Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії

Найцікавіші події розгортали в лісостеповій і лісовій частині Євразії. Тут, особливо за останні роки, відкрито багато яскравих археологічних пам'яток та археологічних культур.

У середній частині Східної Європи в бронзовому столітті жили племена, які залишили кілька археологічних культур. Серед них основними були фат'янівська і абашевская. У цьому регіоні в епоху бронзи набуло поширення осіле скотарство, землеробство, а в ряді місць - бронзолитейное виробництво.

В результаті просування з південно-заходу нового населення на початку 2-го тисячоліття до н. е. на Оці і Верхній Волзі склалася фат'янівська культура. Близькі їй пам'ятники були відкриті в Білорусії та Прибалтиці. Культура отримала назву по знайденому в кінці XIX ст. могильнику у с. Фатьяново поблизу Ярославля. Фатьяновские племена займали майже всю центральну частину європейської території Росії: на заході межа їх розселення доходила до Псковського озера, на сході - до Ками і Вятки, на південно-заході - до Десни і верхів'їв Оки, на південно-сході проходила по Сурі і Середній Волзі. Встановлено існування кількох районів культури, мають свої особливості: ярославско-калінінський, московсько-ярославський, чуваська і дніпро-деснинский. Основними пам'ятками є ґрунтові могильники з овальними могилами, деякі з яких укріплені зрубами. Небіжчиків ховали на спині або на боці в скорченому положенні, з сильно зігнутими в колінах ногами.

Характерними для фатьяновской культури є выпуклодонные бобмовидные судини у формі кулі, чашки і так звані ріповидне судини. Вони прикрашені орнаментом з геометричних елементів: ромбів, трикутників, косою штрихування. В інвентарі були присутні кам'яні сверлениє сокири-молотки, клиновидні крем'яні сокири з полірованим лезом, бойові ладьевидные сокири з отвором для ручки, шліфовані долота, чудово відретушовані наконечники стріл і копій, особливі булави, терочники, поліровані плити, кістяні вістря і проколки. Серед знахідок переважають вироби з каменю, зустрічаються бронзові шила, мотики, списи, ножі, сокири, браслети, намиста і спіральні кільця.

Рис. 39. Предмети фатьяновской і баланівської культур:

1 - реконструкція головного убору жінки: 2 - поховання з могильника Алгаши (абашевская культура): 3 - фат'янівське посудину; 4 - колоколовидный абашевский посудину; 5 - кам'яний шліфований сокира; 6 - бронзовий ладьевидный сокиру; 7 - бронзова прикраса

Більшість дослідників відносить існування фатьяновской культури до першої половини - середини 2-го тисячоліття до н. е. (1700-1300 рр. до н. е.).

Племена фатьяновской культури займалися скотарством. В період формування культури спостерігалася деяка рухливість населення. Пам'ятники ж періоду розквіту культури свідчать про міцної осілості, розвитку свинарства і землеробства в умовах лісової смуги. Невирішеним залишається питання про походження фатьяновской культури. Ясно, що фат'янівська і дуже близька їй балановська культури були частиною великої історико-культурної області епохи бронзи, характерною для Східної Європи. Відрізняє цю спільність наявність бойових сокир і куляста кераміка зі шнуровим орнаментом. Представники даної спільності, проте, мабуть, не були пов'язані ні антропологічними, пі мовним єдністю. Була висловлена гіпотеза про те, що походження фатьяновской культури, судячи за антропологічними даними і деякого інвентарю, пов'язане з Кавказом. Однак фат'янівська бронза не має кавказьких традицій. Походження культури слід пов'язувати, швидше за все, з Східним або навіть Західним Причорномор'ям.

Велику лісову територію на схід до Уралу заселяли у другій половині 2-го тисячоліття до н. е. скотарсько-землеробські племена абашівської культури, названої за однойменним могильнику в Чувашії. Могильників абашівської культури досліджено багато. Вони являють собою земляні кургани, під насипами яких розташовані могильні ями. Деякі могили укріплені деревом, дно вистилає їх берестой. Похованих клали на спину з підігнутими ногами. У могилах знайдені судини, мідні прикраси, ножі, крем'яні скребки, рибальські гачки й кістки принесених в жертву тварин. По залишках кісток встановлено, що абашевцы розводили корів, коней і свиней.

Особливістю абашівської культури (її средневолжского варіанти) є складний і багато прикрашений костюм абашевских жінок. Головний убір складався з ряду горизонтальних бронзових иронизок, переміжних з полушарнимі бляшками, мідними спіралями, очкообразньми привесками і розетками. До числа прикрас відносяться жолобчасті браслети і спіральні персні. Із знарядь праці відомі плоскі бронзові сокири, списи з ввернутой довгою втулкою, двосічні і односторонні ножі, ретушовані довгі крем'яні наконечники стріл і кістяні проколки. Своєрідна глиняний посуд. По мірі накопичення матеріалів виявляються відмінності у формі посуду і наборі інвентарю на різних територіях абашевского світу. Тому виправданим видається виділення ряду місцевих археологічних культур. При цьому абашевская культура, володіє основним набором ознак, розглядається як історико-археологічна спільність на сході Європи. Поширена думка, що абашевские племена були фіно-угроязычными.

Рис. 40. Абашевская культура: людина і кераміка

У розвитку культур епохи бронзи лісової зони Східної Європи велике значення мав уральський гірничо-металургійний центр, який, ймовірно, почав активно функціонувати у 2-му тисячолітті до н. е.

Високий розвиток гірничорудної справи підтверджується матеріалами турбінський культури епохи бронзи в Приураллі (XVIII-XII ст. до н. е..). Вона вивчена в основному за матеріалами двох могильників у с. Турбино на Камі, де виявлено понад 100 могил, містять поодинокі поховання у неглибоких ямах, орієнтовані з південно-заходу на північний-схід (скелети лежать у витягнутому положенні). Інвентар включає в себе чудові і різноманітні бронзові вироби, складові особливість цієї культури: витончені і досконалі за формою втульчатиє наконечники копій зі стрижнем, вушком на втулці, бронзові кельти без орнаменту і орнаментовані заштрихованными трикутниками, ромбами, з довгими вушками, клиновидні сокири-тесла, вислообушковые сокири з вушком, листоподібні ножі, срібні і нефритові скроневі кільця. У могильниках турбинского типу, як правило, немає кераміки. Можливо, це пов'язано з тим, що це поховання ливарників. У деяких з них представлений набір дорогого бронзового інвентарю, має аналоги у вельми віддалених пам'ятках. Турбинские бронзові предмети мають разючу подібність з речами з Бородинського скарбу на заході і з матеріалами поселення Самусь IV в Сибіру. Між західною і східною межами поширення турбінський культури знаходиться ряд пам'яток.

Це Сейминский могильник на Нижній Оці, Соколовський та ін Отже, можна говорити про єдину турбинско-сеймінскою спільності, і, можливо, про обмін металом на значній території Східної Європи і Північної Азії. В даний час відомо більше 70 турбинских поселень, розташованих в безпосередній близькості від річок чи озер, де відкриті житла-напівземлянки.

В середині 2-го тисячоліття до н. е. в південній тайговій і предтаежной зонах Західного Сибіру - від Притоболья на заході до низин Томі на сході - склалася так звана самусьская спільність.

Величезний матеріал для досліджень був отриманий в результаті розкопок ґрунтових поховань Ростовкинского могильника. Ритуали поховань були різні: трупоспалення, трупозахоронение, поховання померлих без черепів. Ростовкинский могильник являє собою пам'ятник епохи розвиненою бронзи в лісовій і лісостеповій частині Західного Сибіру. Про це свідчить велика кількість знайдених в ньому бронзових предметів: кельтів, наконечників копій з вильчатым або ромбічним стрижнем, доліт, шил, листоподібних ножів. На великому масивному ножі зі скульптурним навершием на рукоятці зображено коня, що тягне за собою людину на лижах. Бронзові предмети Ростовкинского могильника близькі до знахідок в Турбинском і Сейминском могильниках у Волга-Камському регіоні.

На сході цієї великої культурно-історичної зони досліджено поселення Самусь III і IV р. Томь, Крохалевка I в районі Новосибірська та ін. Найбільш повне уявлення про самусьской культури дає поселення Самусь IV.

В ході розкопок виявлено великі кам'яні подовжені зашліфовані тесла, топірці, ножі, скребки, ретельно оброблені ретушшю подовжені наконечники стріл і копій, ливарні форми для виготовлення кельтів і копій. Самусьская кераміка представлена посудом горшковидной і баночною форм. Її орнамент складається з рядів дрібних і косих насічок, що утворюють горизонтальну ялинку, а також неглибоких жолобків. Днища судин прикрашені складними геометричними фігурами, багатокутниками, спіральними візерунками, зображеннями сонячних знаків і личин. Ймовірно, багато прикрашена кераміка мала культовий характер.

Населення самусьской культури вело переважно мисливсько-рыболовческое господарство, про що свідчить велика кількість знарядь для полювання і рибальства. Важливе місце відводилося виробництва бронзових знарядь, що зустрічаються на величезній лісовій і лісостеповій території від Обі і Чекай на сході, до Прикам'я і Поволжя на заході. Питання про місце появи бронзових виробів цього типу поки залишається спірним.

В лісостеповій місцевості в межиріччі Обі і Іртиша (в Барабе) в епоху бронзи склалася кротовская культура, вивчена по поселенням Кротово (в Приобье), Преображенка, Венгерово, Черноозерье (в Омській області), могильникам Сонка і Ординське. Представники кротовской культури проживали у наземних спорудах, трохи заглиблених у землю. Відомі однокамерні і двокамерні житла з земляними вогнищами в центрі. Поховання в основному одиночні, витягнуті в ґрунтових ямах. Поховальний інвентар залежав від статевовікових особливостей похованого. Кротовская культура представлена кам'яними теслами і ножевидными пластинами, дисками з отворами, мармуровими булавами, кулями і підвісок; масою кістяних наконечників стріл, проколками, голками, гребенями. На поселенні Преображенка III виявлено цілий комплекс ливарних форм і предметів з бронзи. Багато виробів з глини - пряслиця, циліндрики і кулі, диски і фалічні зображення.

Кротовское населення було знайоме з скотарством. Серед знахідок зустрічаються кістки биків, коней і баранів. Проте в шарах кротовских пам'яток багато кісток диких тварин - козулі, лося, ведмедя, вовка і соболя.

В ході вивчення археологічних пам'яток в Барнаульском Приобье, Притоболье, в Томському Приобье та інших місцях були виділені окремі археологічні культури доби бронзи. Склалося кілька місцевих культур, пов'язаних з особливостями геосреды, господарства, можливо, етнічних відмінностей населення.

Значну роль в епоху бронзи в лісостеповому Приобье, Присалаирья до Приіртишшя зіграла існувала там ирменская культура, названа за розкопаним поселення і могильника Ирмень на р. Обі. До неї також належать могильники досліджені Венгерово, Преображенка, Журавлево та ін.

Поховання здійснювалися під невеликими курганными насипами, під якими були знайдені залишки поминальної тризни. Ховали в ямах і в оградках з дерева, каменю і дерну (скорчені поховання). Зазначені різні типи житла ирменской культури: великі наземні, невеликі, поглиблені в землю, ймовірно, з земляними дахами. Форма жител була прямокутної.

В ході розкопок могильників був отриманий великий археологічний матеріал: плоскодонні судини з прямим віночком, чаші з опуклим дном, прикрашені насічками, що утворюють трикутники, ромби, зиґзаґи. Верхню частину судин покривав орнамент. Бронзовий інвентар представлений прямими ножами, шильями і прикрасами у вигляді підвісок у формі вигнутого цвяха, кільцями, сережками, пронизками і браслетами. Ирменскую культуру відрізняє велика кількість кістяних виробів: подовжених наконечників стріл, накладок луків, терочников, проколок, кістяних штампів для нанесення орнаменту на кераміку.

Остеологічних дані з поселень підтверджують факт розведення корів, овець, коней, зустрічаються кістки собаки, лося, качки. Присутні ознаки землеробства.

У Східній Сибіру початок епохи металу відомо за могильникам главковской культури, відкритим на берегах Лени і Ангари. Вони мають вигляд майданчиків, викладених камінням. Всередині зустрічаються кістяки у скорченому, витягнутому і навіть сидячому положенні. Похованих клали головою в напрямку течії річки, що свідчить про значення останньої в житті людей.

У похованнях глазковской культури в основному зустрічаються знаряддя праці з каменю. Металевих знарядь, як і скрізь в епоху ранньої бронзи, тут не так багато. З міді і бронзи глазковцы відливали леза ножів, голки, шила і різноманітні прикраси, а також металеві рибальські гачки.

Господарство та інвентар глазковской культури тісно пов'язані з попередніми культурами епохи каменю. Традиції господарства мисливців кінця кам'яного століття були настільки сильні, що навіть форму знарядь, вироблену в минулому, люди переносили на мідь і бронзу. Мідні голки були точними копіями кістяних, а листоподібні ножі копіюють серовские кам'яні вкладышевые клинки. Очевидно, основою господарства населення глазковской культури були полювання, рибальство і збиральництво, що підтверджується численними знайденими предметами мисливського побуту, і насамперед різноманітними наконечниками стріл. Про особливе значення рибальства свідчать рибальські гачки (металеві, складові, з кам'яним або кістяним стерженьком) і різні типи гарпунів.

Матеріали глазковских поховань дозволяють представити деякою мірою і одяг людей тієї пори завдяки збереженим на кістяках численних прикрас. Істотною частиною костюма був фартух, прикрашений кільцями і колами з нефриту, намистом або іклами. На головний убір, ймовірно, хутряну шапку, нашивали смужки з перламутрових бус, диски з нефриту і мармуру. Поряд з деякими похованими лежали антропоморфні зображення з рогу, нефритові каблучки, амулети з щелеп щуки, калатала з рогу - можливо, атрибути шаманства.

Складним і дискусійним питанням є виділення археологічних культур на Далекому Сході. Суть проблеми в тому, що в матеріальному виробництві в цьому регіоні не простежується слідів металургії і металообробки, знахідки бронзових предметів поодинокі. Праві тз дослідники, які вважають, що бронзового століття на Далекому Сході не було. Його дійсно не було як комплексу характерних для епохи бронзи виробів з металу і супутніх їм археологічних предметів. Однак навряд чи є правомочним заперечувати для цього регіону, де відкрито кілька археологічних культур, бронзовий вік як хронологічний період. У їх числі пам'ятки усть-мильськ археологічної культури епохи бронзи, відкриті в басейні Лени, на території Якутії: поселення Белькачі I, Билир I та ін. У деяких поселеннях виявлені залишки плавильних горнів і уламки глиняних ливарних форм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Бронзовий вік на території Білорусі
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
Напрямок Російською Федерацією запиту іноземної держави про видачу особи, яка перебуває на його території
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК РОСІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
Загальна характеристика лісового права
Державний кадастровий облік лісових ділянок
Мистецтво бронзового століття Євразії
Бронзовий вік євразійських степів
Кінець бронзового століття, культури та міграції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси