Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Київське князівство

Від центрів інших князівств його відрізняла слава колишньої столиці та положення церковного центру. Для нього характерна наявність багатьох боярських вотчин з укріпленими замками, т. зв. сильне боярство. Змінювалося багато князів (боротьба Мономаховичів і Ольговичів - від Олега Чернігівського): до 1139 р. Ярополк, до 1146 р. Всеволод Ольгович. Його брата Ігоря, зайняв престол, в результаті боярських інтриг постригли в ченці (за вироком віче убитий в 1147). Його змінив Ізяслав Мстиславич (1146-1154). У 1157 р. у Києві помер князь Юрій Долгорукий, він двічі захоплював місто: є версія, що був отруєний. У 1169 р. на Київ захоплював Андрій Боголюбський, але не залишився в місті, а тільки пограбував його. Київським князем став Святослав (1180-1194), описаний у "Слові о полку Ігоревім", син Всеволода Ольговича. Він одночасно був князем чернігівським.

Потім йшла боротьба між його співправителем Рюриком Ростиславичем (6 разів втрачав Київ) і Романом Мстиславичем Волинський (Рюрика і всю родину, навіть свою дружину - дочку Рюрика постриг у черниці), у 1205 р. він був убитий поляками на полюванні, заїхавши далеко на захід. До навали монголо-татар усобиці безперервно продовжувалися, і князівство дробилося на уділи. У зовнішній політиці Київського князівства було два основних напрямки - Половецький степ (В союзі з Переяславлем) і Володимиро-Суздальське князівство. У Київському князівстві літописання тривало у Видубицькому монастирі - 1198 р. (або 1200 р.) київський звід, складений за князя Рюрика Ростиславиче ігуменом Видубицького монастиря Мойсеєм про боротьбу Мономаховичів і Ольговичами.

Києво-Печорський патерик - про монахів, збірник повчань, оповідань, житій (на рубежі XII-XIII століть). Увійшли послання суздальського єпископа Симона до ченця Полікарпа, і Полікарпа до ігумена Анкиндину (про чудеса, що біси тягають колоди для монастиря, орудують жорна і молотять пшеницю).

Першими від Києва відокремилися Новгород та Полоцьк, де менше відчувалася половецька загроза. Власні торговельні шляхи в Європу збільшували самостійність. Потім Галич, Волинь, Чернігів.

Галицько-Волинське князівство

Родючий грунт, сприятливий клімат, відносна безпека від кочівників. Торгові шляхи на Європу - Угорщина, Болгарія. Колись тут склався племінний союз дулібів (Племінний центр Волинь заглох, і центром цих земель став Володимир Волинський - в честь Володимира I). Сильне боярство. Міста Перемишль, Луцьк, Холм, Берестя (Брест). Волинське князівство з 1118 р. закріпилося за нащадками Мономаха. У XII ст. відбувається посилення Галича (колишні землі білих хорватів, тиверців і уличів). Першим галицьким князем був Володимир Володаревич (1141-1153). У 1144 р. жителі Галича, поки князь поїхав на полювання, запросили на його місце племінника Івана Ростиславича з Звенигорода) розбитий, втік на Дунай-в область Берладь - Берладник.

Розквіт князівства стався при Ярославі Осмомысле (1153-1187). "Князь мудрий і речен мовою". Йому також довелося вести боротьбу з Іваном Берладником. Ярослав Осмомисл був одружений на дочці Долгорукого Ольгу. Їх дочка Єфросинія (Ярославна) була дружиною князя Ігоря. Але Ярослав Осмомисл почав віддавати перевагу не законному синові Володимиру, а синові Олегу від коханки Настасії. У 1173 р. Ольга разом з сином Володимиром та галицькими боярами втекла до Польщі. Повернулися через 8 місяців, коли Ярослав був заарештований, а його коханка Настасья спалена. Конфлікт громади з князем уладился, і Ярослав Осмомисл знову став князем. В 1174 р. Володимир втік на Волинь, а потім переховувався в Путивлі у князя Ігоря, який примирив його з батьком. Тим не менш, спадкоємцем Осмомисл зробив Олега "Настасьича". Він був вигнаний боярами і вічем, його змінив Володимир (пив і т. д.), втік в Угорщину (король його ув'язнив, а галицьким князем зробив свого сина Андрія). У 1189 р. з допомогою Німеччини (імператор Фрідріх Барбаросса) і Польщі повернув собі Галич.

Після смерті князя Володимира обидва князівства були об'єднані в 1199 р. волинським князем Романом Мстиславичем, потім приєднав ще й Київ (до смерті в 1205 р.). Потім після декількох років усобиць правив його син Данило (нар. у 1201 р.): 1211 р. (недовго), остаточно з 1221 р. (Володимир-Волинський), а з 1234 р. і в Галичі. Брав участь у битві на Калці. У XII ст. велася Галицько-Волинський літопис, вона збереглася у складі Іпатіївського літопису, в ній багато про Романа і Данила.

Чернігівському князівству належали колишні землі радимичів і в'ятичів. До середини XII ст. йому належала Тмутаракань (Тамань), потім відійшла до половців. Для стабілізації становища використовували родинні зв'язки з кочівниками. В середині XII ст. відокремилося від Чернігова Сіверська земля (Новгород-Сіверський на Десні). У 1185 р. князь Ігор Новгород-Сіверський зазнав поразки від половців (хан Кончак) на берегах Каяли. Навесні 1186 р. Ігор вже втік з полону і повернувся на Батьківщину. У 1199 р. після смерті Ярослава Ігор Святославович став великим князем чернігівським, помер у 1202 р. Його сини володіли Галичем, убили 500 бояр, повішені в Галичі в 1208 р. У 1239 р. Чернігів, як і інші південноруські землі, був захоплений монголами.

Смоленське князівство

Відокремилося при Ростислава Мстиславиче (1127-1159), онука Мономаха. Важливі зв'язки з Києвом по Дніпру можна було дістатися з Смоленська і Києва за 8 днів. Заважав належав чернігівським князям Любеч, і його в 1147 р. Ростислав спалив. У Смоленськом князівстві немає набігів половців. При Ростислава в 36 пунктах збиралося до 4 тис. гривень (вири, мита, митні збори та ін). Протистояння Києву згуртовувало громаду Смоленська, а потім стали наростати внутрішні конфлікти. Як і скрізь, громада ділилася на знатних і простих, багатих і бідних, вільних і залежних. В 1230 р. у Смоленську був сильний "мор" (4 поховання - 2 по 16 тис., в 3 - 7 тис., в 4 - 9 тис.). Наступним князем був Давид Ростиславич (1180-1197), при ньому часто відбувалися конфлікти з боярством. Князівство зберігало самостійність до початку XV ст., Батий під час походу на Північно-Східну Русь обійшов Смоленськ стороною.

Полоцьке князівство

На північно-заході Русі, через неї проходив шлях в Європу по Західній Двіні, більш короткий, ніж через Новгород. Полоцька земля швидко розпалася на самостійні уділи - Мінськ, Вітебськ, Изяславль та ін. Це послабило, і почалися литовські набіги. Особливо довге князювання Всеслава Брячиславича (1044-1101). Воював з Володимиром Мономахом у 1084-1119 рр. Ще раз підпорядкував Полоцьку землю Мстислав у 1127 р., коли місцевим князем був Брячислав. Інформації мало, т. к. полоцька літопис не зберігся (тільки виписки Ст. Н. Татіщева). Ці землі підкорило Литовське князівство, але тут формувалася білоруська народність - свою мову.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Київської Русі
Формування системи державного управління в Київській Русі
Внутрішня і зовнішня політика київських князів
Галицько-Волинська земля
Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
Смоленська війна
Смоленська війна
Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
Велике Володимирське князівство
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси