Меню
Головна


 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цивільне право

Законодавство Наполеона.

До початку XIX ст. на території Італії не існувало єдиного цивільного права. У кожному з італійських держав майнові, сімейні та особисті відносини регулювалися правовими нормами, черпавшимися з різноманітних джерел права епохи феодалізму. Надзвичайна складність, заплутаність і малодоступность місцевих звичаїв, міських статутів і канонічних правил поглиблювала невідповідність між відображеними в них і закріплюються ними феодальними порядками і вже існуючими капіталістичними умовами виробництва.

Підкоривши Італію військовій диктатурі після Люневільського світу з Австрією (1801 р.), Наполеон не обмежився скасуванням феодальних порядків та установ. Він наказав перевести на італійську мову нове французьке Цивільне законодавство (Кодекс Наполеона) і ввів його в дію в французьких заальпийских володіннях з 1 січня 1806 р. Французький Торговий кодекс був поширений на Італію в 1808 р. В Королівстві обох Сицилії (Неаполітанське королівство) Жозеф Бонапарт в 1806 р. скасував феодальний порядок і ввів в дію французький Цивільний кодекс. Колишнє місцеве право зберігалося на острові Сицилія і в Сардинському королівстві, де знайшли собі притулок королі бурбонський і савойський. Французьке цивільне право, незважаючи на свою чужоземне походження, було охоче прийнято італійської буржуазією і широкими верствами населення. Переваги кодифікованої) права, притому єдиного майже у всіх італійських державах, були очевидні. Принцип рівності всіх перед законом, свобода земельних угод, яка допустила дроблення великих маєтків, громадянське оформлення шлюбу - все це відповідало соціальним потребам епохи.

Скасування французьких законів і видання італійських кодексів.

Поразка Наполеона і відродження австрійського панування поклало кінець безпосереднього застосування французького Цивільного кодексу в Італії. В Ломбардо-Венеціанської області він був замінений у 1815 р. Австрійським цивільним укладенням. Король Сардинії (П'ємонту) Віктор-Еммануїл I на наступний день після свого повернення в Турин скасував всі французькі закони, відновивши станову нерівність і дія королівських конституцій 1770 р. Він повернув феодальні права дворянства, майораты і сімейні фидеикомиссы, а духовенства - землі і "право мертвої руки". У Римі, де була відновлена світська влада папства, Кодекс Наполеона був усунутий едиктом 13 травня 1814 р.

Володарі Італії не могли, однак, викорінити потреба в кодифікованому праві і повинні були вступити на шлях видання цивільних законів. Протягом всієї першої половини XIX ст. ні в одній європейській країні не робилося стількох спроб цивільної кодифікації, як в Італії, і ніде вони не мали такого реставраційного характеру. Папа Пій VII пообіцяв своїм підданим загальне цивільне уложення, але не виконав цієї обіцянки. Натомість його наступник Григорій XVI опублікував у 1834 р., перша частина якого присвячена цивільного законодавства, містила трохи змінене "загальне право", вироблене середньовічними італійськими юристами, і апостолические конституції (папські накази). В Королівстві обох Сицилії (Неаполь) Фердинанд IV замінив Кодекс Наполеона власним Цивільним кодексом, який був перевиданням першого, із змінами, заключавшимися у обов'язковість церковного шлюбу та недопущення розлучення, у вирішенні майоратов і в деяких інших рисах, воскрешавших старе місцеве право. Пармський цивільний кодекс 1820 р. також з'явився запозиченням французького, але з відновленням деяких колишніх правил (зокрема, порядку оприлюднення законів шляхом читання їх на площах при барабанному бою). В Сардинії в 1827 р. місцеве право було видано у вигляді Кодексу, який допускав субсидиарное звернення до римського права. Цей Кодекс проіснував недовго і був замінений у 1837 р. Кодексом, виданим Карлом-Альбертом, схожим по розташуванню матеріалу на французьку, але відрізнявся від нього за змістом, в першу чергу визнанням католицької церкви, якій були спеціально присвячені перші дві статті Цивільного кодексу, а також включенням багатьох положень місцевого права.

Кримінальне право

Часткове проникнення демократичних ідей в кримінальне законодавство.

Кримінальне законодавство Італії являло собою напередодні французької революції картину роздробленості, отражавшей політичну роздробленість країни. Партикулярне кримінальне законодавство Італії було законодавством феодально-абсолютистського типу. Складений в 1807 р. в Північній Італії проект Кримінального кодексу та кримінально-процесуальних кодексів італійських держав і Кримінальний кодекс Південної Італії 1808 р. не відбили ще в скільки-небудь значною мірою впливу ідей французької революції.

Пізніше в різних державах Італії починає розвиватися кримінальне законодавство, що відображає ідеї буржуазної демократії в кримінальному праві, але поряд з новими в такому дусі складеними кодексами в окремих італійських державах продовжують діяти феодально-абсолютистські кримінальні закони.

У 1819 р. в Неаполі видається Кримінальний кодекс, складений під великим впливом Кримінального кодексу Франції 1810 р. Цей Кодекс відмовився, зокрема, від ганебних покарань, скасував громадянську смерть і містив ряд інших прогресивних постанов.

Більшою чи меншою мірою вплив Кримінального кодексу Франції 1810 р. позначилося на кримінальних кодексах Парми 1820 р., Тоскани 1838 р., Сардинії 1838 р.

Вплив французького законодавства позначилося й у галузі кримінального процесу, хоча суд присяжних був введений лише через кілька десятиліть.

І тільки Рим, керований татом, залишався в стороні від руху, що охопила всі італійські держави, і вперто дотримувався старих кримінальних і кримінально-процесуальних законів, зберігаючи в недоторканності інквізиційний процес.

Після революції 1848-1849 рр. починається загальний економічний підйом, що захопив також Італію, особливо Ломбардію і П'ємонт, і сприяв демократичному розвитку кримінального права.

В П'ємонті (Сардинське королівство) в 1848 р. видається закон, який запровадив суд присяжних для розгляду справ про порушення законів про друк. У 1859 р. вносяться поліпшення в порядок провадження справ в судах присяжних і висувається пропозиція про поширення компетенції цих судів і на інші злочини. У 1859 р. видається і новий Кримінальний кодекс, який містив деякі прогресивні реформи, а також Кримінально-процесуальний кодекс, який являв собою точну копію французького Кримінально-процесуального кодексу 1808 р. його Значення посилювалося тим обставиною, що він ввів в Італії суди присяжних. Нарешті, в тому ж році видаються Військово-кримінальний кодекс і закон про судоустрій.

У Тоскані був виданий у 1853 р. Кримінальний кодекс, який ввів скасовану було в 1847 р. смертну кару.

В Ломбардії і Венеції діяв австрійський Кримінальний кодекс 1810 р., а згодом - австрійський ж Кримінальний кодекс 1853 р.

Таким чином, напередодні возз'єднання кримінальне право Італії було дуже далеко від цілісності і єдності, причому частково тут діяло іноземне право, нав'язане Австрією.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси