Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист від постійних електричних і магнітних полів

Джерелом електричних полів промислової частоти є струмоведучі частини діючих електроустановок (лінії електропередачі, індуктори, конденсатори термічних установок, фідерні лінії, генератори, трансформатори, електромагніти, соленоїди, імпульсні установки полупериодного або конденсаторного типу, литі і металокерамічні магніти та ін).

Тривалий вплив електричного поля на організм людини може викликати порушення функціонального стану нервової і серцево-судинної систем. Це виражається в підвищеній стомлюваності, зниженні якості виконання робочих операцій, болях в області серця, зміні кров'яного тиску і пульсу.

Основними видами засобів колективного захисту від впливу електричного поля струмів промислової частоти є екрануючі пристрої - складова частина електричної установки, призначена для захисту персоналу у відкритих розподільних пристроях та на повітряних лініях електропередачі.

Экранирующее пристрій необхідно при огляді обладнання і при оперативному перемиканні, спостереженні за виробництвом робіт. Конструктивно екрануючі пристрої оформляються у вигляді козирків, навісів або перегородок з металевих канатів, прутків, сіток.

Переносні екрани також використовуються при роботах з обслуговування електроустановок у вигляді знімних козирків, навісів, перегородок, наметів і щитів.

Екрануючі пристрої повинні мати антикорозійне покриття і бути заземлені.

Джерелами електромагнітних полів радіочастот є:

o в діапазоні 60 кГц - 3 МГц - неекрановані елементи обладнання для індукційної обробки металу (загартування, отжиг, плавка, пайка, зварювання і т. д.) та інших матеріалів, а також обладнання і приладів, застосовуваних у радіозв'язку і радіомовлення;

o в діапазоні 3 МГц - 300 МГц - неекрановані елементи обладнання і приладів, застосовуваних у радіозв'язку, радіомовлення, телебачення, медицині, а також обладнання для нагрівання діелектриків (зварювання пластикатов, нагрів пластмас, склеювання дерев'яних виробів та ін);

o у діапазоні 300 МГц - 300 ГГц - неекрановані елементи обладнання та приладів, що застосовуються в радіолокації, радіоастрономії, радіоспектроскопії, фізіотерапії і т. п. Тривалий вплив радіохвиль на різні системи організму людини за наслідками мають різноманітні прояви.

Найбільш характерними при дії радіохвиль всіх діапазонів є відхилення від нормального стану центральної нервової системи та серцево-судинної системи людини. Суб'єктивні відчуття опромінюваної персоналу - частий головний біль, сонливість або загальна безсоння, стомлюваність, слабкість, підвищена пітливість, зниження пам'яті, неуважність, запаморочення, потемніння в очах, безпричинне відчуття тривоги, страху та ін

Для забезпечення безпеки робіт з джерелами електромагнітних хвиль проводиться систематичний контроль фактичних нормованих параметрів на робочих місцях і в місцях можливого знаходження персоналу. Контроль здійснюється шляхом вимірювання напруженості електричного і магнітного полів, а також вимірюванням густини потоку енергії за затвердженими методиками.

Захист персоналу від впливу радіохвиль застосовується при всіх видах робіт, якщо умови роботи не відповідають вимогам норм. Цей захист здійснюється наступними способами і засобами:

o застосуванням узгоджених навантажень і поглиначів потужності, що знижують напруженість і щільність потоку енергії електромагнітних хвиль;

o екранування робочого місця і джерела випромінювання;

o раціональним розміщенням обладнання в робочому приміщенні;

o підбором раціональних режимів роботи обладнання і режиму праці персоналу;

o застосуванням засобів попереджувальної захисту. Ефективним засобом захисту від впливу електромагнітних випромінювань є екранування джерел випромінювання і робочого місця за допомогою екранів, поглинають або відбивають електромагнітну енергію. Відображають екрани використовують в основному для захисту від паразитних випромінювань - витоку з ланцюгів в лініях передачі надвисокочастотних (НВЧ) хвиль, з катодних виводів магнетронів і ін. В інших випадках, як правило, застосовуються поглинаючі екрани.

Для виготовлення відбиваючих екранів використовуються матеріали з високою електропровідністю, наприклад метали (у вигляді суцільних стінок) або бавовняні тканини з металевою основою. Суцільні металеві екрани найбільш ефективні і вже при товщині 0,01 мм забезпечують ослаблення електромагнітного поля приблизно на 50 дБ (100 000 разів).

Для виготовлення поглинаючих екранів застосовуються матеріали з поганою електропровідністю. Поглинаючі екрани виготовляються у вигляді пресованих листів гуми спеціального складу з конічними суцільними або порожнистими шипами, а також у вигляді пластин з пористої гуми, наповненої карбонільним залізом, з впрессованной металевою сіткою. Ці матеріали приклеюються на каркас або на поверхню випромінюючого устаткування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів
Постійне і низькочастотне магнітне та електромагнітне поле
Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Заходи захисту від ураження електричним струмом
Методи і засоби захисту від електромагнітних полів
Захист від впливу електричного струму
Способи захисту від шкідливого впливу електромагнітних полів і випромінювань оптичного діапазону довжин хвиль
Причини електротравм та профілактика ураження електричним струмом
Електричні параметри тіла людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси