Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шведська інтервенція

У цей період цар Василь Іванович вирішив просити військової допомоги у Швеції, на престол якої претендував польський король. На північ для збору військ би відправлений царський племінник, видатний полководець 24-річний князь М. В. Скопин-Шуйський. 28 лютого 1609 р. він уклав у Виборзі військовий договір зі Швецією, за яким вона за уступленный місто Корелы з повітом прислала замість 15-тисячного військового загону лише 7 тис. найманців. Військо Скопіна-Шуйського рухалося через Новгород і Твер, поповнюючись по шляху загонами місцевих ополченців. Воно змогло розбити тушинцев і зняти облогу Троїце-Сергієва монастиря. 12 березня 1610 р. полководець вступив у Москву. Самозванець втік до Калуги. Більшість польських загонів пішло до короля Сигізмунда III. Під час святкування перемоги Москві в квітні 1610 р. М. в. Скопин-Шуйський несподівано помер. Вважали, що його отруїла царська рідня.

Восени 1609 р. річ Посполита розпочала відкриту інтервенцію проти Росії. Сигізмунд III у вересні 1609 р. з величезною армією почав облогу Смоленська. Його гарнізон під командуванням воєводи М. Б. Шеїна 20 місяців чинив героїчний опір ворогові.

Самбірщина

Спроба царя Василя Шуйського врятувати облогу Смоленськ закінчилася невдачею. Посланий на виручку військо на чолі з братом царя Д. І. Шуйським в червні 1610 р. біля села Клушино було розбито польським гетьманом С. Жолкевським. Лжедмитрій II знову підступив до Москви. Це вирішило долю Василя Шуйського, проти якого виступили дворяни. 17 липня 1610 р. царя скинули і насильно постригли в ченці. Влада перейшла до рук уряду з семи бояр (самбірщина) на чолі з Ф. В. Мстиславским. Його відчайдушне становище змусило бояр укласти договір з Сигізмундом III про покликання на російський престол польського королевича Владислава. Під Смоленськ було направлено боярське посольство для переговорів про прийняття Владиславом православ'я. У ніч на 21 вересня 1610 р. бояри вчинили акт зради, впустивши до Москви військо гетьмана Жолкевського. Він незабаром покинув столицю, передавши керівництво польським гарнізоном А. Гонеевскому, і відвіз з собою в Польщу як бранця колишнього російського царя Шуйського. Тим часом шведські війська почали окупацію російських північних територій, пізніше їм вдалося захопити і Новгород. Який втік з Москви Лжедмитрій II був убитий.

Перше земське (рязанське) ополчення 1611 р.

Після захоплення поляками Москви перед Росією постала загроза втрати національної незалежності. Однак "велике розорення Руської землі викликало широкий підйом патріотичного руху в країні. У містах почали поширюватися призовні грамоти глави Російської православної церкви патріарха Гермогена і рязанського воєводи Прокопія Ляпунова. Останній став організатором першого народного (земського) ополчення, яке на початку березня 1611 р. виступило до Москви. Однак 19 березня в столиці спалахнуло нове повстання москвичів. Почалися вуличні бої, в яких інтервенти почали терпіти невдачі. Тоді вони підпалили місто. Польський гарнізон сховався за стінами Кремля і Китай-міста. Ополченці увійшли в Москву, але на її місці вони побачили тільки попелище. До того часу до П. П. Ляпуновим вже долучилися тушинские дворяни на чолі з Д. Т. Трубецьким і козаки під проводом отамана Івана Заруцького. Почалася облога ворожого гарнізону. Незабаром після вбивства козаками в червні 1611 р. П. П. Ляпунова перше земське ополчення розпалася. Під столицею залишилися тільки козачі загони. Тим часом Сигізмунд III взяв знекровлений Смоленськ. Шведи почали переговори з новгородським боярством про визнання російським царем сина короля Швеції Карла Філіпа.

Друге земське (нижній новгород) ополчення 1612 р.

Восени 1611 р. Російське держава, не мала центрального уряду та війська, що стояло на межі національної катастрофи. Але знайшлися сили, які врятували країну від іноземного поневолення: на збройну боротьбу з польсько-шведською інтервенцією піднявся весь російський народ. Прапор боротьби за національне визволення було піднято в Нижньому Новгороді. Тут у жовтні земський староста Кузьма Мінін-Сухорук, дрібний торговець м'ясом і рибою, звернувся до городян із закликом зібрати народне ополчення для звільнення Москви. Патріотичний заклик знайшов гарячий відгук у нижньогородців, які вирішили віддати на створення ополчення "третю грошенят", тобто третю частину особистого майна. За ініціативою Мініна створюється "Рада всієї землі", що став тимчасовим урядом. Очолити земську рать запрошується князь Д. М. Пожарський, який відзначився під час московського повстання проти поляків. На початку березня 1612 р. ополчення починає похід на Москву через Ярославль, який стає місцем збору військових сил. У кінці серпня 1612 р. військо Мініна і Пожарського підійшло до столиці. 22-24 серпня під стінами Москви стався запеклий бій з королівською армією під командуванням гетьмана Я. Ходасевича, спешившей на допомогу обложеному гарнізонові. Поляки були вщент розбиті і втекли геть. Засіли за кремлівськими стінами знекровлені інтервенти капітулювали 26 жовтня (4 листопада) 1612 р. Столиця Росії була повністю звільнена. Цей день відзначається як православний свято на честь Казанської ікони Божої Матері в подяку Богородиці за позбавлення Москви і Росії від навали іноземних интервентов1. Складність політичної обстановки в Речі Посполитій і відсутність коштів для продовження військових дій змусили Сигізмунда III на час відмовитися від своїх претензій на російський престол.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ ТА ІНТЕРВЕНЦІЇ (1918-1920)
Валютні інтервенції
Боярський цар Василь Шуйський. Іноземна інтервенція
Перше ополчення
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ
Друге ополчення
Створення I і II ополчень. Звільнення Москви
Створення I і II ополчення. Звільнення Москви
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси