Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функції кредиту

У теорії кредиту немає єдності поглядів щодо кількості та змісту функцій кредиту. Однак всі визнають, що проявом сутності кредиту є його перерозподільна функція і функція створення кредитних знарядь обігу.

Завдяки перерозподільної функції кредиту відбувається перерозподіл вартості. Воно може відбуватися па різних рівнях галузевих, територіальних, підприємств, які виступають в якості суб'єктів кредитних відносин. У будь-якому випадку мова йде про перерозподіл тимчасово вивільненої вартості, що і зумовлює умови повернення.

Прояв функції створення кредитних знарядь обігу пов'язано з виникненням банківської системи. Зберігання грошей на рахунках у банках дозволило здійснювати безготівкові розрахунки за товари та послуги, за грошовими зобов'язаннями, заліків взаємної заборгованості, що значно скоротило готівково-грошовий оборот, а отже, і витрати обігу, пов'язані з виготовленням, перерахунком, перевезенням і охороною готівкових грошей.

Роль кредиту в розвитку економіки

У ринковій економіці роль кредиту виключно висока. Кожне підприємство як самостійний суб'єкт ринку функціонує в режимі самофінансування. У будь-який момент воно повинно мати певну суму коштів. Ці засоби постійно здійснюють безперервний кругообіг. У процесі останнього у підприємства може виникнути потреба в тимчасових додаткових коштах або, навпаки, його грошові ресурси, що тимчасово вивільняються. Ці коливання чітко уловлюються за допомогою кредитного механізму. Тим самим здійснюється саморегулювання величини коштів, необхідних для здійснення господарської діяльності. Завдяки саме кредитом підприємства розташовують в будь-який момент такою сумою грошових коштів, яка необхідна для нормальної роботи. Наприклад, при сезонних умовах постачання виробництва або реалізації продукції кредит потрібен для формування тимчасових запасів.

Особливо важлива роль кредиту для поповнення оборотних коштів, потреби в яких у будь-якого підприємства не стабільні: то збільшуються, то зменшуються (величини виробничих запасів коливаються в залежності від термінів надходження сировини і матеріалів). Величини залишків готових виробів і необхідних підприємству грошових коштів також залежить від умов постачання, термінів отримання платежів від покупців, оплати рахунків постачальників, виплати заробітної плати і т. д. У зв'язку з цим, незважаючи на рівномірний процес виробництва, у підприємств навіть несезонних галузей в процесі кругообігу коштів постійно утворяться короткочасні відхилення від встановлених середніх величин. Об'єктивний процес припливу та відтоку коштів у окремих підприємств вимагає гнучкої системи організації руху капіталу.

Велика роль кредиту і в процесі відтворення основних фондів. Підприємствам часто потрібні кошти до того, як вони накопичать прибуток у розмірах, достатніх для інвестицій. Використання позикових коштів дозволяє удосконалювати технологію виробництва, швидко переходити до випуску нових видів продукції, а отже, розширювати чи стабільно підтримувати на ринку свою частку реалізованої продукції. Поєднання власних ресурсів підприємств з позиковими коштами дає можливість їм ефективно експлуатувати основні фонди, нарощувати обсяги виробництва конкурентоспроможної продукції.

Кредит має велике значення в регулюванні ліквідності банківської системи, а також створення ефективного механізму фінансування державних витрат.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зміст кредиту, його функції
Функції міжнародного кредиту і його роль в міжнародних відносинах
Сутність, функції і значення державного кредиту
Кредит та його роль в економіці
Роль кредиту в національній економіці
Розвиток державного регулювання економіки після великої депресії
Принципи кредитування та їх характеристика
ЕКОНОМІКА НІМЕЧЧИНИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси