Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Психологія та педагогіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Закони і закономірності педагогічного процесу

Найбільш загальна стійка тенденція виховання як суспільного явища полягає в обов'язковому присвоєння підростаючими поколіннями соціального досвіду старших поколінь. Це основний закон педагогічного процесу.

З основним законом тісно пов'язані специфічні закони, що проявляються як педагогічні закономірності. Це обумовленість змісту, форм і методів педагогічної діяльності рівнем розвитку продуктивних сил суспільства та відповідних їм виробничих відносин та надбудови. Рівень освіти визначається не тільки вимогами виробництва, але й інтересами панівних у суспільстві, направляючих політику і ідеологію соціальних верств.

Ефективність педагогічного процесу закономірно залежить від тих умов, у яких він протікає (матеріальних, гігієнічних, морально-психологічних тощо). Багато в чому ці умови залежать від соціально-економічного становища в країні, а також від дій суб'єктивного фактора - керівників органів освіти.

Об'єктивною є залежність виховних результатів від особливостей взаємодії дітей з навколишнім світом. Сутність педагогічної закономірності полягає в тому, що результати навчання і виховання залежать від характеру діяльності, яку на тому чи іншому етапі свого розвитку включається вихованець. Не менш важливою є закономірність відповідності змісту, форм і методів педагогічного процесу віковим особливостям і можливостям вихованців.

Для безпосередньої практики організації педагогічного процесу велике значення має з'ясування внутрішніх закономірних зв'язків між функціональними компонентами. Так, зміст конкретного виховно-освітнього процесу закономірно зумовлюється поставленими завданнями. Методи педагогічної діяльності та використані при цьому засоби обумовлені завданнями та змістом конкретної педагогічної ситуації. Форми організації педагогічного процесу визначаються змістом і т. д.

Поняття про засади педагогічного процесу

Закономірності педагогічного процесу знаходять своє конкретне вираження в основних положеннях, що визначають його загальну організацію, зміст, форми і методи, тобто принципах.

У сучасній науці принципи - це основні, вихідні положення якої-небудь теорії, керівні ідеї, основні правила поведінки, дії. Принципи педагогічного процесу, таким чином, відображають основні вимоги до організації педагогічної діяльності, зазначають її напрямок, а в кінцевому підсумку допомагають творчо підійти до побудови педагогічного процесу.

Принципи педагогічного процесу виводяться з закономірностей. В той же час вони є підсумком наукового осмислення досягнень педагогічної думки минулого і узагальнення передової сучасної педагогічної практики. Вони мають об'єктивну основу, висловлюючи закономірні зв'язки між педагогами і вихованцями. Відображенням взаємозв'язку навчання, виховання і розвитку стала поява "нових" принципів, таких, як розвиваючий характер навчання, що виховує характер навчання, єдність навчання і виховання. З зумовленості педагогічного процесу рівнем розвитку продуктивних сил випливає принцип зв'язку навчання і виховання з життям і практикою.

До недавнього часу в рамках функціонального підходу принципи навчання і виховання розглядалися ізольовано, незважаючи на те, що вони мають єдину методологічну основу. В контексті цілісного педагогічного процесу доцільно виділення двох груп принципів: організації педагогічного процесу і керівництва діяльністю вихованців.

З принципами педагогічного процесу тісно пов'язані педагогічні правила. Вони випливають з принципів, підпорядковуються їм та їх конкретизують. Правило визначає характер окремих кроків у діяльності педагога, які ведуть до реалізації принципу. Правило не володіє силою загальності і обов'язковості. Воно використовується в залежності від складається конкретної педагогічної ситуації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Закономірності і принципи цілісного педагогічного процесу
Сутність педагогічного процесу
Педагогічний процес як цілісне явище
Теорія цілісного педагогічного процесу
Методи здійснення цілісного педагогічного процесу
Сутність педагогічного процесу
Поняття цілісності педагогічного процесу
Теорія цілісного педагогічного процесу
Принципи організації педагогічного процесу
Закономірності і принципи цілісного педагогічного процесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси