Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Генеральні Штати. Установчі збори

Вибори в Генеральні Штати.

Указ про скликання Генеральних Штатів був виданий на початку 1788 р. Розподіл місць між станами цього разу було наступним: близько 600 депутатів повинне було послати третій стан і стільки ж духовенство і дворянство, разом узяті. Уряд був змушений зробити цю поступку через охопила Францію хвилювання, але, роблячи її, правлячі кола думали разом з тим звести її нанівець застосуванням старого способу обговорення питань і голосування в Генеральних Штатах, тобто окремо по станах, при якому кожна верства, незалежно від числа депутатів, має один голос.

Вибори для дворянства були прямими, для духовенства - частково прямими, частково двухстепенными, депутати третього стану піддавалися набагато більш ретельному відбору. Вибори для них були трехстепенными і частково навіть четырехстепенными. Право голосу надавалося всім французьким підданим, які досягли 25-річного віку і сплачують податок не менше 5 ліврів в рік.

Буржуазія розгорнула інтенсивну передвиборчу агітацію. Особливою популярністю користувалися твори Сийэса, Робесп'єра і Демулена. У відомій брошурі Сийэса "Що таке третій стан?" говорилося: "Перед вами стоять три питання: 1) Що таке третій стан? Всі. 2) Чим воно було досі і політичному житті? Нічим. 3) Чого воно вимагає? Стати чим-небудь".

На своїх виборчих зборах третій стан брало накази депутатам. У цих наказах ми знаходимо всі основні пункти майбутньої Декларації прав людини і громадянина, вимоги конституції, рівності всіх перед законом, недоторканність власності, знищення привілеїв, знищення кріпацтва і цехів, скасування довільних арештів та політичних тюрем, введення суду присяжних, свободи слова, совісті і т. д.

Генеральні Штати.

Генеральні Штати відкрилися 5 травня 1789 р. Дуже скоро постало важливе питання про порядок голосування рішень. Король, дворянство і духовенство наполягали на голосуванні посословном. При цьому порядок кожне стан вирішувало питання окремо, і рішенням Генеральних Штатів вважалося те рішення, яке було прийнято принаймні двома станами. Таке голосування заздалегідь прирікало на провал пропозиції третього стану, так як по всіх основних питань дворянство і духовенство голосували б заодно. Той факт, що кількість депутатів третього стану дорівнювала кількості депутатів дворянства і духовенства разом узятих, не мав би, як бачимо, ніякого значення. Депутати третього стану вимагали тому поіменного голосування.

Національні збори.

Переговори щодо порядку голосування тривали близько півтора місяців. Дворянство і духівництво не йшли на поступки, і тільки кілька священиків приєдналися до третього стану. Непримиренна позиція привілейованих викликала загальне обурення, і депутати третього стану перейшли до більш рішучих дій: вони заявили, що вони обрані майже всією сукупністю нації й оголосили себе Національними зборами.

Це було 17 червня 1789 р. В той же день зібрання постановило, що податки в державі не можуть стягуватися без згоди представників нації, а так як всі існуючі податки не санкціоновані нацією, то всі вони незаконні і не підлягають стягненню, збільшення або продовження. Далі збори заявляло, що воно дає тимчасово згоду на те, щоб існуючі податки і збори, хоча і встановлені незаконно, продовжували стягуватися як і раніше, але лише до того дня, поки не розпущено Національні збори, з якої б причини не відбувся його розпуск.

Цей рішучий крок викликав коливання серед певної частини представників інших станів, і до депутатів третього стану приєдналася частина представників духовенства. Королівський двір, не вирішувалося розігнати Національні збори, намагався заважати його засідань. 20 червня, коли депутати третього стану дійшли звичайним місцем засідань, солдати не впустила їх у приміщення. Тоді було визначено, що засідання має відбутися в будь-якому місці. І дійсно, в сусідньому будинку, в залі для гри в м'яч, відбулося знамените засідання національних зборів. Всі члени його, за винятком одного, урочисто поклялися не розходитися, поки не буде прийнята конституція королівства.

23 червня король сам з'явився в Збори оголосити, що він вирішив зберегти "в повній недоторканності поділ на окремі стани", і наказав депутатам розійтися у відведені для кожного стану окремі приміщення. Але, всупереч наказу короля, депутати третього стану продовжували збиратися і засідати разом з частиною представників дворянства і духовенства, які приєдналися до них. Король змушений був, нарешті, визнати факт спільних засіданні стані, і 27 червня Збори зібралося в повному складі. Згодом, вже в кінці своєї діяльності, воно прийняло назву Установчих зборів. Діяльність Зборів вселяла королю і його оточенню всі великі і великі побоювання.

Королівський двір задумав збройною силою розігнати Збори. Почали стягувати війська до Парижу з явним наміром зробити контрреволюційний переворот. Але загроза контрреволюції сколихнула народні маси. 14 липня народ штурмом взяв Бастилію - центральну політичну в'язницю, що була уособленням самодержавства.

Взяття Бастилії всюди було сприйнято як кінець старого режиму, як падіння абсолютизму. Спостерігається швидке зростання народного руху. У Парижі та інших містах організовуються міські громади - "комуни" - для управління містами, складаються загони національної гвардії для захисту революції. В селі почалася селянська революція. Селяни відмовлялися виконувати феодальні повинності й платити податки. Вони знищували феодальні документи, в яких були записані селянські повинності, а там, де вони зустрічали опір, справа доходила до руйнування поміщицьких садиб.

Народний рух врятувало Установчі збори. Двір був змушений відкласти виконання своїх контрреволюційних планів.

Постанова 4-11 серпня.

Зростання селянського руху змусив Установчі збори перервати обговорення питання про майбутньої конституції і терміново зайнятися аграрним питанням. Вночі з 4 на 5 серпня було прийнято постанову "про остаточне знищення феодального режиму". На основі цього загального постанови Установчі збори виробило закон, остаточно прийнятий зборами 11 серпня. Закон встановлював, що ті з феодальних прав і обов'язків, які відносяться до особистого або речового кріпосного права до особистої залежності, скасовуються без викупу; інші повинності підлягають викупу, а надалі до викупу повинні виконуватися раніше; розміри і способи викупу будуть встановлені Національним зборами.

Скасовувалося виключне право полювання. Скасовувалися сеньориальные суди. Скасовувалась церковна десятина (до вишукування іншого способу забезпечення духовенства десятина повинна була стягуватися). Всі строкові земельні ренти, натуральні й грошові, підлягали викупу.

Постанова Установчих зборів було, звичайно, кроком вперед, але кроком нерішучим, який аж ніяк не означав на практиці знищення феодального режиму. Установчі збори залишило незатронутыми найбільш дохідні права поміщиків, оголосивши їх такими, що підлягають викупу. Збори, в якому першу скрипку грали представники буржуазії, показало, що воно не схильне до рішучих виступів проти феодальної власності. Розуміючи, що селяни залишаться незадоволені цими законами, Установчі збори прийняли жорстокі заходи до придушення можливих заворушень за допомогою національної гвардії та військ (закон від 10 серпня).

Декларація прав людини і громадянина.

Повернувшись до конституційних питань, Установчі збори прийняли 26 серпня Декларацію прав людини і громадянина.

Декларація сприйняла ідеї просвітньої філософії XVIII ст. "Люди народжуються вільними і рівними в правах. Суспільні відмінності можуть ґрунтуватися лише на загальну користь, - йшлося у першій статті Декларації. - Метою всякого політичного союзу є збереження природних і невід'ємних прав людини. Ці права: свобода, власність, безпека і опір гнобленню" (ст. 2).

Свобода визначається як право робити все, що не шкодить іншому; межі свободи встановлюються законом (ст. 4). Оголошувалася свобода переконань, зокрема релігійних, свобода слова і друку (ст. 10, 11). Встановлювалась рівність перед законом.

Декларація проголосила принцип народного суверенітету. "Джерело всієї верховної влади завжди знаходиться в нації. Ніяка установа, ніяка особа не може здійснювати владу, не походить прямо від нації" (ст. 3). "Суспільство має право вимагати звіту у кожної посадової особи своєї адміністрації" (ст. 15).

"Закон, - йдеться у Декларації, - є вираження загальної волі. Всі громадяни мають право особисто або через представників брати участь у виданні законів" (ст. 6).

Останній по порядку, але найважливіша за значенням стаття 17 освячує принцип недоторканності приватної власності: "власність є непорушне і священне право, то ніхто не може бути його позбавлений, крім тих випадків, коли того явно вимагає громадська необхідність", законно засвідчена, і за умови справедливого і попереднього винагороди".

Декларація прав була документом величезного значення. Здійснення викладених в ній принципів передбачало знищення феодалізму та феодального держави. Свобода особистості і рівність у правах означали ліквідацію феодальних обмежень і привілеїв. Принцип законності був спрямований проти феодального свавілля, а принцип народного суверенітету був несумісний з абсолютною монархією. Всім цим принципам доводилося завойовувати собі визнання в боротьбі з наполегливим опором королівської влади. Лише на вимогу депутації Установчих зборів і під безпосереднім тиском народу король погодився прийняти Декларацію прав людини і громадянина 19 параграфів Конституції, вотированных зборами.

Незабаром після цього король, поступаючись революційним масам, вторглися в палац, незважаючи на опір королівської гвардії, переїхав з Версаля в Париж. Туди ж переїхав і установчі збори. У Парижі воно перебувало під безпосереднім захистом народу. Народ ще раз врятував Збори від підготовлюваного розгону.

Закони про церкву.

Установчі збори продовжувало свою роботу.

Однією з найважливіших реформ була реформа церкви. Церква у феодальному суспільстві була як би "державою в державі". Вона мала свою окрему адміністративну організацію, свої суди і т. д. У період абсолютизму французької церкви довелося частково позбутися своєї незалежності, але, незважаючи на це, вона залишалася відокремленою, порівняно самостійною організацією, володіла величезними земельними та іншими багатствами, отримувала великі кошти від збору десятини та інших зборів і пожертвувань.

Треба було покінчити з незалежністю церкви і перетворити дорогу феодальну церкву в дешеву.

Як було сказано вище, закон 4-11 серпня 1789 р. знищив десятину, зобов'язавши, однак, населення виплачувати її раніше до тих пір, поки не будуть встановлені інші способи забезпечення духовенства. Однак селяни нерідко відмовлялися платити десятину.

В листопаді 1789 р. був виданий закон, що передає в розпорядження нації землі духовенства. Ці землі разом з землями корони були незабаром пущені в продаж.

У лютому 1790 р. Установчі збори ухвалили декрет про знищення чернечих обітниць і про розпуск орденів і конгрегацій.

Найважливішим актом Установчих зборів був закон про цивільний устрій духівництва (липень 1790 р.), що встановлювала нові єпископські округу - департаменти. Єпископи повинні були, подібно іншим чиновникам, вибиратися виборчими зборами департаментів. Парафіяльні священики повинні були обиратися виборчими зборами дистриктів. Вікарії призначалися парафіяльними священиками. Втручання папи при призначенні на духовні посади було усунуто. Посвята, без якого єпископ не міг приступити до виконання своїх функцій, вироблялося старшим єпископом; священики присвячувалися єпископами. Всім служителям культу призначалося державне жалування.

Цими законами була здійснена повна реорганізація церкви. Значна частина духовенства відмовилася визнати новий пристрій церкви і повела боротьбу проти революції.

Вироблення Конституції.

Після прийняття Декларації прав Установчі збори продовжувало вироблення Конституції, обговорюючи і приймаючи Конституцію по частинах. Робота затягнулася на два роки. За цей час Зібрання прийняло низку важливих законів, пізніше увійшли до Конституції: про новий адміністративний устрій, про вибори, про організації судової влади та ін

Втеча короля.

Між тим контрреволюція, центром якої був королівський двір, не дрімала. Король і його прихильники дотримувалися зовнішню лояльність, а в той же час будували таємні плани державного перевороту. Нарешті, 20 червня 1791 р. король з родиною втік у напрямку до кордону, але був пізнаний власником поштової станції, затриманий і вже як бранець народу привезений назад у Париж.

Втеча короля сприяло зростанню республіканських настроїв. Ще до повернення короля Установчі збори заволоділа виконавчою владою і постановило, що міністри зобов'язані приводити у виконання його декрети без санкції або згоди короля.

Конституція 1791 р.

3 вересня 1791 р. Установчі збори прийняли Конституцію і представив її на затвердження короля. Король приніс присягу вірності Конституції, і йому було повернуто влада.

Декларація прав людини і громадянина склала частина Конституції. Однак положення Конституції знаходилися дуже часто в різкому протиріччі з принципами Декларації.

У спеціальному введення до Конституції, вміщеному після Декларації, оголошувалося ще раз, що Національні збори знищує всі установи, що порушують свободу і рівність прав, тобто всі станові відмінності, феодальну юстицію, продажність і спадковість посад, всякі привілеї, гільдії і цехи. Оголошувалося, що всі громадяни допускаються до заняття посад, що податки будуть розподілятися в відповідності з майновим становищем платників. Перераховувалися ще раз права, свободи і гарантії, вже записані в Декларації прав.

Далі Конституція підкреслювала принципи народного суверенітету і розподілу влад. "Суверенітет - єдиний, неподільний, неотчуждаем і ненарушим. Він належить нації, ніяка частина народу і ніяка особа не можуть привласнити собі його відправлення" (розд. III, 1 ст.).

Народ здійснює свою владу шляхом "делегування". Законодавча влада делегується Національним зборам, виконавча влада - королю, судова влада - обирається народом суддям. Таким чином прагнули примирити монархію з народним суверенітетом", а по суті підкоряли цей суверенітет монархії.

Конституція встановлювала однопалатную систему.

Законодавчий корпус складався з 745 депутатів, які обираються на два роки. Депутатські місця розподілялися між 83 департаментами по троякому основи: території, кількістю населення і розміром сплачуваного податку. 247 депутатів обиралися 83 департаментами, по три від кожного (за винятком Паризького департаменту, який посилав тільки одного). 249 місць розподілялися по населенню. Все активне населення країни поділялося на 249 часток, і кожен департамент обирав стільки депутатів, скільки припадало на нього часткою. І нарешті, 249 депутатських місць розподілялися між департаментами відповідно з сумами сплачуваних податків. Для цього загальна сума прямих податків ділилася на 249, і кожен департамент вибирав стільки депутатів, скільки часток податку він сплачував (розд. III, гол. 1,4.1, ст. 1, 2, 3, 4, 5).

Виборче право, встановлене ще законом 22 грудня 1789 р. і з деякими змінами увійшло в Конституцію, було прямою зрадою принципів Декларації прав.

"Закон є вираження загальної волі. Усі громадяни особисто або через своїх представників, мають право брати участь у виданні законів", - говорилося в Декларації. Між тим Конституція ділила всіх громадян на "активних" і "пасивних". "Пасивні" були усунені від участі в політичному житті, і лише "активні" брали участь у виборах депутатів, а також всіх муніципальних чиновників.

Встановлювалося три розряду активних громадян:

1) особи, які входять до складу первинних зборів;

2) виборщики, що посилаються первинними зборами у виборчі збори;

3) особи, які користуються правом бути обраними на різні посади.

Активний громадянин повинен був задовольняти наступним умовам: бути французом, мати вік не нижче 25 років, мати протягом року постійне місце проживання, сплачувати прямий податок, рівний за розміром триденному заробітку, середнього для даної місцевості, не бути в особистому служінні, бути внесеним у місцеві списки національної гвардії, принести громадянську присягу (розд. III, гол. I, ч. 2, ст. 2).

Кожен міг мати тільки один голос. Вибори були двухстепенные. Первинні збори в містах і кантонах обирали виборщиків, а збори виборщиків всього департаменту обирало депутатів.

Для вибірників встановлювалися додаткові кваліфікації: треба було насамперед задовольняти загальним вимогам, встановленим для активних, і крім того:

а) у містах (у залежності від величини міста): бути власником майна, гавкаючого дохід величиною від 200 до 150-денного заробітку або бути наймачем квартири з платою у розмірі від 150 - до 100-денного заробітку;

б) в селах: бути власником майна, дохід якого дорівнює 150-денного заробітку (розд. III, гол. I, ч. 2, ст. 7).

Для права бути обраним на різні муніципальні посади потрібна сплата прямого податку, рівного 10-денної заробітної плати.

Депутати обиралися тільки з жителів даного департаменту.

Законодавче збори наділявся широкою компетенцією. Воно пропонувало і приймало закони; визначало державні витрати, встановлював податки і стежило за витрачанням державних коштів; створювало і знищувало посади, встановлювала розміри армії і флоту, оголошував, за пропозицією короля, війну, ратифікувала договори з іноземними державами і т. д. (розд. III, гол. III, 1 ч., ст. 1, 2, 3).

Декрети, прийняті Законодавчими зборами, представлялися королю, який міг відмовити у свою згоду. Але вето короля було суспенсивным, тобто відкладальною: якщо кожна з двох легислатур, наступних за тією, яка вперше прийняла декрет, знову прийме його без змін, король був зобов'язаний дати санкцію (там же, ч. 2, ст. 1, 2).

Надавши широкі повноваження Законодавчим зборам, Установчі збори подбало і про створення сильної виконавчої влади.

Виконавча влада, як було зазначено вище, делегировалась королю. Особа короля визнавалася "недоторканною і священною". "Король французів" - такий був титул короля, замість старого "Король милістю божою". Для підтримки "блиску трону" королю відпускалися за цивильному листу спеціальні суми.

Король вважався главою всієї адміністрації королівства. Він був верховним головнокомандуючим армією і флотом, призначав і відкликав міністрів, посланників, командувачів армією і флотом і багатьох інших вищих чиновників, у віданні його перебували зовнішні зносини, він вів переговори і укладав договори, які підлягали, однак, ратифікації Законодавчих зборів. Він міг видавати прокламації на виконання законів, мав право скасовувати акти адміністрації, що суперечать законам або розпорядженням короля і в особливо серйозних випадках навіть усувати виборних чиновників департаментів від посади, про що він повинен був ставити до відома Законодавчі збори, що й вирішувало питання остаточно (розд. III, гол. IV, ч. 2, ст. 5, 8).

Укладачі Конституції подбали про те, щоб поставити короля в залежність від Законодавчих зборів. Міністри, хоча і призначаються королем, могли бути притягнуті до суду за ухвалою Зборів. Кожне розпорядження короля повинно було мати, крім його підпису також підпис міністра. На противагу принципам абсолютної монархії Конституція підкреслювала верховенство закону. "У Франції немає вищої влади, ніж закон. Король управляє тільки за законом і тільки від імені закону він може вимагати покори" (гол. II, ст. 3). Він приносить присягу на вірність нації і законом.

В області місцевого управління Конституція закріплювала ті зміни, які були проведені ще в кінці 1789 р. По новому адміністративному устрою вся Франція ділилася на 83 департаменти, департаменти ділилися на дистрикты, а дистрикты - на кантони.

Конституція закріплювала виборність місцевої адміністрації. На місцях не повинно було бути ніяких чиновників, що призначаються центральною владою. Однак вибори чиновників департаментів і дистриктів були двухстепенными, і тільки вибори адміністрації кантонів були прямими.

Мер та інші чиновники кантону, а також члени генеральних рад комун обиралися активними громадянами прямим голосуванням.

Виборна місцева адміністрація була, однак, поставлена в залежність від короля. Король мав право анулювати розпорядження адміністрації департаменту та дистрикту в разі їх суперечності із законом або розпорядженням короля. У разі наполегливої непокори він міг, як ми бачили вже, відстороняти місцевих чиновників від посади, причому зобов'язаний був повідомити про це Законодавче збори, яке скасовувало рішення короля або стверджувало його.

Дотримуючись принципу поділу влади, Конституція визначала, що "судова влада не може ні в якому разі бути осуществляема ні Законодавчим корпусом, ні королем". З іншого боку, суди не повинні були втручатися в діяльність законодавчої та виконавчої влади, зокрема, суди не могли припиняти дії законів (розд. III, гол. V, ст. 1, 3).

У кантонах діяли мирові судді і засідателі, що обиралися активними громадянами на два роки з осіб, які досягли тридцятирічного віку та сплачували прямий податок, рівний десятиденного доходу. Ведення мирових суддів підлягали цивільні справи і деякі кримінальні.

У дистриктах засновувалися трибунали, які були апеляційною інстанцією у цивільних справах, разбираемым світовими суддями, і судом першої інстанції по найбільш великим цивільних справах, які були вилучені з відання мирових суддів.

Встановлювалися три щаблі кримінальної юстиції: 1) суд поліції в муніципалітетах, ведення якого підлягали дрібні злочини (так звані проступки); 2) виправна юстиція світових суддів, ведення якої підлягали злочину; 3) кримінальні суди в департаментах, ведення яких підлягали тяжкі злочини. Суд департаменту складався з голови, що обирається зборами вибірників департаменту, та трьох суддів, які змінювалися кожні три місяці. Обов'язки цих суддів виконувалися суддями дистриктів по черзі. Розгляд справ відбувалося з обов'язковою участю дванадцяти присяжних, розв'язували питання факту. Застосування закону здійснювалося суддями.

Вище всіх перерахованих цивільних і кримінальних судів перебував касаційний трибунал, що складався при Законодавчих зборах і над яким працювали з суддів, обраних зборами вибірників департаментів, по одному від департаменту. "Касаційний суд, - йшлося в Конституції 1791 р., - ніколи не може розбирати справи по суті" (розд. III, гол. V, ст. 20). Він міг скасувати рішення або вирок лише з мотивів недодержання процесуальних форм або явного порушення закону.

Був встановлений дуже складний порядок зміни Конституції. Перші чотири роки після її введення (термін дії перших двох легислатур) не можна було піднімати в парламенті питання про її зміну. Тільки після закінчення цього проміжку Законодавчі збори могло зайнятися переглядом Конституції. Для цього потрібно було згодне рішення трьох послідовних легислатур про необхідність перегляду. Тоді створювалося спеціальне зібрання з членів четвертої по порядку легіслатури і 249 членів, особливо для цієї мети обраних по департаментам.

Ця настільки "тверда" Конституція проіснувала, однак, всього кілька місяців.

Прийнявши Конституцію, Установчі збори в своїй більшості вважала революцію закінченою. У прокламації, виданій королем, так і говорилося: "Настав кінець революції; нехай до нації повернеться її щасливе настрій".

Але щасливе настрій не поверталося. Селянство було незадоволене політикою Установчих зборів і продовжувало боротьбу проти залишків феодалізму. Народ у містах, сподівався, що революція принесе йому поліпшення становища, бачив, що плоди перемоги дісталися буржуазії. Революційні клуби і товариства широко розгорнули свою діяльність, закликаючи маси продовжувати боротьбу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Оцінка точності обчислення генеральної середньої Хо
Особливості адміністративного права Сполучених Штатів Америки і Великобританії як держав з англосаксонською правовою системою
Основні особливості установчих актів Європейського Союзу
Генеральна Асамблея ООН
Федеральне збори.
Законодавче збори
Збори та конференції громадян
Федеральне Збори
Роль наказів Генерального прокурора РФ і вказівок керівників слідчих органів в організації кримінального процесу
Виведення за штат персоналу (аутсорсинг)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси