Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Північне відродження

Самобутній характер Північного Відродження (ок. 1500 - 1540/80) проявився в першу чергу в культурі Нідерландів і Німеччини. Містами, що опинилися головними центрами цієї культури, були Антверпен, Нюрнберг, Аугсбург, Галле. Пізніше лідером став Амстердам. В формуванні німецького Ренесансу чималу роль зіграв економічний фактор: розвиток гірничої справи, друкарства, текстильної промисловості. Все більш глибоке проникнення в господарство товарно-грошових відносин, залучення в загальноєвропейські ринкові процеси стосувалися великих мас людей і змінювали їх свідомість.

Традиційний фактор впливу античної культури для Північного Ренесансу незначний, він в ній сприймається опосередковано. Тому в більшості його представників легше знайти сліди не до кінця віджитого готики, ніж знайти античні мотиви. Великий вплив на мистецтво Північного Відродження надали рух Реформації і Селянська війна. Вік Північного Ренесансу був недовгим, але його вплив на європейську культуру відчувається і сьогодні.

Справжнім початком Північного Ренесансу можна вважати переклад Мартіном Лютером Біблії на німецьку мову.

Ця робота тривала в цілому трохи більше 13 років, але окремі фрагменти стали відомі читаючій публіці раніше. Лютеровская Біблія створює епоху,

- по-перше, в німецькій мові: вона стає основою німецької єдиної літературної мови;

- по-друге, це прецедент перекладу Біблії сучасною літературною мовою, і незабаром підуть переклади англійською, французькою та ін.

Ідеї лютеранства поєднують найбільш прогресивні кола Німеччини: у нього виявляються втягнені і мислителі-гуманісти (Філіп Меланхтон), і художники (Дюрер і Гольбейн), священики і ідеологи народного руху (Томас Мюнцер). Формування лютеранства йшло кілька десятиліть і включало досить різноманітні філософські, релігійні, містичні, утопічні і етичні ідеї.

Т. Мюнцер виступав у першу чергу, як утопіст, що закликає до уравнительному розділу землі. Його релігійний світогляд мав пантеистический характер. Яскрава особистість, Мюнцер, який порвав з Лютером в 1524 р. через його помірковано буржуазних позицій, з головою занурився в революційну діяльність, створивши в Тюринго-Саксонському районі центр Селянської війни. Він спробував об'єднатися з чеськими повстанцями, але зазнав поразки від об'єднаних військ князів, потрапив в полон і в 1525 р. був відданий болісної смерті.

Возрожденческая література в Німеччині спиралася на середньовічні традиції мейстерзінгери. Найбільш досконалі зразки поезії того часу представив продовжувач цих народних традицій мейстерзингер Ганс Сакс. Поряд з Лютером він може вважатися творцем сучасної німецької мови. Залежність від часів готики позначилася на розвитку літератури Німеччини і виразилася в відсутності скільки-небудь цікавої прози на відміну від поезії: вірші Сакса і Лютера були відомі всім. В Нідерландах проза з'явилася раніше, найбільш видатним літератором Північного Ренесансу став Еразм Роттердамський (1469-1536). Його найкраща книга "Похвала дурості" вийшла в світ у 1509 р.

Провідна роль серед видів художньої діяльності - як і в італійському Ренесансі - належала живопису.

Першим серед великих майстрів цього періоду повинен бути названий нідерландець Иеронимус Босх (ок. 1450/60-1516). В його картинах, здебільшого написаних ще на релігійні сюжети, вражає з'єднання похмурих середньовічних фантазій і елементів фольклору, містичної символіки і точності реалістичних деталей. І навіть найстрашніші алегорії виписані в такому дивовижному колориті, що роблять життєстверджуюче враження. Ніхто з наступних майстрів живопису вже не буде малювати настільки фантастичні, що граничать з божевіллям, образи, але вплив Иеронимуса Босха XX ст. відчує в творчості сюрреалістів.

Безумовно, найбільшим майстром Північного Відродження в образотворчих мистецтвах був Альбрехт Дюрер (1471 -1528). Народився він в родині ювеліра, дуже рано виявив здібності до малювання. Його автопортрет і портрет батька, зроблені в віці 12 років, вражають майстерністю і зрілістю. Дюрер залишив колосальну спадщину: картини, графічні роботи, статті, листування.

На творчість Дюрера справило великий вплив подорож по Італії в 1495 р. Пізніше він буде туди наїжджати, особливо полюбить Венецію. Не випадково манера письма цього майстра близька до італійської. Однак специфіка бачення світу Альбрехта Дюрера полягає в пошуках можливості як можна об'єктивніше відобразити світ, йому був далекий італійський возрожденческий идеализирующий реалізм, він хотів домогтися від живопису і малюнку повної вірогідності. Цим пафосом перейняті його автопортрети, особливо олівцеві, в листах до брата. Сюди ж можна віднести і портрет матері художника. В листі, де зроблений цей начерк виснаженої хворобами жінки, Дюрер пише про смерть матері: "Я сам бачив, як смерть завдала їй два сильних удари в серце".

Дотепер захоплює графіка Дюрера, зрозуміти яку часто намагаються, розшифровуючи середньовічну містичну символіку, яку там дійсно можна виявити. Але шукати розгадки заворожливих зображень потрібно в епосі Реформації. Можливо, графічні аркуші яскравіше за все відбили стійкість духу цих людей, готовність відкинути искусы, але і гіркі сумніви в кінцевому результаті боротьби. Саме про це думаєш, дивлячись на "Меланхолію", на гравюру "Смерть, чорт і рицар". Є у Дюрера і ліричний початок у графіку. До нього можна сміливо віднести цикл гравюр "Життя Марії", що надихнув в XIX ст. Рільке на цикл віршів, а в XX ст. - Хіндеміта на цикл романсів на ці вірші.

Вершиною творчості Альбрехта Дюрера стало грандіозне зображення чотирьох апостолів, справжній гімн людині, одне із самих яскравих виражень возрожденческого гуманізму.

Невід'ємно від досягнень цієї епохи творчість Лукаса Кранаха старшого (1472-1553). В його живописі особливо чітко простежуються готичні мотиви. Безліч деталей, деяка манірність заслонялись дивовижною красою колориту, що вражає, особливо на жіночих зображеннях, і сьогодні. Його мадонни і інші біблійні героїні - явні городянки і сучасниці художника. Вони дещо надмірно тендітні, але зате вбрані в розкішні модні плаття, в них складні ренесансні зачіски і чудовий колір обличчя, що говорить не стільки про природне здоров'я, скільки про выхоленности.

В пізній період творчості ці якості перетворилися в манеру, в художника з'явилося безліч учнів, що допомагали йому писати, і живопис майстра став вже зразком маньєризму. Але його кращі роботи, створені на початку XV ст., залишаються зразком возрожденческого бачення світу. Можливо, кращою і самою новаторською його роботою залишається "Розп'яття" (1508). Різко асиметрична композиція, незвичайні ракурси традиційних фігур, насиченість колориту роблять враження смятенности, передчуття суспільних потрясінь.

Матіс Нитхардт, відомий під ім'ям Грюневальд (1470/75-1528), менше знаком нашому глядачеві. В його творчості відбилися всі протиріччя епохи, а його картини вражають багатством релігійної фантазії; так, він малює ангелів, що грають на виолах і арфах для потішання слуху Марії з дитиною Христом. Це зображення є однією з головних частин Изенгеймского вівтаря, основного досягнення Нитхардта. Вівтар складається з дев'яти частин. По контрасту з ошатним і життєстверджуючим зображенням Марії з дитиною написане похмуре, натуралістичне "Розп'яття". Нитхардт неодноразово повертався до теми розп'яття, всякий раз малюючи Христа підкреслено натуралістично, в вигляді простолюдина, що багато ходив босоніж, виснаженого стражданнями. В цьому образі, безсумнівно, показаний учасник Селянської війни, в якій брав участь і сам художник у 1524-1526 рр. І не тільки

Христос, але і інші біблійні персонажі на картинах Нитхардта виявляють подібність з самими демократичними верствами сучасників художника. У Изенгеймский вівтар вписана одна з самих містичних картин художника - "Вознесіння Христа".

Вражає переконливістю зображення Христа, що парить в повітрі, пронизаному блакитним світлом. Контрастом цьому просветленному образові є важкі фігури стражників в латах, більше схожих на рицарів, повалені на землю, смятенные і жалюгідні. Але справді возрожденческим образом можна назвати частину вівтаря, що зображує святого Себастьяна.

Як живописець Нитхардт захоплює насамперед емоційно насиченим, екстатичним колоритом, фантазією, вмілим включенням повних змісту пейзажів і натюрмортів в великі картини. Німецькі дослідники вважають, що Нитхардт ряд картин написав під впливом читання опису черницями-визионерками своїх бачень. Безсумнівно, що творчість Нитхардта зробило вплив і на голландських живописців XVII-XVIII ст., і на німецький експресіонізм в XX столітті.

Одне із самих революційних досягнень у живописі цього часу належить дунайській школі. До неї відносився в ранньому періоді своєї творчості Л. Кранах, а також Л. Хубер, X. Лаутензак, визнаним же її главою був Альбрехт Альтдорфер (1486-1538). Йому належить пріоритет в формуванні пейзажного жанру. Саме художники дунайської школи першими почали малювати природу, знайшовши її поетичної саму по собі. На картинах Альтдорфера ми зустрінемо також дуже точно типізованих персонажів, що зображують святих і дійових осіб Священного Писання. Однак самою цікавою і захоплюючою картиною Альтдорфера залишається "Битва Александра з Дарієм" (1529). Батального сцені на землі вторять надзвичайно виразні хмари, що борються з сонцем. Картина наповнена безліччю декоративних деталей, колоритна, чудова по мальовничому майстерності. До того ж це одна з перших написаних олією батальних сцен, і Альтдорфер може вважатися основоположником ще одного живописного жанру.

Одним з кращих портретистів цього періоду був Ганс Гольбейн молодший (ок. 1497-1543). Йому належать портрети Еразма Роттердамского і астронома Ніколоса Кратцера, Томаса Мора і Джейн Сеймур, що трактують образи сучасників як людей, повних достоїнства, мудрості, стриманої духовної сили.

Гольбейн працював як ілюстратор, створивши дуже різні, але в обох випадках переконливі ілюстрації до Біблії і до "Похвали глупоті". Ним створений також цикл гравюр "Танці смерті", що перегукується з творами Дюрера.

В області архітектури власне возрожденческие планувальні і пластичні принципи починають виявлятися в Аугсбурзі, Нюрнбергу, Галле. Вони зливаються з традиціями готики, що додає німецькій возрожденческой архітектурі витонченість і вишуканість. В багатьох спорудах, будівництво яких продовжувалося багато десятків років, взагалі неможливо встановити границю, що розділяла готику від більш пізніх стилів: сюди може бути віднесений самий грандіозний собор католицького світу в Кельні (початий у 1248 р., вдосконалюється, реставрируемый і ремонтований до цього дня), собор в Ульмі (1377-1529), а також цілий ряд замкових і палацевих споруджень. Інтер'єри церков прикрашаються скульптурою, фресками, рідше - вітражами, складними вівтарями і станковий живопис. Церкви фактично виконували функції музею поряд з відправленням культових моментів. В цілому ж досягнення архітектури Північного Ренесансу менш самобутні, ніж досягнення живопису. Те ж можна сказати і про скульптуру. Надзвичайно цікава готична скульптура переходить в маньеристское прикрашання, майже не затримуючись на ступіні Ренесансу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ
Література епохи відродження
Північний Ренесанс
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Криза державності на Північному Кавказі та його подолання
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
Закінчення Північної війни і утворення Російської імперії
Закінчення Північної війни. Росія проголошується імперією
Німецьке Відродження
Нідерландське Відродження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси