Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Концепцію лінійного розвитку Ж. А. Кондорсе

Мабуть, найбільш наочно ідея лінійного прогресивного розвитку сформульована в теорії французького математика, соціолога і політичного діяча Жана Антуана Нікола Кондорсе (1743-1794), який створив досить струнку концепцію висхідного розвитку людства. У праці "Ескіз історичної картини прогресу людського розуму" Ж. А. Кондорсе вперше спробував простежити значимість різних форм господарства, технічних винаходів, наукових і філософських відкриттів для загального духовного розвитку людства. Сукупність матеріально-господарських і інтелектуальних явищ він розглядав, подібно до Вольтеру, як складну систему, яку ми називаємо культурою. Центральний феномен цієї системи - розум. Могутність розуму як вираження суверенної сутності людини проявляється в тому, що він не визнає жодних заборонених, непізнаних сфер, для нього немає авторитетів. Головне завдання розуму полягає в тому, щоб, усвідомивши непорушні закони природи і суспільства, спрямувати суспільний розвиток до бажаної цілі - досягнення рівності, свободи, справедливості. Ж. А. Кондорсе розумів обмеженість індивідуального розуму, тому його теорія зводилась до вдосконалення колективного розуму людства, втіленого в науці і мистецтві. Причому він вважав, що розум - універсальна характеристика людства, що не залежить від расової чи національної приналежності. На його основі будуть вироблятися єдині для всього людства економічні структури, норми, педагогічні принципи і формули політичного устрою.

Ж. А. Кондорсе вважав, що прогрес розуму незворотній, хоча "прогрес може бути більш-менш швидким, але ніколи розвиток не піде назад". Згідно його концепції,- прогрес культури носить кумулятивний характер, оскільки чим більше досягнуто, тим швидше можна рухатися далі. Він прискорюється з кожним століттям, з кожним поколінням. Ж. А. Кондорсе твердо вірить, що ніякий розвиток розуму і знання не може перешкодити прогресу і щастя. Затримки прогресу, в кінцевому рахунку, пояснюються невіглаством, помилками або прямим обманом. Всі народи проходять одні й ті ж стадії розвитку. Однак деякі народи рухаються швидко по шляху прогресу, інші - повільніше. Тому більш просунуті народи повинні допомагати відстаючим рухатися далі.

Простежуючи хід культурної історії, Ж. А. Кондорсе виділяє в ній 10 основних епох, свого роду культурних формацій, або цивілізаційних стадій. Кожна з них базується на певній ступені розвитку розуму. Він ілюструє свою теорію на матеріалі європейської культури, лише зрідка посилаючись на подібні або контрастують приклади з інших культур. Зміна епох відбувається внаслідок якогось творчого акту, спонукає до наступної, більш високої стадії розвитку, зумовленої зростанням і вдосконаленням розуму. Дуже коротко охарактеризуємо ці епохи.

Ранні епохи їм суворо не датуються, зазначається лише, що спочатку громадський порядок складається стихійно, під впливом неусвідомлених людських потреб. Далі, у міру поділу праці, а також розвитку пізнавальних здібностей людини та вдосконалення його моральних якостей, відбувається перехід до наступної епохи, в якій переважає осілий спосіб життя, викликаний випасом і землеробством. Третя епоха завершується винаходом писемності. Четверта включає в себе безпрецедентний розквіт науки і мистецтва в Стародавній Греції. П'ята охоплює період розвитку наук в Греції та Римі до їх занепаду і затвердження християнства. Шоста епоха включає в себе період хрестових походів. Сьома починається відродженням наук в Європі і завершується винаходом книгодрукування. Восьма епоха ознаменована духовним переворотом, викликаним винаходом друкарства, піднесенням науки, мистецтв, здійсненням географічних відкриттів. Дев'ята епоха триває від появи на філософському горизонті фігури Р. Декарта до утворення Французької республіки і приводить до усвідомлення необхідності проникнення прогресивних ідей у маси, до зміни звичаїв, моралі, утвердження свободи совісті, до братерства всього людства. Завдання десятої, що настає в його час, епохи зводиться до знищення нерівності між націями і встановлення розумного і справедливого порядку в усьому світі. Така нехитра просвітницька схема прогресивного розвитку людської культури, створена Ж. А. Кондорсе.

Концепція А. Ж. Кондорсе - найбільш повно репрезентує епоху Просвітництва, згідно з якою прогрес людства обумовлюється безперервним розвитком і збагаченням людського розуму. Ж. А. Кондорсе вірить в культурну місію Європи, він переконаний, що європейське просвітництво буде поширюватися по всій Землі без насильства і призведе до зближення народів.

Багато пізніше англійський філософ Альфред Норт Уайтхед (1861 - 19-17), характеризуючи основні тенденції епохи Просвітництва та Середньовіччя, зауважив: "Порівнюючи ці епохи, варто пам'ятати, що розум здатний помилятися і віра може бути недоречна". Проте подібні оцінки просвещенческой епохи ще попереду, поки що ж їм передує неухильна реалізація тих ідей, які сформувалися до цього часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

КОНЦЕПЦІЯ Д. Б. ЕЛЬКОНІНА: ДИТИНСТВО
Розвиток вітчизняної полицеистики в роботах В. Н. Лешкова. Концепція суспільної автаркії російського народу
СТАДИАЛЬНЫЕ КОНЦЕПЦІЇ КАПІТАЛІСТИЧНОГО ГОСПОДАРСТВА
Концепція організаційного розвитку
Концепції організаційного розвитку
Історія розвитку концепції ціннісно-орієнтованого менеджменту
Критика концепції організаційного розвитку
Психосоціальна концепція розвитку особистості (Е. Еріксон)
Концепція розвитку національної системи стандартизації
"Я-концепція" як результат соціального розвитку особистості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси