Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Участь у цивільному процесі державних органів для дачі висновку по справі

1. Для державних органів (крім звернення до суду із заявою про порушення справи на захист прав інших осіб) ІІІК передбачена і друга форма їх участі у цивільному процесі - вступ в процес для дачі висновку поділу. Як показує вивчення судової практики, це найбільш поширена форма участі державних органів у суді по цивільних справах.

У відповідності зі ст. 90 ЦПК державні органи у передбачених законом випадках можуть бути залучені судом до участі в процесі або вступити в процес за своєю ініціативою або ініціативою юридично заінтересованих у результаті справи осіб для дачі висновку поділу.

Якщо державний орган залучається судом в процес для дачі висновку по справі, то його участь у розгляді цієї справи є не тільки правом, але й обов'язком.

2. Питання про участь державного органу в процесі вирішується судом, як правило, в стадії підготовки справи до судового розгляду (судом виноситься відповідна ухвала). До моменту розгляду справи по суті державний орган повинен надати суду свій висновок. Так. при розгляді в суді спору, пов'язаного з вихованням дітей, орган опіки та піклування зобов'язаний провести обстеження умов життя дитину і осіб. які претендують на його виховання, та надати суду акт обстеження і свій висновок. При цьому висновок може торкатися як всієї справи в цілому, так і окремих фактів і питань (ч. III ст. 90 ЦПК).

Висновок державного органу подається до суду в письмовому вигляді. Воно оголошується в судовому засіданні, після чого суд і юридично зацікавлені в результаті справи особи можуть ставити представнику цього органу питання для роз'яснення і доповнення висновку (ст. 230 ЦПК).

3. Для дачі висновку по справі можуть брати участь в процесі органів опіки та піклування (відділи освіти, охорони здоров'я, соціального захисту), санітарно-епідеміологічні органи, фінансові органи та деякі інші органи.

Конкретні випадки участі в процесі державних органів для дачі висновку по справі передбачені нормами I ПК. а також нормами цивільного. шлюбно-сімейного та іншого законодавства. Так. Кодекс Республіки Білорусь про шлюб і сім'ю передбачено участь у процесі органів опіки і піклування для дачі висновку по спорах про визнання шлюбу недійсним, про позбавлення батьківських прав, про визнання громадянина недієздатним або обмежено дієздатним, про розподіл спадкового майна для охорони інтересів неповнолітніх та ін.

4. Висновок державного органу не є обов'язковим для суду, який може винести рішення по справі всупереч висновкам, які містяться у висновку. Однак свою незгоду з висновком державного органу суд повинен мотивувати.

Висновок державного органу має важливе значення для правильного вирішення цивільно-правового спору судом.

У судовій практиці непритягнення державного органу до участі у справі для дачі висновку у випадках, передбачених законом, розглядається як підстава до скасування рішення суду.

На необхідність залучення окремих категорій цивільних справ державних органів для дачі висновку неодноразово зверталося увагу судів на керівних вказівках Верховного Суду Республіки Білорусь.

5. Висновок державного органу по справі необхідно відрізняти від висновку експерта. Експерт - це особа, яка юридично не зацікавлена в результаті справи. У той же час державний орган, який бере участь у справі для дачі висновку, в силу своїх службових обов'язків має процесуальну зацікавленість у результаті справи. Участь у процесі державного органу, як правило, обумовлено приписом закону.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підстави і мета участі в цивільному процесі державних органів, юридичних осіб і громадян, від власного імені захищають права інших осіб
Про деякі питання участі прокурора в цивільному процесі, пов'язаних з прийняттям і введенням в дію Цивільного процесуального кодексу Російської Федерації
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
Органи державного управління
Територіальні органи МНС Росії
Громадянська служба федеральної судової влади, прокуратури та інших федеральних державних органів
СУБ'ЄКТИ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Правове забезпечення процесу управління державним боргом
Відмова експерта, перекладача чи спеціаліста від участі у проведенні податкової перевірки, дача завідомо неправдивого висновку або здійснення завідомо неправдивого перекладу.
Міжнародний цивільний процес
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси