Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Візантії

Середньовіччя Західної Європи не можна зрозуміти і сприйняти у відриві від мистецтва Візантії. У 330 р. імператор Костянтин заснував місто Константинополь в Малій Азії на місці стародавнього міста Візантій, який і дав назву всій східній частині Римської імперії після її поділу в 395 р. у Візантії Християнство як державна релігія поклало початок формуванню греко-східного типу культури.

Візантійське мистецтво склалося на ґрунті елліністичної культури Греції, Палестини, птолемеївського Єгипту, сассанидского Ірану. Воно пройшло у своєму розвитку ранній період, так званий "золотий вік" імператора Юстиніана (527-565), період у дійсності охоплює IV-VII ст.; період іконоборства (VIII - перша половина IX ст.); період "Македонського Відродження" (друга половина IX-XI ст.), названий так за звернення до відродження античних ідеалів при імператорі-македонянине Василя I (867-886); період консерватизму за імператорів династії Комнінів (1081 - 1185); так званий "Палеологовский Ренесанс", що почався з 1261 р., коли Михайло VIII Палеолог відняв у латинян розгромлений хрестоносцями в останньому поході Константинополь, і триває до 1453 р. - року остаточного падіння Великого міста під кинджалами турецьких яничар. Таким чином, візантійське мистецтво проіснувала тисячу років.

Це було велике мистецтво, яке дало блискучі зразки архітектури, зокрема, тип хрестово-купольного храму, сприйнятий потім в древній Русі. В якості прикладу достатньо назвати храм Софії в Константинополі (будівельники-малоазийцы Амфимий із Трал і Ісідор з Мілета), де використано римський купол, але з опорою його не на стіни, а на чотири підвалини через підпружні арки і вітрила. Центральний неф відділений від бокових колонами з спираються на них арками. Саме ці аркади італійські архітектори визнали за особливість античної архітектури і згодом стали широко використовувати такий прийом.

Софійський собор у Константинополі

Візантійці вдосконалили мозаїку, виконуючи її з кольорового скла - смальти - замість античної мозаїки з морської гальки або шматочків мармуру. Вони клали шматочки смальти під певним кутом, посилюючи мерехтіння золотого тла, що створює таємничість і містичність настрою. Підлоги і нижні частини стін прикрашалися кольоровим мармуром.

Візантійські майстри залишили світові зразки тонкого кам'яної різьби капітелей, чудову рукописну мініатюру і твори ювелірного мистецтва - перлове і золоте шиття, обробку та оформлення дорогоцінних каменів в перснях, сережки, браслети, мистецтво скла. Ці ремесла візантійці, які втікали від турків у 1453 р., поширили в Північній Італії (Венеції), в Сицилії, на Балканах, у Закавказзі, на Русі. Зазначимо, що східно-християнський тип культури став поширюватися на цих землях ще раніше разом з прийняттям нової християнської віри.

Для мистецтва Візантії характерні сувора канонічність (наслідування зразком) і имперсонализм. Це мистецтво глибоко символічно ("єство Боже безвидно й бридко, невидимо і неосяжно"). По візантійському канону ікони "складають" святі отці, а іконописець є лише виконавцем. У візантійському зображенні немає руху, воно статично, позбавлене прямої перспективи, світлотіньового моделювання, натяку на ракурс, глибину. Звичайно, все це характерно для середньовічного мистецтва в цілому, але за тисячолітню історію західного Середньовіччя воно пройшло еволюцію від церков Сен Жіль і Сен Трохим в Арлі до соборах в Ам'єні і Реймсі, від рельєфів церков Сен Лазар в Отене або Сен П'єр в Муассаке до майже круглим скульптур храмів Реймса або Страсбурга. Візантійське ж мистецтво на тисячоліття застигле в своїх догматах, пов'язане строгими канонами і нормативами. Ось чому, нам здається, в самий розквіт "Палеологовского ренесансу" Феофан Грек їде з Візантії в далеку Русь, в саму гущу вируючої художнього життя - в Новгород, де його чекають нові шляхи і можливості.

Імператор Костянтин і імператриця Зоя перед Христом. Мозаїка Софійського собору в Константинополі

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Візантії (IV-XV ст.)
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси