Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Супутні потоки

Характеристики супутніх потоків. Поняття неизоморфности потоків

Як неодноразово зазначалося раніше, логістика як наука і практична діяльність являє собою у функціональному плані комплекс заходів по управлінню системою матеріальних і адекватних їм супутніх (фінансових, інформаційних і інших) потоків у часі і просторі від первинного джерела до кінцевого споживача.

Розглянуті нами етапи становлення і розвитку логістики, еволюція конкурентної політики фірми дозволяють зробити висновок про визначеній черговості запитання різних категорій потоків. Основним об'єктом в логістиці завжди був матеріальний потік. Саме в цілях оптимізації процесу управління ним стали широко застосовуватися інформаційний і фінансовий потоки, а пізніше, в рамках сервісної економіки, і сервісні потоки. В певних умовах може виявитися ефективним управління правовими потоками (скажімо, митної та околотаможенной сферах), потоками трудових ресурсів, енергетичними потоками.

Кількість і складність управління можуть в значній мірі перерозподілятися між видами потоків в залежності від специфіки бізнес-процесів. Так, у разі керування операцією купівлі-продажу доцільно зосередитися на виконанні умов поставки в її матеріальному виконанні, використовуючи інформаційні та фінансові потоки лише як інструментарій.

В логістиці лізингу (рис. 3.2), при всій складності лізингової угоди, матеріальний потік лише один - відображає процес поставки майна від постачальника (виробника - лізингоотримувачу). Але для належної реалізації цього потоку існує складна система супутніх (фінансових і правових) потоків, що зв'язують лізингодавця, лізингоодержувача, постачальника (продавця) майна між собою, а також з комерційними банками та іншими фінансовими інститутами, а також страховими компаніями.

Матеріальні і супутні потоки в логістиці лізингу

Рис. 3.2. Матеріальні і супутні потоки в логістиці лізингу

Кожному матеріальному потоку відповідає певний інформаційний (фінансовий, правовий тощо) потік (потоки), але цей стан не є изоморфным, що вносить істотну специфіку в логістичний менеджмент. Ізоморфізм характеризує системи об'єктів з заданими в них операціями або відносинами (в логістичних системах функціями та операціями). Вивчення властивостей однієї з ізоморфних реальних систем значною мірою (а абстрактно-математичних систем - повністю) зводиться до вивчення властивостей іншої системи.

Як покаже подальший виклад, структури матеріальних підсистем логістичних систем неизоморфны інформаційним, фінансовим та ін підсистемам. Відмінності в структурі, періодичності та характер управління матеріальної, інформаційної, фінансової та інших підсистемах логістичних систем вимагають їх самостійного вивчення і функціонального проектування. Завершене втілення неизоморфность складових логістичних потоків знаходить в програмних продуктах інформаційного забезпечення логістичних систем.

В реальній практиці изоморфность основних і супутніх потоків також відсутня: рух матеріальних ресурсів і готової продукції не є синхронним (не збігається у часі і просторі) з адекватними їм потоками інформації і грошових коштів. Так, інформація про відвантаження та відправлення товару надходить до одержувача раніше самого товару. У разі передоплати процеси купівлі-продажу і надання логістичних послуг не збігаються з моментом отримання самого товару. Проблеми неизоморфности матеріальних і супутніх потоків в системі єдиного логістичного потоку є об'єктами постійної уваги менеджерів з логістики.

Виходячи з трактування поняття потоку як системи об'єктів, що переміщаються, що сприймається як єдине ціле, положення про неизоморфности потоків у прагматичному плані будемо розуміти як принципову несводимость управління потоком до суми керуючих впливів на його окремі складові.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Супутні потоки
Формування та класифікація грошових потоків
Тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Філософські основи і метод літератури "потоку свідомості"
Матеріальні потоки і логістичні операції
Супутні потоки
Матеріальний потік і його основні параметри. Характеристики матеріальних потоків
Поняття грошового потоку
Поняття матеріального потоку
Формування та класифікація грошових потоків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси