Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правове регулювання інноваційної діяльності

Правова база інноваційної діяльності в Російській Федерації закріплена низкою законодавчих актів: федеральними законами, указами Президента РФ, постановами Уряду РФ.

Основні функції державних структур управління в науково-технічній сфері представлені у Федеральному законі "Про науку і державної науково-технічної політиці".

Федеральним законом "Про статус наукограда Російської Федерації" регламентуються питання, пов'язані з порядком присвоєння статусу наукограда, напрямами державного стимулювання науково-технічної діяльності в наукоградах.

Процедура виходу інноваційного об'єкта на зовнішній ринок закріплюється в Митному кодексі РФ.

Комплекс нормативів стимулювання з оподаткування відображається в диференційованих ставках кожного виду фінансових вилучень в Податковому кодексі РФ.

Комплекс відносин власності, тобто суб'єктів, що виробляють об'єкти інтелектуальної власності, в тому числі держави, з суб'єктами, що виробляють матеріальні продукти, регулюється Цивільним кодексом РФ.

Безоплатна державна фінансова підтримка як головний важіль науково-технічної політики РФ регулюється нормами Бюджетного кодексу РФ.

Річні можливості фінансової підтримки закріплюються в законі про державний бюджет на черговий рік.

Центральне місце в правовому регулюванні інноваційної діяльності посідають правові аспекти охорони інтелектуальної власності, під якою розуміється сукупність авторських та інших прав на результати цієї діяльності, що охороняються законодавчими актами держави.

Як стверджують експерти в опублікованих проектно-аналітичних матеріалах, російському інноваційному бізнесу від держави потрібна не стільки фінансові вливання, скільки створення умов, які стимулювали б в країні попит на інновації. Для цього потребує вдосконалення правове обеспечение1. Але, якщо правова база потрібна будь-якому бізнесу, то для інноваційного вона особливо важлива. Тут надзвичайно велика юридична складова: договори, авторські права, закріплення прав інтелектуальної власності. Потрібні чітко прописані норми, що регулюють діяльність венчурних підприємств, інноваційних структур. Ніяк не заохочується розвиток венчурного капіталу. Нормативно-правових актів, що регулюють діяльність венчурних фондів та компаній, поки що не існує.

Потребує розробки механізм реалізації патентного законодавства, яке в цілому, на відміну від інших напрямків правової діяльності, знаходиться на досить хорошому рівні.

Потребує спрощення система державного контролю над діяльністю інноваційних підприємств. Як стверджують експерти, сьогодні їх перевіряють понад 30 відомств.

Не створені поки умови, що розширюють можливості участі малих і середніх інноваційних підприємств в отриманні державного замовлення. Зокрема, фахівці пропонують встановити законодавчий порядок, коли до 25% робіт за державним замовленням віддається на субпідряд малим і середнім інноваційним підприємствам. Потрібна прийнятна практика надання "м'яких" кредитів для малих інноваційних підприємств (наприклад, кредити строком не менше ніж на два роки за пільговою ставкою).

Нещодавно створене Федеральне агентство з науки та інновацій, яке перебуває у віданні Міністерства освіти і науки РФ, повинно здійснювати основні функції з надання державних послуг і управління державним майном у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, включаючи діяльність федеральних центрів науки і високих технологій, державних наукових центрів, унікальних наукових стендів і установок, федеральних центрів колективного користування, провідних наукових шкіл, національної дослідницької комп'ютерної мережі нового покоління і інформаційне забезпечення наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності.

Однак досі управління процесами розвитку норм права про інновації розпорошено, а упор влади робиться не на формування норм, а на спробу створити систему державного управління інноваційними процесами. При цьому ініціатива розвитку інновацій передана федеральним органам виконавчої влади у тих сферах, в яких вони здійснюють свою діяльність.

При Уряді РФ створена Рада з конкурентоспроможності і підприємництва, одним з основних завдань якого є реалізація науково-технічної та інноваційної політики з урахуванням конкурентних переваг Росії. Проте Рада є постійно діючим дорадчим органом, утвореним для забезпечення практичної взаємодії федеральних органів виконавчої влади, підприємницького співтовариства і наукової громадськості в цілях вироблення пропозицій щодо створення ефективних механізмів підвищення конкурентоспроможності економіки і розвитку підприємництва в Російській Федерації.

При Президентові РФ створена Рада з науки, технологій та освіти, одним з основних завдань якого є вироблення пропозиції щодо визначення, зокрема, пріоритетних напрямів інноваційної політики і заходів по се реалізації, проведення експертиз законопроектів і нормативних правових актів з питань, у тому числі, інноваційної політики. Однак даний Рада не правочинна проявляти ініціативу з підготовки норм про розвиток інновацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правове регулювання інноваційної діяльності
Зарубіжний досвід правового регулювання інноваційної діяльності
Правове та етичне регулювання рекламної діяльності
Особливості правового регулювання майбутньої професійної діяльності
Міжнародно-правове регулювання банківської діяльності
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у сфері юстиції
Нормативне регулювання аудиторської діяльності в Російській Федерації
Правове регулювання діяльності товарної біржі
Методи державного регулювання зовнішньоторговельної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси