Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Коновалов" (1898)

Ця розповідь представляє значний інтерес в плані свого філософського підтексту. Біда героя - "інтелігентного" босяка - полягає в його незадоволеності усім, що зустрічається на шляху, у важкій тузі, яка робить його запійним п'яницею, жене з місця на місце, безжально рве його зв'язки з людьми, прирікаючи на вічну неприкаяність і самотність, а зрештою і самогубство.

В оповіданні пропонується два протилежних пояснення мотиву драми героя: одна належить герою, інше - автору-оповідачеві. Коновалов все пояснює особистої своєю провиною, душевної слабкістю, відсутністю в собі "охоти до життя": "В мені самому щось негаразд..." Оповідач вважає, що Коновалов - навпаки, "сумна жертва умов", ланцюга соціальних та "історичних несправедливостей". Ці точки зору стикаються у спорі у першій частині розповіді, але результат суперечки не випадково залишається без видимого дозволу: частка правди є в словах того й іншого, істина, мабуть, ховається в необхідному синтезі. По синтез поки ще шукається, причому не лише героями, а і самим письменником.

Оповіданням "Коновалов" Гіркий включається у вічне філософський спір про свободу волі і ролі об'єктивних обставин людського життя, в спір, який стає таким напруженим у російській літературі кінця XIX ст. Добре знаючи "свинцеву тяжкість середовища, умов російського буття, письменник тим не менш вже в ранній творчості противиться вузькості ідей механістичного детермінізму, що відкидає значення особистій волі і відповідальності. Певним чином ці роздуми були пов'язані і з впливом на молодого письменника філософської проблематики Ф. Ніцше.

* * *

"Маленькі драми" в прозі починали собою драму "зайвого людини", яку можна вважати наскрізною у творчості Горького. В ній втілилася суперечлива, болісна доля людини, невблаганно отвращающегося від життєвої практики свого кола, що викидається з нього або внутрішньо безнадійно відчуженого. Серед колоритних горьківських образів - "білих ворон" в своєму середовищі - міщани, які страждають від міщанства (Матвій Кожем'якін з повісті "Життя Матвія Кожем'якіна", Петро і Тетяна Бессеменовы з п'єси "Міщани"), купці, чужі купецтву (Фома Гордєєв в однойменному романі, Єгор Буличов в п'єсі, названої його ім'ям), дворяни і інтелігенти, порвавшие зі своїм станом (Саша, Софія, Микола Іванович у романі "Мати") і ін Якщо російська класична література знала витончені страждання світського "зайвої людини", яка над своїм колом, але мимоволі бездейственного і нудьгує, то Гіркий відкрив незмірно більше страшну, грубу своєї кровоточить правдою драму життя "зайвого людини" у всіх шарах російського суспільства знизу доверху.

Усвідомлення тотальності подібної драми спонукало письменника до розширення жанрових рамок творів, переходу від оповідання до більш масштабних оповідних форм, зокрема до роману. На рубежі століть Горький пише романи "Фома Гордєєв" (1899) і "Троє" (1900), в яких особливо значимі особистісні аспекти.

"Фома Гордєєв" (1899)

У романі "Фома Гордєєв" особистість вперше з'являється в художньому вимірі великим історичним часом. Панорама суспільного життя тут розсунута не тільки в плані сучасності (зображення героїв з різних "поверхів" життя), але і в глиб часів, у минуле. В особі купців різних поколінь - Гната Гордєєва, Ананія Щурова, Якова Маякина, Африкана Смоліна і одумавшегося "нігіліста" Тараса Маякина Гіркий вірно схоплює історію російського капіталу в його внутрішній логіці і "людському" вимірі, в його власній типической самооцінки - самоствердженні всіх героїв-купців (від Щурова до Якова Маякина і Смоліна) і самосуде по-своєму виняткового, але характерного Фоми Гордєєва.

В образі Хоми проглядає відчуття життя, яке знайоме читачеві по багатьом персонажам А. П. Чехова, - сприйняття в цілому тодішньої російської дійсності, що вилилося в переконання: "Так жити неможливо" ("Агрус" А. II. Чехова). У світі Чехова це життєвідчування героїв, як би зупинилися біля останньої межі і так її і не переступили. Переконані, що так жити не можна, чеховські персонажі (за небагатьма винятками) все-таки продовжують існувати точно так само, як колись. Герой Горького Фома Гордєєв - і в цьому його відмінність від чеховських персонажів - не тільки відчуває, думає про те, що так жити не можна, не тільки говорить про це, справді від такого життя відмовляється.

* * *

У романах Горького запам'ятовувалися не тільки соціально-психологічні конфлікти життя. Художника, за його власним визнанням, тягло "найбільш загальнозначуще, найбільш людське". Своїми творами Гіркий бере живу участь у процесі переоцінки цінностей, настільки характерному для всього художнього свідомості рубіжної епохи кінця XIX - початку XX ст. в Росії. Це був перегляд "старих чеснот": моралі, віри, розуміння людського призначення. Творчий розвиток письменника йшло в полеміці і взаємодії з духовними авторитетами епохи - Л. Н. Товстим, Ф. М. Достоєвським, А. П. Чеховим, а також з "антихристиянської" філософією Ф. Ніцше.

На переконання Ніцше, у сучасного людства, з кінця XIX ст. перебуває в стані найважчого переходу, не могло бути спільної мети буття. І поки не було спільної мети життя героїв Горького, тобто до моменту, коли письменник, зблизившись з марксистами, розділив їх переконання щодо єдиної мети людської історії, для нього особливо значущою була ставка на сильну, велику особистість, яка знаходила б сенс в самій собі - у своїй свободі і незалежності, у творчій самореалізації. Тут Гіркий сходився з Ніцше, його ідеєю "надлюдини" не стільки тому, що відчував прямий вплив ідей німецького філософа, скільки тому, що сам "повітря" історії, різко продвинувшийся в гостроті своїх криз і переломів, породжував у чомусь схожі за типом жізнеощущенія. Знайомство Горького з працями Ніцше (можливе у середині 1890-х рр. за статтями в журналі "Питання філософії та психології", а потім за першим російським перекладам книг "Так говорив Заратустра", "Народження трагедії з духу музики" та ін) посилило співзвуччя їх настроїв, в той же час позначивши розбіжності.

У горьківської художньої переоцінки цінностей періоду 1890-х - початку 1900-х рр. на перший план висувалися такі суттєві для пего етичні мотиви, як переоцінка зла (гріха), добра (любові і співчуття), правди і брехні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повість "Олеся" (1898)
Перший том лірики: "Вірші про Прекрасну Даму" (1898-1904)
ВОЛОДИМИР НАБОКОВ (1899-1977)
Костянтин Вагинов (1899-1934)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси