обох сторін з застосуванням терористичних актів та локальних військових операцій.

Новий погляд і новий світогляд

Причини широкого розповсюдження конфліктів низької інтенсивності і як наслідок - високу геополітичної нестабільності сучасного світу різноманітні.

Першим чинником, який, але суті, виключає тотальні війни між високорозвиненими країнами і припускає наявність конфліктів низької інтенсивності, є висока руйнівна сила зброї масового знищення, що робить стратегічні війни безглуздими актами взаємного винищення. Тому військові операції розвинених країн проти слабших держав сьогодні ведуться з допомогою високоточної зброї, і їх метою є роззброєння і підпорядкування супротивника, а не його повне знищення. Найбільш відомі приклади останніх років - військові операції США в колишній Югославії, Афганістані та Іраку, після проведення яких ці країни занурилися в перманентний стан конфліктів низької інтенсивності.

Другим фактором, що веде до розв'язання подібного роду конфліктів, є таємні операції спецслужб, які організовують так звані сурогатні війни - особливий метод ведення таємних військових дій. Експерти вважають важливими ознаками таких нетрадиційних воєн присутність держав-спонсорів, які діють конспіративно, залучення фахівців спецслужб для вербування та фінансування банд найманців, зазвичай під дипломатичним прикриттям, використання тактики раптовості, надання значних ресурсів і новітнього зброї, володіє великою вражаючою силою.

Деякі фахівці цілком відверто перераховують етапи роботи, необхідної для підготовки сурогатної війни в цілях зміни режиму в потрібній країні:

1) виберіть режим, який необхідно змінити;

2) очерняйте режим у публічних висловлюваннях, критично освещайте в пресі;

3) підкреслюйте, що це держава перебуває у чорному списку держдепартаменту США:

4) підкреслюйте, що дана держава має зв'язки з іншими терористичними організаціями;

5) будь-якими способами об'єднуйте ці терористичні організації "Аль-Каїдою";

6) об'єднуйте загрози Ізраїлю з погрозами США;

7) підкреслюйте наявність у обраного режиму зброї масового ураження;

8) використовувати доктрину превентивного удару, згідно з якою можливість загрози виправдовує односторонні дії США;

9) отримати добро конгресу на дії проти режиму;

10) отримати, якщо це можливо, резолюцію ООН, яка може виправдати воєнні дії;

11) описуйте опір ООН планам але зміни режиму в термінах її неадекватності, корупційності і застарілості;

12) описуйте опір союзників як егоїзм і антиамериканізм;

13) підтримуйте нових союзників, які прагнуть допомогти в зміні режиму;

14) вторгатися і окупуйте.

Третій фактор, що сприяє поширенню конфліктів низької інтенсивності, - так звані кольорові революції, сценарій яких був успішно апробований в Словаччині, Сербії, Грузії, Киргизії, Молдавії, на Україні, після чого обстановка в цих країнах надовго дестабілізувалася. Сценарій "оксамитової революції на експорт" передбачає наявність "спонсорів" революції, що фінансують "революційні молодіжні організації" та "опозиційні політичні партії", лідери яких є власниками грантів впливових західних фондів, спрямованих на "розвиток демократії". Відомо, наприклад, що американський фінансовий магнат Джордж Сорос (р. 1930) виділив величезні суми на підтримку "помаранчевої революції" на Україні. Кульмінаційним моментом "оксамитової революції" є масові виступи молоді на центральній площі столиці на підтримку опозиційного кандидата в президенти під час виборів, які розгортаються у вигляді перманентного шоу-концерт за участю популярних молодіжних співаків і музикантів, які підтримують молодіжну аудиторію в стані пісенно-музичного екстазу.

Цей сценарій з'явився в арсеналі сучасних політтехнологів у відповідь на тривожну статистику: передбачалося, що до 2020 р. населення найбідніших регіонів світу буде складатися в основному з молоді - контингенту найбільш неспокійний у політичному відношенні. За даними доповіді ЦРУ за 2001 р., очікувалося, що населення у віці до 30 років до 2020 р. складе відповідно в Азії - 47%, на Близькому Сході і в Північній Африці - 57%, в зоні на південь від Сахари - 70%. При цьому в більшості країн не буде умов для успішної інтеграції молоді в общество1. Все це дозволило американським політикам припустити, що безправна і розгнівана молодь, позбавлена будь-якої надії, буде самим запеклим опонентом міжнародного порядку, який хоче встановити Америка.

Історичні аналогії тут напрошуються самі собою: на початку XX століття Німеччина була країною, в якій більше полонить населення було молодше 25 років і жила в бідності, накопичуючи "молодої крові нації" спрагу реваншу. Спонтанне розвиток ситуації в Німеччині призвело до перемоги фашистської партії і розв'язування Другої світової війни. Для того щоб нинішню молодіжну енергетику найбідніших країн світу направити на безпечне для американської гегемонії русло, і були придумані нові технології "оксамитових революцій".

Четвертим чинником, що сприяє поширенню конфліктів низької інтенсивності, є зростання терористичних організацій, яким сьогодні доступні засоби потужної вражаючої сили. Сучасні високі технології стирають ефект великих географічних відстаней, і накази, віддані на одному континенті, можуть призводити до миттєвим руйнівним терактів на іншому. При цьому радіус дії і вражаючий ефект нових засобів знищення (включаючи хімічна і бактеріологічна зброя) радикально збільшився. Вже відомі випадки використання терористами нервовопаралітичного газу, як це мало місце в 1995 р. в Токіо при терористичному акті секти "Аум Сінрікьо". Лідер "Аль-Каїди" Усама бен Ладен неодноразово виступав із заявами про те, що володіє ядерною зброєю.

Аналітики відзначають, що здійснення в тому чи іншому місці акта справді високотехнологічного тероризму - питання часу. Не секрет, що сьогодні інформацію про методи терористичної діяльності, у тому числі і спеціально-технічного характеру, можна отримати в Інтернеті або на компакт-диску. Фахівці вважають, що найбільш ймовірно застосування терористами так званих " брудних бомб, які досить легко виготовити кустарним способом, використовуючи високотоксичні радіоактивні речовини у звичайному вибуховий пристрій, в результаті чого виходить нерозщеплені атомна бомба, здатна при вибуху створити радіоактивне забруднення в значній районі.

При цьому сучасні демократичні країни, будучи "відкритим" суспільством, створюють можливості для високої мобільності населення і міграції, знищуючи колись існували природні бар'єри на шляху поширення терористичних організацій. Інтернет і вся система сучасних комунікацій значно спрощують для терористичних груп проблему координації і зв'язку підпільних осередків в єдину системну організацію. Глобалізація інформаційного простору дозволяє домагатися найбільшого пропагандистського ефекту, оскільки лідери терористичних угруповань мають сьогодні можливість звертатися через Інтернет до найширшої аудиторії.

Саме сучасні засоби масової комунікації сприяли широкому поширенню націоналізму, соціального радикалізму та релігійного фундаменталізму по всьому світу. Інтернет є також важливим засобом психологічного впливу терористів на населення. Як зазначає З. Бжезинський, американська тактика "шоку і трепету" отримала противагу у вигляді паралізуючою паніки, яку терористи без особливих старань здатні посіяти в лавах свого могутнього супротивника.

Яскравим прикладом останніх років є "демонізація" засобами масової інформації фігури "терориста номер один" Усами бен Ладена: журналісти наділили його зловісною здатністю проникати всюди, поширюючи терористичні мережі "Аль-Каїди", в лавах якої налічують вже "до 50 тисяч добре підготовлених терористів".

Безсумнівно, привабливість екстремістських ідеологій зросла на тлі усвідомлення більшістю глобальної нерівності сучасного світу. До інформаційної революції та глобалізації величезна більшість людства, що живе менш ніж на один долар в день, досить покірно мирилося з бідністю, оскільки не підозрювало про рівень життя та добробуту в розвинених країнах світу. Гедонізм "золотого мільярда" викликає сьогодні почуття заздрості, обурення і ненависті, які вміло підігріваються лідерами екстремістських угруповань. Таким чином, інформаційна революція сильно політизувала сучасний світ, що також сприяло загальної дестабілізації геополітичної ситуації.

П'ятим чинником нестабільності є стрімке поширення нових форм насильства, пов'язаних з науково-технічним прогресом і новими високими інформаційними технологіями, опанувати якими здатні не тільки неурядові суб'єкти, терористичні організації, але навіть окремі хакери. Періодично робляться анонімні кібернетичні атаки, загрозливі урядам окремих високорозвинених держав з метою занурити їх у стан хаосу. Наприклад, відомі випадки відключення за допомогою анонімних терористичних актів ліній електропередачі у Великобританії, Італії, Франції та деяких інших країнах на термін від декількох годин до декількох днів. Операційна інфраструктура високорозвинених держав досить вразлива: атаки хакерів на комп'ютерні мережі, системи зв'язку та авіалінії здатні миттєво паралізувати суспільство і викликати паніку.

Крім того, анонімне застосування сучасного зброї також здатне викликати летальні епідемії і масові істерії. Наприклад, паніка в США з приводу можливої епідемії сибірської виразки після теракту 11 вересня 2001 р. і повномасштабна епідемія атипової пневмонії в Китаї в 2003 р., а потім "курячого грипу" в 2004 р., "свинячого грипу" в 2009 р. є яскравими прикладами дестабілізації суспільної обстановки в провідних країнах світу. На щастя, поступово вдалося впоратися з масовою істерією і панікою, зупинивши ланцюгову реакцію, яка загрожувала перекинутися на весь світ.

Сьогодні не можна скидати з рахунків і ще один фактор, що підсилює геополітичну нестабільність сучасного світу, - глобальну системну взаємозалежність сучасних держав, що утворюють єдину глобальну комунікаційну середу для розвитку цінних реакцій по всьому світу. Інтернет та інші масові комунікації можуть багаторазово посилювати громадський резонанс з приводу регіональних конфліктів низької інтенсивності, що в кінцевому рахунку здатна роздмухати ці конфлікти до дуже високого рівня. З жалем погодимося з думкою тих аналітиків, які підкреслюють, що світ в найближчому майбутньому буде жити при іншому, набагато більш низькому, ніж раніше, порозі терористичних загроз.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Види конфліктів
Геополітика як боротьба панидей в інформаційному просторі
Предметне поле і основні категорії геополітики
Основи профілактики насильства в сім'ї
Діагностика насильства в сім'ї
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Естетика і світогляд. Естетика і релігія
Характеристика поглядів людини
Зміна наукового світогляду
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси