Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Англииские та французькі колонії в Індокитаї

Як і сусідні з ними Індія та Індонезія, країни Індокитаю рано виявилися об'єктами колоніальної експансії європейців. Ще на рубежі XVI-XVII ст. перша хвиля колонізації, португальська, помітно торкнулася бірманські держави Ава і Пегу, тайський Сіам і особливо малайські султанати. Затримавшись тут не надто довго і не досягнувши помітних успіхів, португальці в XVIII ст. поступилися місце другої хвилі колонізаторів, голландської. Не дуже енергійно торкнувшись інших країн Індокитаю, голландська колоніальна торгівля приділила особливу увагу сусідній з Індонезією Малайї. Саме тут Голландська Ост-Індська компанія вела серйозні війни за політичний контроль над прилеглими до протоками землями. Війни ці наприкінці XVIII ст. привели компанію до успіху, але плоди успіху потиснули витіснили голландців з Малайї англійці, що і було закріплено Лондонським договором 1824 р. Англійці, як, втім, і французи, почали активно розвивати свою колоніальну торгівлю в Індокитаї ще в XVII ст. Французькі місіонери енергійно проповідували католицтво. Англійська і Французька Ост-Індські компанії прагнули закріпити свої економічні та політичні позиції в Бірмі, Сіамі. Однак позиції Франції були ослаблені, а потім і практично зведені нанівець наприкінці XVIII ст. внаслідок похитнула країну революції. Англія, навпаки, з XVIII ст. помітно посилювала свій проникнення в країни Індокитаю, особливо в Бірми, Малайї і в меншій мірі в Сіам.

Англійці в Бірмі

Розширення зони впливу Британської Ост-Індської компанії в Індії привело в кінці XVIII ст. до зіткнення цієї зони з бірманськими землями. Бірма виявилася сферою пильної уваги англійців ще й тому, що проникнути в цю країну намагалися в ті ж роки і французи. Крім того, південно-бірманський узбережжі з розташованими на ньому портами могло сприяти зміцненню позицій англійців в Індійському океані.

Сама Бірма на початку XIX ст. вела досить активну зовнішню політику. Її правителі претендували на Ассам і Маніпур в Північно-Східній Індії, час від часу вели війни з Сіамом. Однак ця зовнішньополітична активність не спиралася на міцність тилу. Центральна влада в країні не була досить ефективною, що проявлялося в спорадичних дінастійних чварах і палацових переворотах, виступи незадоволених зловживаннями чиновників селян або у повстаннях племінних вождів. Спроби короля Міндона, який правив країною в 1853-1878 рр., провести реформи, спрямовані на зміцнення влади центру і створення сучасної інфраструктури (введення єдиного 10%-ного податку та нової монети, обмеження зловживань чиновників, організація телеграфного зв'язку, запрошення технічних фахівців з Європи, куди, насамперед у Францію та Італію, були послані для цього спеціальні місії, тощо), не дали істотних результатів. Зате вони викликали, з одного боку, невдоволення впливової знаті, а з іншого - стурбованість Англії.

Перша (1824-1826) і друга (1852-1853) англо-бірманська війни ще до цих реформ призвели до відторгнення від Бірми значної частини її південних і південно-східних земель, в першу чергу узбережжя з центром в Рангуні, в гирлі річки Іраваді. Закріпившись тут досить міцно і енергійно приступив до впровадження в цьому районі Бірми своєї колоніальної адміністрації, англійці в ході третьої і останньої англо-бірманської війни (1885-1886) остаточно зломили опір бірманців і перетворили цю країну у свою колонію.

Колонізація Бірми англійцями призвела до істотної перебудови її адміністративної системи і економіки. Якщо не вважати окраїнних районів країни, де влада була залишена за місцевими князями і племінними вождями, час від часу контрольованими колоніальною адміністрацією, Бірма була поділена на кілька областей на чолі з губернаторами, області - на округи-дискрикты. Замість ліквідованих традиційних управителів-мьотуджи на чолі округів і областей були поставлені англійські чиновники, а нижчі адміністративні посади були надані контролюються цими чиновниками місцевих управителів, в тому числі і колишнім мьотуджи, іменувався тепер старостами. Дельта Іраваді і значна частина її долин були перетворені в житниці рису, причому впровадження трудомісткою культури рису створило умови для переселення в родючі рисоводческие райони великої кількості законтрактованих мігрантів з Індії. Розвиток промислів - нафтового, лесодобывающего (особливо цінувався вывозившийся з Бірми твк) і ряду інших, а також залізничного будівництва призвело на рубежі XIX-XX вв. до появи в Бірмі робітників з числа бірманців і мігрантів-індійців.

Будучи спочатку адміністративно включеної в Британську Індію (англійська верховний комісар Бірми підпорядковувався віце-королю Індії), Бірма незабаром стала набувати для англійців самостійне значення. У роки Першої світової війни вона виявилася важливим центром стратегічних матеріалів (третина світового видобутку вольфраму, свинець, олово, срібло), не кажучи вже про рисі. Втім, самостійність Бірми як об'єкта англійської колоніальної експансії аж ніяк не виключала того, що національно-визвольний рух у цій країні багато в чому орієнтувався на успіхи відповідного руху в Індії і слідували за ними акції англійської адміністрації.

Так, парламентський закон 1919 р., надав індійцям право на співучасть в адміністративному управлінні на рівні виборних законодавчих зборів, викликав у Бірмі рух за надання таких же прав. Відмова задовольнити цю вимогу виявився безпосереднім приводом для створення в країні масової політичної організації - Генерального ради бірманських асоціацій, до якого увійшли виникли до того, різного роду організації, переважно буддійського толку, чимало сприйняли з практики тривалої антиколоніальної боротьби індійців (кампанії громадянської непокори, бойкоти, мітинги і демонстрації тощо). Ці виступи, активно підтримані учнівською молоддю і буддійським чернецтвом, надали на колоніальні влади чималий вплив. У 1923 р. за індійським зразком у Бірмі був створений Законодавчий рада і бірманські політичні діячі отримали частковий доступ до управління країною, що призвело до подальшого посилення боротьби за надання Бірмі незалежності, на перших порах хоча б статус домініону.

На початку 1930-х рр. боротьба прийняла форму виступів проти намірів колоніальних властей адміністративно відокремити Бірми від Британської Індії і тим ізолювати її від впливу індійського національно-визвольного руху. Таке відділення без надання Бірмі статусу домініону призвело б, як вважають лідери бірманської опозиції, до різкого ослаблення позицій прихильників реформ. Виступи були підкріплені могутнім селянським повстанням (повстання Сая Сану), виразно виявили опір традиційного суспільства змішаного типу продовження його насильницької колоніальної ломки. Придушення повстання в 1932 р. змусили колоніальні власті піти на певні поступки. Закон про управління Бірмою, прийнятий парламентом у 1935 р., призвів не тільки до адміністративного відділенню Бірми від Індії, але і до утворення в ній двопалатного парламенту з відповідальним перед ним кабінетом міністрів, склад якого повинен був затверджуватися англійською комісаром. 1930-ті рр. стали в Бірмі часом піднесення суспільно-політичного руху. На нафтопромислах, у транспортників, текстильників формувались профспілки, проходили страйки і демонстрації. Була створена Всебирманская селянська організація. Але головним серед усіх цих рухів стало рух такінов Добама асиайон (Всебирманская національна ліга).

Створений ще у 1930 р. радикально налаштованими студентами, це рух, члени якого демонстративно називали один одного словом такін (пан), яке в ті роки вживалося лише при зверненні до англійцям (аналог індійського сахіб), швидко набуло чималий вплив у країні. Такіни організували бойкоти, кампанії непокори, походи страйкарів в Рангун тощо Найбільш радикально налаштовані з них на зламі 1930-1940-х рр. створили комуністичні осередки.

Почалася в 1939 р. Друга світова війна, в яку Бірма виявилася втягнутою автоматично, як колонія Англії, призвела до розколу національно-визвольного руху. Частина його, орієнтуючись на Англію, тим не менш виступила з вимогою незалежності, утворивши Блок свободи, тон якому задавала рух Добама. Англійці в травні 1940 р. відповіли відмовою на цю вимогу і арештом найбільш популярних лідерів руху. Їх відмова посилив позиції тих, хто був схильний зв'язатися з силами, що виступали у війні проти англійців, зокрема з Японією, яка окупувала Бірму в 1941 р. Була створена Армія незалежності Бірми на чолі з видатним діячем руху Добама Аун Сану, співпрацювали з японцями. Втім, вже в 1942 р. такіни розчарувалися в японцях, які не поспішали виконати свою обіцянку сприяти набуттю Бірмою незалежності. І хоча в 1943 р. обіцяна незалежність була проголошена, а Аун Сан включений в уряд країни в якості міністра оборони, рух такінов вже готував повстання проти окупантів. В серпні 1944 р. була створена Антифашистська ліга народної свободи на чолі з Аун Сану, а в березні 1945 р. ця ліга, спираючись на армію і партизанські загони, підняла повстання.

У серпні 1945 р. після капітуляції Японії, на сесії Вищої ради Ліги було прийнято рішення про скликання Установчих зборів. Але возвратившаяся англійська колоніальна адміністрація не поспішала з підтримкою гасел про незалежність Бірми. Тільки в січні 1947 р. англійці були змушені дати згоду на проведення у квітні того ж року виборів, які принесли перемогу Лізі (194 210 місць в Установчих зборах). Бірма здобула незалежність. На чолі уряду після вбивства Аун Сана встав У Ну. Але відразу ж услід за цим у країні розгорілася громадянська війна, в якій активну роль грали і закликали селян до повстання комуністи, і племінні вожді околиць, і навіть осіли на північних кордонах Бірми залишки гоміньданівських військ, змушених піти з Китаю після перемоги маоїстів у 1949 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Французький Індокитай
Колонії
Африка і острівної південь Азії як колонії: спільність історичних доль і її першопричини
Французький структуралізм
Французький романтизм
Монголія, Камбоджа, Даос і Бірма
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси