Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Між унітаризмом і федералізмом

Боротьба класів і націй в Австрії.

Порівняно з Угорщиною, політичне життя в Австрії протікала набагато більш бурхливо, вірніше - сумбурно. Її класовий і національний склад явно прирікав її на нескінченну неладне, і тут внутрішня обстановка з 1867 р. - ланцюг безперервних потрясінь, всі нараставших за своїми розмірами і значенням, поки імперіалістична війна 1914-1918 рр. не завдала двоєдиної монархії останнього удару. Компроміс 1867 р. захопив Австрію порівняно слабкою в економічному відношенні країною, - вона відставала від Німеччини, і від Франції. Жодна з націй, які населяли цю країну, не виділила буржуазії настільки сильною, щоб забезпечити безумовний і рішучу перевагу однієї нації і її провідну роль. Звідси все посилювалась міжнаціональна боротьба, наповнювала за часами зовсім несподіваним змістом тільки що розглянуту Конституцію. Головними суперниками виявилися німці та чехи, але до єдності в їх середовищі національної було далеко, так як велика чеська буржуазія охоче йшла на угоди з німецькою, ніж міська дрібна чеська буржуазія - головний ворог німців, а з іншого боку, німецька буржуазія дуже не ладнала з німецькими ж поміщиками. Якраз німецька землевладельческая знати знаходила точки дотику з великими поміщиками інших націй Австрії і тому не проти була навіть підтримувати націоналістські домагання чехів і поляків: феодали переважно без розрізнення національностей дружно об'єднувалися проти німецької буржуазії. В політичному відношенні остання була налаштована по зрозумілих причин централистски: вона потребувала досить сильному і єдиному уряді, яке повело боротьбу з феодальними пережитками у цивільному обороті, тормозившими індустріальне розвиток Австрії.

Політичні партії.

Тому політична партія, яка представляла рейхсрате інтереси німецької буржуазії, і привласнила собі назву "ліберальної" (або прогресивною). Вона ж при цьому цілком схвалювала нейтралистскую за тоном своїм Конституцію Австрії та охоче називала себе "конституційної". Навпаки, політична партія німецької аристократії майже у всьому була протилежна лібералам: вона наполягала на послаблення центрального уряду, тобто на надання більших прав сеймам земель, - вона була, отже, прихильницею чогось схожого на федералізм. Вона рішуче протистояла секуляризації австрійського сімейного права, ослаблення шкільної влади католицького духовенства, відходу від конкордату, чого домагалися ліберали, бо влада католицької церкви в цивільному побуті становила одну з перешкод капіталістичного розвитку. Прихильники аристократів склали партію католицьку, консервативну, яка йшла в чому на з'єднання з національними партіями і поощрявшую федералістські прагнення чехів.

Уряд лібералів і унітаризм.

У боротьбі цих двох основних течій, які виявлялися майже рівносильними, імператорові Францу-Йосипу і його двору випадала роль арбітра, склонявшего ваги в ту або іншу сторону. Він частенько-таки змушував ці ваги, вносячи нестійкість і непевність у політику і іноді доводячи справу до дуже небезпечної кризи. Негайно ж після виникнення нового порядку він схилився на бік лібералів, і ліберальне міністерство провело низку законів, спрямованих на зміцнення центральної влади і ослаблення залишків феодалізму в цивільному побуті (реформа адміністрації з скасуванням деяких судових функцій, що залишалися у неї, реорганізація армії, причому рейхсрату нав'язаний б десятирічний контингент, зміцнення фінансового господарства, значне послаблення влади духовенства в області шлюбного права і керівництва шкільною справою). Торжество лібералів тривало, однак, недовго. Особливо різке спротив їхній політиці йшло з Чехії і Моравії, де чеські націоналісти оголосили бойкот сеймам, що опинилися в руках урядової більшості, відмовили у визнанні рейхсрату і зажадали відновлення "чеського королівства" (Богемія, Моравія, Сілезія) на тих же, загалом, умови, на яких відновлена самостійність Угорщини. У Празі почалися досить великі народні хвилювання. Інші слов'янські землі теж встали в більш або менш рішучу опозицію до централ истскому уряду: галицький сейм вимагав широкої автономії, далматські горяни піднялися зі зброєю в руках. Замішання посилився внаслідок зростання страйкової боротьби пролетаріату. А в кінці 1869 р. віденські робітники організували досить значну демонстрацію під гаслами загального виборчого права і політичних свобод. Рейхсрат збирався продовжувати боротьбу з "федералістами", але слов'янські депутати покинули його, так що ледве зберігалося законне більшість, і положення лібералів ставало вкрай скрутним.

Уряд консерваторів і "федералізм".

Імператор, дуже податливий на клерикальний агітацію і пов'язаний зрозумілими симпатіями з аристократичними елементами країни, недостатньо твердо підтримував лібералів, а після франко-прусської війни і зовсім повернув у протилежний бік, поставивши при владі аристократичне міністерство з "федералистскими" планами. Він навіть оголосив про своє повне визнання прав чеського королівства. Вже особливим рескриптом було призупинено дію в Чехії общеавстрийской Конституції. Але сильне збудження, яке охопило німецьку буржуазію, отримало досить значну підтримку угорських поміщиків, які побоювалися великих для себе ускладнень з боку південних слов'ян у випадку удачі чеських домагань: Угорщина дала зрозуміти, що вона виступить проти будь-якої спроби перетворення дуалізму в "триализм".

Знову централисты. Виборча реформа.

Тоді імператор, вже освоївся з крутими поворотами, знову закликав до влади централистов. Знову чехи, які повернулися було в рейхсрат, пішли з нього. Але в 1873 р. уряд вдався до заходу, який обіцяв полегшити його боротьбу з національною опозицією: новий виборчий закон, проведений через рейхсрат в порядку поправки до Конституції (що вимагало кваліфікованої більшості двох третин), скасовував вибори членів рейхсрата сеймами земель і встановлював прямі вибори населенням. Тепер чотирикласна система розподілу виборців, що застосовувалася при виборах сеймів, перейшла в общеавстрийское виборче право. Сейми втратили, отже, можливість саботувати вибори рейхсрата, а уряд позбувся необхідності то і справа розпускати їх і призначати нові вибори, щоб домогтися більшості, погоджується виконати свою виборчу функцію. Національна опозиція втратила одну з своїх гармат. У Чехії обрані населенням чеські депутати відмовлялися бути в рейхсрат, але значення цієї відмови послаблювалася тим, що країна мала все ж представників в рейхсрате, хоч і виключно німецьких. Серед чехів, до того ж, виявилося розшарування: частина - старо-чехи - міцно трималася старої тактики бойкоту рейхсрата, младо-чехів ж стояли за перенесення боротьби на парламентську полі. В кінці 70-х років тактика младо-чехів перемогла, і надалі саме вони представляли найбільш активні верстви чеської буржуазії, що горіла бажанням відбити у німецького капіталу внутрішній австрійський ринок, тоді як старо-чехи зі своїми консервативно-дворянським і традиціями і прийомами виявилися недостатньо повороткі.

Ослаблення лібералів.

Ліберальне міністерство не обмежилося реформою виборчого права: були зроблені й інші реформи, був, зокрема, формально скасований конкордат (1874 р.), значно ослаблено було втручання закону і адміністрації в економічні відносини. Але позиції лібералів сильно похитнулися внаслідок біржового краху 1873 р. і тривалої економічної депресії, що послідувала за ним. Вони розділилися в рейхсрате на три фракції ("клуби"), що послаблювало кабінет, вимушений в деяких питаннях лавірувати між цими фракціями. У 1879 р. кабінет загинув у результаті великого невдоволення, викликаного серед значної частини буржуазії заняттям Боснії і Герцеговини, вірніше - витратами, які потрібні у зв'язку з цим заняттям, і слов'янськими хвилюваннями, які повинні були, очевидно, посилитися в тій же зв'язку. Зайнята боротьбою за внутрішній ринок, німецька буржуазія Австрії ще не мала апетиту до імперіалістичних захопленням, на які штовхав Австрію Бісмарк. Найближчою причиною відставки кабінету був розгром лібералів на виборах 1879 р., коли вони втратили в рейхсрате керівне становище. Тут виявилося близько 145 конституціоналістів проти 170 більш або менш визначених федералістів, составившихся з чехів, які повернулися, нарешті, в рейхсрат, поляків, більш дрібних слов'янських груп і німецьких аристократів.

Реакція.

Тепер після довгої перерви був здійснений черговий поворот в сторону угоди з національною опозицією. Ліберальна буржуазія була ослаблена, а федералісти - посилені тим, що маса дрібної буржуазії, разоряемой кризами і крахами, охоче прислухалась до демагогії клерикалів, аграріїв та інших "федералістів". Близько п'ятнадцяти років (1879-1893 рр. при владі перебувала різношерста антиліберальна коаліція з старо-чехів, польських аристократів, німецьких католиків-консерваторів та інших реакціонерів, слов'янських і німецьких. Уряд (гр. Таафе) робило слов'янам тільки незначні поступки, наприклад, частини мови, призначенням яких було як раз загострити і розпалити ворожнечу національностей та відвернути їх увагу від дружної політичної боротьби з урядом. Дійсні перемоги були здобуті лише поміщицької клікою в її прагненні загальмувати буржуазний розвиток країни: вона домоглася часткового скасування свободи у заняттях ремеслами і торгівлею, ряду виняткових законів, на зразок німецьких, проти робітничого руху (заборона професійних спілок та ін), заходів, клонившихся до зміцнення куркульського землеволодіння. Були, втім, зроблені спроби заманити робочих введенням страхування від каліцтв, скороченням робочого дня до 11 годин і обов'язковим недільним відпочинком. Реакція прагне спрямувати невдоволення експлуатованих робітників і разоряемой дрібної буржуазії в русло антисемітизму.

Відоме значення надавалося та реформу виборчого права, метою якої було посилити дрібнобуржуазні верстви виборчого корпусу, що йшли на поводу у реакціонерів-федералістів: 1882 р. був знижений до п'яти флоринів (близько п'яти рублів) прямий податок, сплата якого вимагалася для права голосу в міських і сільських куріях.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сучасний російський федералізм.
Особливості російського федералізму
Бюджетний федералізм і міжбюджетні відносини
Фінансово-бюджетний федералізм і міжбюджетні відносини
Сучасний федералізм: поняття, ознаки, принципи, критерії
Особливості американського федералізму
Міжбюджетні відносини та бюджетний федералізм
Характерні риси німецького федералізму
Канадська модель федералізму
Освіта СРСР та особливості радянського федералізму". Радянський державний апарат і номенклатура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси