Меню
Головна
 
Головна arrow Інформатика arrow Інформаційні системи і технології в економіці і управлінні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Планування потреби у виробничих потужностях (CRP)

Метод планування потреби у виробничих потужностях (CRP) націлений на поліпшення використання виробничих потужностей робочих центрів - устаткування, потокових ліній, робочих бригад. Система класу CRP здійснює планування та балансування завантаження робочих центрів для виконання плану випуску готової продукції. На рис. 4.2 наведена функціональна структура CRP-системи. Планування потреби у виробничих потужностях здійснюється по кожному виду продукції, включеному в головний календарний план. При цьому враховується послідовність виконання технологічних операцій виготовлення продукції на робочих центрах.

По кожному робочому центру розраховується планова завантаження з урахуванням обмеження виробничої потужності. В результаті розрахунків видається повідомлення про всіх розбіжностях між плановою потребою (завантаженням) та наявною потужністю робочих центрів. Це дозволяє своєчасно вживати дії, спрямовані на вирівнювання завантаження робочих центрів шляхом перерозподілу потоків операцій, зміни виробничої програми. CRP-системи не забезпечують оптимізацію завантаження робочих центрів, залишаючи цю інтелектуальну процедуру людині. У результаті виробнича програма буде відповідати реальним можливостям завантаження робочих центрів, виробничим потужностям.

Рис. 4.2. Планування потреби у виробничих потужностях

Для планування потреби виробничих потужностей використовуються дані:

o календарного плану виробництва (відомості про виробничі замовлення);

o робочих центрів (склад, робочий календар, виробнича потужність робочих центрів);

o технологічних маршрутів виготовлення готової продукції.

Типова структура інформаційної бази, підтримувана більшістю програмних продуктів ІС класу CRP, наведена на рис. 4.3. Недоліком CRP-систем є врахування обмеженого переліку виробничих факторів, а також відсутність засобів моделювання і оптимізації завантаження робочих центрів.

Інформаційні системи класів CRP/MRP забезпечують реалізацію функцій управління в напрямку "зверху вниз", без урахування зворотного зв'язку, а також рішення функціональних задач планування потреб у матеріалах і виробничих потужностях.

Такі функції управління, як бізнес-планування, планування продажів, планування виробництва, розробка головного календарного плану виробництва, виявилися не охопленими ІС класів MRP/CRP.

Рис. 4.3. Типова структура інформаційної бази, підтримувана продуктами класу CRP

Замкнутий цикл планування потреб у матеріальних ресурсів (CL MRP)

В кінці 1970-х рр. з'явився метод "замкнутого циклу" - CL MRP, подальший розвиток методу планування потреб у матеріальних ресурсів MRP. Основна ідея нового методу - налагодження зворотних зв'язків, що забезпечують відстеження поточного стану, підтримання моніторингу виконання плану постачання і виробництва. В результаті застосування нового методу був значно підвищений рівень достовірності і точності планових показників. Додатково до системи MRP новий метод дозволив автоматизувати такі функції управління, як:

o укрупнення техніко-економічне та виробниче планування;

o розробку головного календарного плану виробництва;

o планування потреби у виробничих ресурсах (потужностях).

Після завершення фази укрупненого планування система замкнутого циклу MRP підтримує фази детального планування та обліку виконання планів:

o формування докладних графіків випуску готової продукції, постачання сировини, матеріалів і комплектуючих для постачальників;

o облік вхідного/вихідного матеріального потоку;

o диспетчирование ходу виробництва і постачань;

o складання звітності про передбачуване відставання від графіків випуску, графіків постачань і т. д.

Додаткові функції забезпечують зворотний зв'язок, гнучкість планування з урахуванням зовнішніх економічних факторів (рівень попиту, стан відкритих замовлень, рух матеріального потоку тощо). У процес управління залучені бізнес-процеси, пов'язані з постачанням і виробництвом, але бізнес-процеси збуту (продажів) і фінансового обліку при цьому не розглядаються.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виробнича потужність підприємства
Аналіз використання виробничої потужності та технологічного обладнання
Забезпечення багатоланкового виробничого планування
Основні фонди і виробничі потужності підприємства
Процес планування людських ресурсів
Замкнутий цикл планування потреб у матеріальних ресурсів (CL MRP)
Матеріальні ресурси
Процес планування людських ресурсів
Планування потреби в матеріалах (MRP I)
Планування ресурсів залежно від потреби клієнта (CSRP)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси